כיצד מטפלים בעצירות ברפואה הטבעית?

עצירות היא אכן בעיה נפוצה מאוד שעלולה לגרום סבל לא קטן. פעמים רבות מדובר בבעיה שניתן לפתור אותה בכמה צעדים פשוטים, ולעיתים מדובר במשהו עמוק ומורכב יותר הדורש אבחון וטיפול רפואי. אנסה לענות כאן על כמה שאלות כמו איך מגדירים עצירות? מהן הסיבות העיקריות לעצירות? מהם הטיפולים הטבעיים היעילים לטיפול בעצירות?

 

כיצד מגדירים עצירות?

מבחינת הרפואה הקונבנציונאלית, עצירות פירושה שינוי בהרגלי היציאות שיכול לכלול אחד או יותר מהמצבים הבאים: ירידה בתדירות היציאות, צואה קשה יותר, תחושת חוסר התרוקנות ו/או צורך להתאמץ יותר על מנת להתרוקן. מבחינת תדירות, עצירות תוגדר במצב בו יש פחות מ- 3 יציאות בשבוע.

באופן אידיאלי ותקין, אדם צריך להתרוקן 1-3 פעמים ביום, בצורה נוחה המשאירה אותו עם תחושת התרוקנות טובה. על פי מרבית האסכולות ברפואה הטבעית, אם אין לפחות יציאה טובה אחת ביום – מדובר במצד לא תקין שיש לשפרו.

 

מהן הסיבות העיקריות לעצירות?

ראשית יש לדעת כי עצירות עלולה להיות סימפטום לבעיות רפואיות קשות, ואפילו מסוכנות. כך למשל, ע״פ הרפואה הקונבנציונאלית, אדם מעל גיל 50 החווה עצירות חדשה יוגדר כ״סובל מסרטן מעי הגס עד אשר יוכח אחרת״. סיבות נוספות עשויות להיות בעיה בבלוטת התריס, מחלות אחרות במערכת העיכול ועוד. בשל סיבות אלה ונוספות, כל אדם המתמודד עם עצירות חדשה ללא סיבה ברורה אחרת – עליו לגשת לרופא המטפל ולנסות למצוא את שורש הבעיה, או לפחות לשלול סיבות מסוכנות לעצירות.

סיבות נפוצות ביותר לעצירות:

 1. צריכת נוזלים מועטה מדי.
 2. מיעוט פעילות גופנית / תנועה.
 3. תזונה ענייה מדי בסיבים תזונתיים.

ישנה טענה ששלושת הסיבות הללו מהוות יותר מ 90% ממקרי העצירות בעולם.

על מנת למנוע סיבות אלה, על מרבית האנשים לשים לב לנתונים הבאים:

שתייה מספקת לרוב תביא לכך שצבע השתן יהיה שקוף עד צהבהב.

תנועה מספקת אמורה להתרחש כל יום, או כמעט כל יום. בנוסף, לפחות 3 פעמים בשבוע רצוי ליהנות מפעילות גופנית אירובית של לפחות 30 דקות.

אכילת סיבים מספקת דורשת אכילה רבה מאוד של ירקות-קטניות-פירות-אגוזים-דגנים בצורתם השלמה וכדומה. אכילת ״לחם מלא״ וכמה ירקות בסלט כל יום אינה מספקת…

 

מהם הטיפולים הטבעיים היעילים לטיפול בעצירות?

ישנם די הרבה טיפולים טבעיים לעצירות, כשהתגובה לכל אחד משתנה מעט מאדם לאדם. יש לזכור כי אין לטפל בעצירות ללא שלילה מוקדמת של סיבות מסוכנות לעצירות. טיפולים טבעיים פשוטים לעצירות כוללים בין השאר:

 • אכילת סלק כל יום.
 • הוספת פשתן עם נוזלים לתפריט היומי (עשוי לא להתאים לאנשים עם בעיות אחרות במערכת העיכול).
 • שילוב דייסת שיבולת שועל בתפריט.
 • אכילה+שתייה של שזיף מיובש ודבלה שהושרו במים כמה שעות.
 • במקביל, עדיף להמעיט או להימנע מאכילת חרובים, אפרסמון, בננה, אורז לבן, רימונים.

ישנו מגוון רב מאוד של תרופות טבעיות שיכולות לסייע לעצירות. הנפוצות ביותר הן מוצרים של פרוביוטיקה, סיבים תזונתיים ו/או מגנזיום. גם כאן, יש להיעזר בתוספים אלה רק בליווי מקצועי של בעל מקצוע המכיר את התחום ומנוסה בו.

 

ולסיום, עד כמה שזה עשוי להישמע מצחיק, מרבית אנשי המערב לא יודעים כיצד נכון לשבת בשירותים…כדאי להציץ בהסבר שבקישור וללמוד כיצד עושים זאת נכון.

 

יציאות טובות לכל,

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז