האם כולסטרול זה רע? האם כולסטרול פוגע בעורקים ובלב?

ההנחה שכולסטרול גבוה בדם זה דבר רע, הגורם ל״סתימת עורקים״ ומחלות לב, כלי דם ומוח – מושרשת עמוק ברפואה הקונבנציונאלית. אבל, בשנים האחרונות שומעים יותר ויותר חילוקי דעות ואנשי רפואה המנסים לערער את האקסיומה הזו. אחד הרופאים הבולטים בארץ שמדבר ״בקול רם״ על הנושא הוא ד״ר דני קרת. ד״ר קרת מטיל ספק בגיבוי המדעי הטוען שכולסטרול LDL גבוה פוגע בעורקים, מטיל ספק ביעילות התרופות להורדת כולסטרול (סטטינים) במקרים רבים, וגם בידיעה שאכילת שומן ככלל, ושומן רווי בפרט, פוגעים בעורקים ובלב.

ד״ר קרת מייצג דעה מאוד חריגה ברפואה, אבל כזו שחשוב שתישמע. בשל כך, אני מביא כאן בהמשך שתי הרצאות המציגות דעה זו. אבל לפני כן, כמה הערות חשובות:

 1. דני היה בעבר ״ה״מורה שלי, ממנו למדתי בסוף שנות התשעים את בסיס הריפוי הטבעי. דני היום הוא חבר, קולגה ואיש מאוד מוערך בעיני.
 2. אני לא מסכים עם כל מה שנאמר בהרצאות האלה, למרות שעם חלקים רבים אני מסכים ואף עזרו לי לחדד את המלצותיי הטיפוליות כיום. סיכום תמצית מחשבותיי לגבי הדילמות העיקריות בסוף הפוסט.
 3. על אף הנאמר בהרצאות והנכתב בפוסט זה, אין להפסיק או לשנות נטילת תרופות מרשם ללא המלצה מפורשת מהרופא המטפל.

הרצאה ראשונה על כולסטרול, שומנים, סטטינים ובריאות העורקים:

וכאן הרצאה שנייה על תרופות הסטטינים להורדת כולסטרול, שומנים ומחלות לב:

 

אלה הן עיקר מחשבותיי המתומצתות מאוד לגבי הדילמות העיקריות:

 1. האם כולסטרול LDL הוא רע ומזיק? לדעתי ״אין כולסטרול רע, יש כולסטרול שרע לו״. אם הכולסטרול מחומצן, או קטן ודחוס – אז הוא מאוד מסוכן. אם לא – אז לא. ישנן בדיקות דם מיוחדות שיכולות לזהות ולכמת את איכות הכולסטרול. לצערנו, בדיקות אלה לא נגישות בקופות החולים כיום. ניתן לעשותן במעבדות פרטיות בלבד.
 2. האם שומן ושומן רווי מעלים רמות כולסטרול? בהחלט מידע מחקרי מהשנים האחרונות שנחשף ומוצג באור אחר מעלה ספק בהבנה הכל כך בסיסית וישנה במדע התזונה. אין ספק ששומן טרנס/מוקשה הוא המזיק ביותר. בנוסף, חשוב להבין שישנם מזונות בריאים עשירים בשומן רווי (בעיקר מהצומח), וישנם מזונות לא בריאים עשירים בשומן רווי. אבל שוב, השאלה היא את איזה סוג של כולסטרול מעלה השומן? כי כמו שכבר נאמר ונכתב – לא כל כולסטרול הוא באמת רע…
 3. האם תרופות הסטטינים להורדת כולסטרול מועילות ורצויות להורדת כולסטרול? מאחר ואיני רופא, אני לא מוסמך להמליץ או לא להמליץ על מתן תרופות. אוכל רק לכתוב שמכל המחקרים והמאמרים הרבים שקראתי, היעילות של תרופות אלה למי שלא עבר אירוע לב או מוח נראית לי מוטלת בספק רב.
 4. האם מומלץ לאכול שומן? מזונות בריאים עשירים בשומן כמו אבוקדו, שקדים ואגוזים מומלצים על ידי כמעט לכל אדם, גם לאלה המתמודדים עם מחלות לב.

חשוב לזכור שישנן דרכים רבות מאוד לשפר את בריאות העורקים, הלב והמוח עם ובלי קשר לרמות הכולסטרול.

בריאות

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

 

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז