האם צריך לטחון זרעי צ׳יאה?

לשילוב זרעי צ׳יאה בתפריט ישנם מספר יתרונות בריאותיים שאציין בהמשך, אבל חלק מהאנשים צריכים להיזהר או אף להימנע מאכילתם. ולעניין השאלה הנפוצה האם צריך לטחון זרעי צ׳יאה? אני רוצה לענות תחילה.

לאחר שאלה זו, אענה באופן מתומצת על שאלות חשובות נוספות כמו מהם היתרונות הבריאותיים של זרעי הצ׳יה? ממה צריך להיזהר כשאוכלים צ׳יה? ולבסוף גם הפנייה מספר מתכונים בריאים עם צ׳יה.

 

האם צריך לטחון זרעי צ׳יאה / צ׳יה?

אם אנו רוצים להפיק את המירב מזרעי הציאה, אכן חשוב וכדאי לטחון אותם.

כן, אני יודע, אם משרים אותם במים הם נעשים רכים יותר וניתן לראות מסביבם את הסיבים המסיסים והטובים שלהם, אבל אם לא נטחן אותם – מערכת העיכול שלנו לא מסוגלת לעכל אותם במלואם ולהפיק את שלל המרכיבים הבריאים שבהם.

מספר מחקרים המחישו את הנושא לגבי ספיגת אומגה 3, ובמחקר הזה פעם נוספת. ובמחקר חדש יותר נראה כי טחינת זרעי צ׳יה שיפרה ספיגה גם של החלבונים, נוגדי החמצון ומרכיבים בריאים נוספים.

כך שמכל סיבה שהיא, מומלץ לטחון זרעי צ׳יה ולא רק לאכול אותם שלמים ו/או מושרים.

 

מהם היתרונות הבריאותיים של זרעי ציאה?

זרעי ציאה מכילים כמה חומרים תזונתיים בריאים מאוד, ובעיקר:

 • חומצות שומן מסוג אומגה 3 מהצומח – ALA. בסה״כ יש בזרעי ציאה פי שלוש אומגה 3 יחסית לאומגה 6, וזה טוב.
 • כמות הסיבים בזרעים רבה מאוד, ואולי אף חשוב יותר – מדובר בסיבים מסיסים במים שעוזרים יותר לאיזון סוכר, כולסטרול ותורמים לבריאות המיקרוביום.
 • כמות נאה של פוליפנולים – נוגדי חמצון.
 • באונקיה אחת של זרעי צ׳יאה שלמים (כשתי כפות – 28 גרם), ישנם 4.4 גרם חלבון. יותר חשוב מכך היא העבודה כי זרעי הצ׳יאה מכילים מגוון רחב מאוד של חומצות אמינו מהן הגוף יכול להרכיב את החלבונים הנחוצים לו.
 • באותה כמות זרעים יש אומנם לא מעט סידן (177 מ״ג), אבל כמות רבה יותר של זרחן המתחרה בסידן.
 • באותה כמות זרעי צ׳יאה יש 77 מ״ג אשלגן, וזה טוב.

 

ניתן לקרוא בקישור הבא עוד על המשמעות הבריאותית של אכילת זרעי צ׳יה, על השפעתם על השמנה בטנית, כמו גם על החשיבות שבטחינת זרעי צ׳יאה. בסום המאמר הקצר הזה ישנו גם סרטון וידיאו שמציג את הדברים הללו.

 

ממה צריך להיזהר כשאוכלים זרעי צ׳יאה?

לא לאכול לבד את הזרעים ומיד באותו זמן לשתות נוזלים. ישנו תיעוד של אדם שעשה כך והזרעים התנפחו מאוד במערכת העיכול וגרמו ״סתימה״ מסוכנת. כשאוכלים זרעי צ׳יאה, כם חשוב מאוד להקפיד על שתייה מספקת במהלך היום כי הם סופחים נוזלים רבים. אם נאכל את זרעי הצי׳אה לאחר השרייתם במים, לא צריך לדאוג מעניין זה.

אנשים הסובלים ממערכת עיכול לא בריאה, ובעיקר דלקות מעי ו/או עבר של סתימות מעי – עליהם להימנע מאכילת זרעים מכל סוג. הסכנה היא שהזרעים והסיבים הקשים שלהם ״יתקעו״ במערכת העיכול הדלקתית והלא תקינה, ויחמירו את המצב.

 

מתכוני בריאות הכוללים זרעי צ׳יאה.

יש לך עוד רעיונות למתכונים בריאים ומוצלחים עם זרעי צ׳יאה? אשמח מאוד לשמוע ולהנגיש אותם לשאר אלפי הגולשים באתר עם קרדיט עבור יוצר.ת המתכון.

 

אוסף מחקרים לגבי השפעות הבריאותיות של זרעי צ׳יאה, כולל החשיבות של טחינת זרעי צ׳יאה.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז