מה זה equal ומה המשמעות שלו מבחינה בריאותית?

equol הינו מטאבוליט של איזופלאבון בשם דיאדזין שמקורו מסויה המופק על ידי חיידקים מיוחדים במיקרוביום.

ועכשיו הסבר ברור יותר על החומר הבריא הזה:

איקוול (אני לא יודע איך מאייתים את השם בעברית) – הינו חומר בעל משמעות בריאותית שתוסבר בהמשך. הוא נחשב ״מטבוליט״ – משמע חומר שנוצר מ״פירוק״ (מטאבוליזם) של חומר אחר. במקרה הזה, חיידקי מעי מיוחדים מפרקים איזופלאבון בריא ומוכר בשם דאידזאין על מנת לייצר את האיקוול.

דיאדזאין הינו פלאבנואיד הקיים בעיקר במוצרי סויה, חומר המוכר במדע מזה עשרות שנים כבעל תועלת בריאותית כמו איזון כולסטרול, הפחתת הסיכון למחלות לב, חיזוק העצמות וכנראה גם הפחתת הסיכון לכמה סוגי סרטן.

מעניין וחשוב לדעת שרק ל 20 עד 60 אחוז מהאנשים יש את היכולת לייצר את האיקוול על ידי חיידקי המעי, לכן הם מכונים ״יצרני איקוול״. אחוז ניכר יותר של אנשים שיכולים לייצר את האיקוול מוצאם מארצות בהם נפוצה אכילת סויה כמו יפן ועוד מדינות מהמזרח הרחוק. אנשים שלא יכולים לייצר את החומר, כנראה עשויים לשקול להיעזר בתוסף EQOUL על מנת ליהנות מיתרונותיו הבריאותיים.

 • מידע נוסף על איך להפוך להיות יצרנים טובים יותר של איקוול בקישור הזה. ובקיצור – בנוסף לאכילה מוגברת של מוצרי סויה שלמים ואיכותיים למשך כמה שבועות, מחקרים מראים כי לצמחונים יכולת טובה יותר להפיק איקוול מהמזון. ישנם גם מחקרים בודדים על כך שאכילה מוגברת של שומן ו/או כולסטרול פוגעת בייצור equol יעיל.

מהן ההשפעות הביולוגיות בריאותיות של equol?

ל- equal כנראה כמה השפעות ביולוגיות חשובות וטובות:

 1. השפעה אנטיאוקסידנטית. מפחית תהליכי חמצון בגוף.
 2. השפעה מאזנת מבחינה הורמונאלית. בדומה לפיטואסטרוגנים.
 3. הפחתת יצור חלבוני עמילואיד. אלה מבין החלבונים העיקריים שייצור יתר שלהם עלול להביא לאצהיימר.

 

מה המשמעות הבריאותית והרפואית של equol?

מספר מחקרים הראו כי אצל אנשים אצלם נמצאו רמות גבוהות יותר אל איקוול נצפו ההטבות הבאות:

 1. נשים סבלו פחות מגלי חום ושאר תסמיני גיל המעבר.
 2. שיפור בריאות העורקים והפחתת סיכון למחלות כלי דם ולב. ובמחקר הבא, נראה כי אצל אלה שמייצרים איקוול, לא רק שהכולסטרול יורד כמו אצל שאר האנשים שאוכלים סויה, אלא גם רמות הכולסטרול ה״טוב״ ( HDL) נשארות גבוהות וטובות יותר.
 3. שיפור בריאות העצמות
 4. כנראה שיפור בריאות המוח הפחתת הסיכון לדמנציה.

 

בקיצור ולסיכום, הינה עוד סיבה טובה לאכול מזונות בריאים מסויה ולשמור היטב על חיידקי המעי שלנו. ואם אנו רוצים לשפר את בריאות הלב, עצמות, מוח או איזון הורמונלי – נראה שיש כאן עוד תוסף תזונה שניתן לשקול.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז