מהן רמות הכולסטרול הרצויות בגיל המבוגר?

אכן ישנה שאלה לא פתורה לגבי ערכי הכולסטרול המומלצים בגילאים השונים ככלל, ולגבי ערכי הכולסטרול הרצויים עבור קשישים בפרט.
אנסה לענות בלי להיכנס לויכוח הגדול לגבי התרופות להורדת כולסטרול (סטטינים), וגם לא לעצם הרמות הרצויות באוכלוסיה הכללית (גם על זה יש ויכוח גדול).
תחילה, כדאי לשים לב למאמר ישראלי חשוב זה, בו נמצא שאצל אנשים בשנות השמונים לחייהם, ערכי כולסטרול גבוהים מהרצוי דווקא היו קשורים לאריכות חיים גבוהה יותר!
במחקר עקבו אחר כ- 500 איש במשך 5 שנים, אשר אושפזו במחלקה גריאטרית, אבל תפקדו באופן עצמאי בתחילת המחקר.
במחקר אחר מארה״ב עקבו אחר כ- 1900 אנשים, ומצאו שאצל אלו עם ערכי כולסטרול גבוהים יותר, המצב המנטלי – קוגניטיבי היה טוב יותר. מה שמפחית את הסיכון לסבול מדמנציה ואלצהיימר.
החוקרים הקונבנציונאלים שהובילו את המחקרים הללו רשמו השערות לגבי התוצאות המפתיעות. היו שרשמו שזה בגלל גנים מוצלחים, אחרים מעריכים שהקשישים בעלי התיאבון והמצב הבריאותי ה״חזק״ יותר אכלו יותר ולכן הכולסטרול היה גבוה יותר ועוד השערות נוספות עלו.
למיטב הידע שיש ברשותי כיום, ישנם שני נתונים חשובים יותר לגבי סוגייה זו:
1. אין מחקרים שמראים תועלת של התערבות להורדת כולסטרול לאחר גיל 65.
2. בדיקות הכולסטרול הנערכות כיום לאוכלוסיה הכללית, שטחיות וחלקיות ביותר. הן אינן בודקות, למשל, את שני ערכי הכולסטרול LDL החשובים ביותר: (א) כמה כולסטרול זה נמצא במצב מחומצן, ו (ב) מהו גודל וצפיפות חלקיקי ה LDL.
מידע על בדיקות חשובות אלה ניתן לקרוא למשל מקישור זה.
השורה התחתונה לגבי השאלה מהם הערכים הטובים של כולסטרול בגילאים מבוגרים היא שכנראה אף אחד לא יודע… מי שרוצה למנוע או לטפל בטרשת עורקים, מחלות לב, מוח, דמנציה ואלצהיימר – ישנם בדיקות הרבה יותר מתקדמות, ודרכי טיפול יעילות עבור מרבית האנשים.
בריאות
אופיר פוגל, נטורופת
shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז