האם יש קשר בין דאודורנט, אלומיניום וסרטן השד?

מסתבר שמזה עשרות שנים ישנו חשש במדע לגבי קשר אפשרי בין שכיחות סרטן השד, לבין שימוש בדאודורנט, כנראה בגלל תכולת האלומיניום שבמרבית תכשירי ההגיינה הללו.

אסכם את עיקרי המידע בנושא כפי שניתן לקרוא בפרטים רבים יותר במאמר שבקישור הזה, ובסרטון שבהמשך הפוסט.

 1. אצל נשים מאובחנות עם סרטן השד נמצאה ברקמת השד כמות אלומיניום הגבוהה פי שניים מנשים בריאות.
 2. מרבית נגעי הסרטן בשד נמצאים ברבע השד שקרוב לבית השחי. יתרה מכך –  מצב זה לא היה כך בעבר, מה שמרמז על כך שמשהו שקשור לעולם המערבי המתפתח קשור לעניין זה. שימוש תדיר בדיאודורנט וגילוח בית שחי הם חלק מהחשודים.
 3. כשבודקים רקמות משד שהוסר עקב סרטן, מוצאים יותר אלומיניום באיזור שקרוב לביתה שחי.
 4. מספר מחקרים בבעלי חיים וברקמות שד אנושיות בתנאי מעבדה, מראים כי חשיפת הרקמות לאלומיניום מגבירה את הסיכון להפיכת התאים לסרטניים באופן כללי, ואף לסיכון יתר לגרורות.
 5. גילוח בית השחי מסיר את רקמת העור החיצונים במקום, ופעמים רבות משאיר פצעים נראים או בלתי נראים במקום. החשש הוא ששימוש בדיאודורנט לאחר גילוח מגביר מאוד את הסיכון לספיגת אלומיניום לתוך הגוף.
 6. אין לגוף האדם שום צורך באלומיניום. זוהי מתכת רעילה ומיותרת לחלוטין בתוך הגוף, בכל כמות.
 7. אלומיניום מגיע לגוף לא רק מדאודורנטים, אלה גם דרך מזונות שונים (אבקת אפייה למשל), וכלי מטבח ובישול המכילים אלומיניום שאינו מצופה/מוגן מספיק.

 

לסיכום – ולמיטב הידע והנסיון שיש ברשותי כיום – טרם הוכח באופן מדעי וחד משמעי ששימוש בדאודורנט ו/או אכילה של מזונות עם אלומיניום מעלה סיכון לסרטן. אולם מצטברות עדויות מדעיות מטרידות מאוד שלהבנתי מזמינות אותנו לנקוט בעיקרון הזהירות המונעת. 

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז