מי הם המזונות הגויטרוגנים ומי צריך להיזהר מהם

ישנה קבוצת מזונות המכילים חומרים החשודים ככאלה העלולים לפגוע בתפקוד מלא ותקין של בלוטת התריס. החשש העיקרי הוא שהחומרים הללו מעכבים את פעילות המינרל יוד שהינו קריטי לתפקוד תקין ומלא של בלוטת התריס. אפרט כאן אילו מזונות שייכים לקבוצת הגויטרוגנים, ועבור מי כדאי להמעיט בהם או לאכול אותם בכמות מתונה לאחר בישול בלבד.

אילו מזונות מכילים מרכיבים גויטרוגנים?

מזונות המכילים מרכיבים גויטרוגנים (רכיבים המדכאים את פעילות בלוטת התריס) הם סויה, בוטנים, דוחן, שורש הקאסאווה (ממנו מכינים טפיוקה), שום, בצל וירקות ממשפחת המצליבים – כרוב, כרובית, כרוב ניצנים, קייל, ברוקולי, צנון, לפת, קולורבי, חרדל ועלי רוקט. חשוב מאוד לציין כי בישול של מזונות אלו מנטרל את התרכובת הגויטרוגנית.

בהקשר זה חשוב לציין כי צרכני בריאות לא מעטים משלבים בשייק הירוק הקבוע שלהם עלי קייל. זהו אינו שימוש מוצלח בעלים אלה אם עושים את זה בתדירות גבוהה.

 

האם מומלץ להמנע מאכילת מזונות גויטרוגנים לסובלים מתת עילות בלוטת התריס?

מרבית המחקרים מראים כי אכילת מזונות גויטרוגנים אינה בעלת משמעות קלינית לתפקוד בלוטת התריס, אולם יש לקחת את הדבר בחשבון עבור מי שמתמודד עם תפקוד איטי מדי של בלוטת התריס. יצא לי ללוות מטופלים עם תת פעילות בלוטת התריס שמצבם השתפר מאוד כשהפסיקו או המעיטו באכילת המזונות הגויטרוגנים. להבנתי, יש כאן עניין של רגישות אישית כך שעבור רבים הפחתת הגויטרוגנים לא תשפר את תפקוד בלוטה, בעוד שלמעטים זה עשוי לעשות הבדל גדול.
פעם נוספת חשוב לי להדגיש כי כאשר מחממים או מבשלים את המזונות הגויטרוגנים, החומרים שעלולים להאט את הבלוטה מנוטרלים במידה רבה מאוד.

 

האם ניתן להשתמש במזונות גויטרוגנים כחלק מטיפול בהיפר-תירואיד?

מאחר ויתכן ואכילת מזונות גויטרוגנים מאטה את תפקוד בלוטת התריס, עולה המחשבה כי אכילה מוגברת שלהם תסייע בטיפול במקרים של פעילות יתר של בלוטת התריס. על פי הספרות המקצועית אין תיעוד מדעי ליעילות של טיפול כזה, למרות שיש הטוענים כי אכילת חצי ״ראש״ של כרוב ביום עשוי להביא תועלת במקרים קלים של היפר-תירואיד.

 

כיצד כדאי לטפל בבלוטת התריס ברפואה הטבעית?

טיפול טבעי יעיל בבולטת התריס מתחיל בניסיון להבין את שורש הבעיה ולטפל בה. כאן למשל רשימה של דברים שעלולים לפגוע בבלוטת התירס. חסרים תזונתיים ספציפיים, מתח, דלקת, ציסטות ועוד סיבות רבות נוספות עלול לפגוע בבלוטת התריס ויש לטפל בסיבות השורש תחילה.

הטיפול הטבעי בבלוטת התריס מאוד משתנה באם מדובר בבעיה על רקע אוטואימוני, או בעיה על רקע אחר. טיפול טבעי בבעיות על רקע אוטואומוני הוא מורכב, אבל מאוד מומלץ לתת לו הזדמנות אמיתית מאחר והאלטרנטיבות הרבה פחות טובות במרבית המקרים.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז