מה זו בדיקת CRP סי אר פי ומה עושים עם התוצאות שלה?

בדיקה זו נקראת בעברית ״חלבון מגיב עם סי״, ומטרתה העיקרית היא להעריך את רמת הדלקת בגוף. היא מסייעת במצבים רבים של דלקת כרונית או מערכתית, אולם גם במקרים של דלקת אקוטית או מקומית יותר. השאלה העיקרית היא מה עושים עם תוצאות הבדיקה גבוהות כשאין דלקת אקוטית וברורה, כך שהתוצאה ״רק״ מרמזת על תהליך דלקתי כרוני. הדבר יותר מורכב כאשר לעיתים לא יודעים אפילו היכן בגוף נמצא התהליך הדלקתי.

ראשית חשוב להבין שכאשר ישנה תוצאה חריגה של חלבון מגיב עם C‏ (C-reactive protein, להלן CRP), יש כמובן צורך בהתייעצות עם הרופא, בהנחיתו כדאי לברר את הסיבה לתגובה הדלקתית המוגברת.

שנית, לדעתי לפחות, חשוב להבין שערכים גבוהים של בדיקה זו חשובים, ויש לשאוף להבין את הסיבה להם. לא פעם הגיע אלי מטופל שסיפר שהרופא אמר לו שהערכים גבוהים מסיבה לא ברורה, ואין צורך לעשות עם הנתון הזה שום דבר מיוחד. עלינו לזכור כי תהליכים של דלקת כרונית בגוף עלולים להעלות סיכון למחלות המשמעותיות ביותר כמו טרשת עורקים בלב ובמוח, תהליכים סרטניים ואף דמנציה ואלצהיימר. כותב על כך ד״ר אנדרו וייל ועוד רופאים רבים אחרים.

שלישית, כדאי לדעת שיש בדיקת CRP ברגישות גבוהה יותר הנקראת (high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP. בדיקה זו כנראה בעלת משמעות רבה יותר לתהליכים החשובים שציינתי קודם (בריאות העורקים, לב ומוח), אולם עדיין ישנן חילוקי דעות לגביה.

 

מה ניתן לעשות עם בדיקות ה-CRP גבוהה?

 1. מיצוי הבירור הרפואי הקונבנציונאלי.
 2. לנסות לקבל ולעשות בדיקות נוספות כמו hs-CRP ומדדי דלקת נוספים.
 3. הפחתת מזונות מעודדי דלקת* כמו למשל אוכל מתועש, שמנים צמחיים רבים כגון סויה, תירס וחריע, וזרעים כגון שומשום, ביצים, מוצרי חלב, עוף ובשר.
 4. הגברת אכילת מזונות מאזני דלקת* כמו למשל דגי ים צפוני בריאים, כורכום, פשתן, אצות, פירות יער וירקות רבים.
 5. גם במקרה של הדלקת הכרונית, ישנה חשיבות לשמירה על פעילות גופנית טובה ואיזון לחצים ומתחים.
 6. לעיתים, בליווי מקצועי מתאים, ניתן לשקול להשתמש בתוספי תזונה היכולים לתרום לאיזון הדלקת.

 

*שתיים מתוך 10 ההרצאות בקורס המקוון ״מצויינות בבריאות״ מוקדשות לעניין תזונה אנטידלקתית, ואיזון נכון בין חומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז