האם שמן קנולה בריא או מזיק?

התשובה הקצרה והמדוייקת ביותר לשאלה האם שמן קנולה בריא או מזיק לבריאות היא: ״תלוי לגבי איזה סוג שמן קנולה נשאלת השאלה…״

מצד אחד, שמן קנולה רגיל ומתועש מאוד מזיק לבריאות.

ומצד שני, שמן ״קנולה״ אמיתי (ששמו האמיתי הוא לפתית) מאוד בריא ומומלץ.

 

כיצד ישנם שני סוגים של שמן קנולה? 

אסביר כאן את השתלשלות הדברים, והטעויות ההיסטוריות, שגורמים לבלבול הזה לגבי בריאות שמן הקנולה.

במשך מאות שנים משתמשים במזרח הרחוק, ובעיקר ביפן (המדינה שעדיין נחשבת לבריאה בעולם) – בשמן מצמח הליפתית הטבעי והאיכותי.
כשהגיע השמן הזה למדינות המערב, קראו לו rape-seeds oil. ולא רק שהשם היה לא מוצלח מבחינה שיווקית, אלא גם חיי מדף קצרים יחסית וטעם לא מדהים גרמו לכך שהוא לא היה הצלחה מסחרית.
בשל סיבות אלה ואחרות, לקחו טכנולוגים של מזון מקנדה את השמן האיכותי, עשו בו ״זוועות״, ופיתחו שמן חדש ומתועש אשר נתנו לו את השם canadian-oil, שם שהפך עד מהרה בקיצור ל״קנולה״. לשמן זה הצלחה מסחרית רבה לצערנו.

לכן כמעט כל שמן תחת השם ״קנולה״ הוא גרוע ומזיק, ומספר מחקרים הראו שמי שמשתמש בשמן קנולה רגיל עלול לשלם על כך בבריאותו. מדובר על שמן שנמצא בכל המרכולים בארץ, וכמעט תמיד הוא יהיה ארוז בבקבוק פלסטיק שקוף, שאף מעצים את רמת החימצון המזיק של חומצות השומן שבו.

לעומת שמן הקנולה הנפוץ והמזיק, יש שמן איכותי, אותו ניתן למצוא במרבית חנויות הטבע ובחלק מהמרכולים, העשוי משמן לפתית בכבישה קרה שלא עבר התערבות או תיעוש מיותר. לצערי, עדיין רשום על המוצר שמן קנולה, למרות שאין מדובר בשמן המזיק והמתועש. המוצרים הטובים ימכרו תמיד בבקבוק זכוכית כהה על מנת למנוע חמצון, ואם נקרא את האותיות הקטנות על התוית, נראה שמדובר בשמן לפתית שלא עבר הנדסה גנטית או התערבות מותרת אחרת.

 

הרכב שמן הלפתית

לפתית הוא שם של צמח ממשפחת המצליבים, כמו כרוב וברוקולי לשמל. שמן לפתית איכותי אמור להיות מופק אך ורק ממיצוי השמן של הצמח.

הרכבו של שמן הלפתית (קנולה) דומה מאוד להרכבו של שמן הזית: הרבה מאוד חומצות שומן מסוג אומגה 9, וכמות נאה של ויטמין E כנוגד חמצון השומר על השמן.

 

שמן לפתית – השמן העיקרי של האנשים הבריאים בעולם

במסע המחקר שלי לאי אוקינאווה שבדרום יפן – מקום שהוביל את העולם באריכות חיים מוצלחת במשך עשרות שנים, ראיתי שוב ושוב את שמן הלפתית בכל מקום. עובדה זו מגובה גם בסקרי תזונה ומדע שנעשו באוכלוסיות מאיכות חיים אלה.

אם כך, מדובר על השמן הכמעט עיקרי בו משתמשים האנשים הבריאים בעולם במשך מאות שנים. האם ישנו סיכוי סביר שהאנשים הבריאים בעולם משתמשים בשמן המזיק לבריאות? אני חושב שלא.

הינה דוגמא לשני סוגי שמן לפתית שהונחו על שולחן ארוחת הבוקר בבית בו התארחנו:

שמן לפתית - שמן קנולה אמיתי

 

שימו לב גם לגודל הבקבוק. הוא מאוד קטן!

ניתן גם לקרוא את השם המקורי של שמן הלפתית על הבקבוקים: rapeseeds oil.

 

כך נראה שמן לפתית איכותי בארץ. שימו לב למה שרשום על התוית מאחור. הכותרת היא ״קנולה״, התוכן הוא ״לפתית אורגני ללא הנדסה גנטית בכבישה קרה, שהופק ללא שימוש בחימום או בחומרים כימיים…״

 

שמן קנולה לפתית

שמן קנולה - לפתית בריא

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז