האם חומרי ניקוי ומטהרי אויר עלולים לפגוע בבריאות?

שאלת הבטיחות והשפעות הבריאות של חומרי ניקוי שונים אכן מטרידה. מן הסתם לא מפתיע שנושא זה לא נבדק לעומק במחקרים מדעיים רבים ומשמעותיים. מדובר בנושא מחקר ללא תועלת כלכלית, ומכמה מובנים אולי אפילו פוגעת באינטרסים שכאלה. יחד עם זה, כן נעשו כמה מחקרי ובדיקות בנושא, שיכולים לכוון אותנו למה שכנראה חשוב יותר.

 

אסכם כאן את עיקרי הממצאים כפי שאני מבין אותם, בהתבסס בעיקר על אוסף המחקרים שבסרטון המוצג בהמשך

  1. אנשים החשופים במידה רבה לחומרי ניקוי עלולים לפתח שלל בעיות בריאות, ובעיקר כמובן בעיות נשימה, אסתמה ואף מחלות ריאה חסימתיות וכרונית כמו אמפיזמה. למיטב ידיעתי ונסיוני, גם שלל תופעות אלרגיות עלולות להתפתח או להחמיר מכך. כשמתייחסים לאנשים עם חשיפה רבה בהקשר זה, הכוונה בעיקר לאנשים שעובדים בניקיון, ״חולי ניקיון״ או אנשים שבעבודתם נחשפים הרבה לספריי וחומרי ניקוי רבים כמו עובדים מסויימים במערכת הרפואה.
  2. לגבי הציבור הרחב, נראה שעיקר הבעיה היא חשיפה לתכשירי ספריי ו/או לחומרים המדיפים ריח, ולא לכלל חומרי הניקוי. כימיכלים ריחניים עלולים לגרום למיגרנות, כאבי ראש, אסתמה ובעיות נשימה נוספות.
  3. מתוך אותם מרכיבים ריחניים, ישנו חומר אחד שנחקר יותר מאחרים מאחר וניתן לבדוק בקלות את כמותו בשתן. מספר מחקרים שנעשו בארה״ב מצאו כי חשיפה מוגברת לחומר ריחני זה לא רק החמירה בעיות נשימה, לא רק שהיתה קשורה לתחילתן של בעיות נשימה שלא היו בעבר, אלא אף נמצא קשר בין חשיפה מוגברת לחומר לבין שכיחות גבוהה יותר של מחלות כלי דם, לב וסרטן!

 

בריאות וחומרי ניקוי – מה השורה התחתונה?

להמנע ככל הניתן משימוש בחומרי ניקוי על בסיס ספריי, ולהמעיט ככל הניתן לחשיפה לחומרי ניקוי במדיפים ריח.

 

להלן הסרטון הסוקר את עיקרי המחקרים לגבי הקשר בין מטהרי אויר, חומרי ניקוי ובריאות.

ניתן להגדיר ״כתוביות״, ואז לבחור את השפה העברית.

 

 

בריאות ונשימה טובה

אופיר פוגל, נטרופת

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז