האם אתה ממליץ על טונה מקופסא?

תמיד כששואלים אותי האם אני ממליץ מבחינה בריאותית על מזון מסויים, התשובה שלי מתחילה בשתי שאלות חזרה: יחסית לֵמה? ועבור מי?

וכך גם לגבי טונה בקופסה. מרבית האנשים ירוויחו מאכילת דגים, אבל הם לא מתאימים לכולם.

דגים כמו טונה כמעט תמיד יהיה בריאים יותר מעוף או מבשר מהתעשייה, אבל פחות מוצלחים מדגים אחרים בריאים יותר כפי שמופעים ברשימת הדגים הבריאים יותר שנמצאים בארץ. 

 

מהם היתרונות הבריאותיים של דג הטונה?

טונה אומנם נחשב ל״דג ים צפוני״ העשיר באומגה 3, אולם מדובר בדג רזה יחסית, ועל כן מכיל כמות קטנה של אומגה 3 יחסית לדגי ים צפוני אחרים. מצד שני, מי שרוצה מנה יחסית איכותית של מזון עשיר בחלבון ודל בקלוריות – טונה עשויה להיות בחירה לא רעה בכלל.

מבחינת חשש מרעלים, דג הטונה נמצא במקום לא כל כך טוב מאחר ומדובר בדג גדול יחסית. ככל שדג גדול יותר, הוא ״גבוה״ יותר בשרשרת המזון. משמע, סביר שיש בבשרו יותר רעלים/מתכות מהים, שהגיעו אליו דרך הפלנקטון הקטנטן, שנאכל על ידי הדג הקטן, שבתורו נאכל על ידי הדג הגדול – דג הטונה. מאחר ולדגים אין מנגנון יעיל להיפתר ממרבית המזהמים המודרנים, ישנו חשש שהכל מצטבר ומגיע אלינו לצלחת ולגוף…

 

איזה מוצר טונה בקופסה בריא יותר?

ישנן שתי אפשרויות עקרוניות. הראשונה היא לקנות דג טונה במים. מי שלא מסתדר עם הטעם, מוזמן לסחוט את המים, ולהוסיף לאחר מכן שמן זית איכותי, לימון ועוד תבלינים במידת הצורך.

אפשרות שנייה היא לרכוש דג טונה בקופסה עם שמן זית איכותי. קיימים מוצרים רבים לטונה בשמן זית, אך מרביתם משתמשים בשמן זית לא איכותי מספיק (כי זה יותר זול…). יש מספר מוצרים של טונה בקופסא הכוללים שמן זית בכבישה קרה. בקישור הבא ניתן לראות תמונות של טונה בשמן זית איכותי. 

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז