אתה מעביר ביקורת על תפקוד המדינה בעניין מגיפת הקורונה. איך אתה מתייחס לאיטליה, ארה״ב ושבדיה? מה לגבי ה״גל השני״? אולי הסגר המוחלט הוא מה שמציל אותנו כעת?

בהחלט יש לי הרבה ביקורת, ואתייחס כאן לכמה שאלות שרבים שואלים אותי, וגם ארשום מתי ״אוכל את הכובע״ למקרה ויסתבר שטעיתי.

הערת הקדמה: אינני מומחה למחלות זיהומיות, ובודאי לא למגיפות. כמו כן, גם אני ממליץ להקפיד על המלצות משרד הבריאות בעת הזו. בתחתית הפוסט הזה ראיון עם פרופ׳ מיכאל לויט, חתן פרס נובל, המתייחס יותר לעומק לחלקים נוספים תופעת הקורונה.

ראשית יש להבין שקוביד 19 הוא אכן וירוס שפעת חדש שהעולם לא מכיר ומה שמייחד אותו בין השאר הוא קצב הדבקה גבוה יחסית. זה מטריד ומחייב התייחסות מיוחדת. אף אחד לא יודע מה תהיה השפעת הוירוס לטווח הארוך. לכן, ניתן להבין חלק מפעולות התגובה המהירה של המדינה על מנת להאט את קצב התפשטות הקורונה בארץ. פעולות טובות נוספות הן בידודים ממוקדים לאיזורי התפשטות מהירה, ואם נתעלם לרגע מההיבט המשפטי – גם השימוש בטכנולוגיות השב״כ על מנת לאתר חולים פוטנציאלים – מועילה מאוד מבחינת הניהול הרפואי של המצב.

יחד עם זה, הדבר מתרחש כמעט כל שנה בחורף – מתגלות וריאציות שונות של וירוסים, ורבים מתים משפעת בחורף. למעשה, עד כה, למיטב ידיעתי בכל העולם פרט לאולי 5 מדינות לכל היותר, ניתן להשוות את מספר המתים באמת מוירוס הקורונה – לשפעת עונתית קלה עד בינונית. בישראל, כך נראה לי ולאנשים חשובים ממני, מדובר בשפעת עונתית קלה! מתי ״אוכל את הכובע״ ואודה בטעותי המרה? אם עד תחילת הסתיו הקרוב, ימותו חלילה בישראל כאלף איש – סימן שהקורונה היא כמו שפעת עונתית בינונית. אם ימותו חלילה אלפים רבים – יסתבר אכן שמדובר במגיפה אמיתית.

שמתם לב שלא מפרסמים בשום מקום את מספר המתים הממוצע בישראל משפעת בחורף רגיל? זה הפך לסוד מדינה… אפילו רופאים מן השורה יוצאים בפנייה למשרד הבריאות לפרסם את המידע ותשובות ברורות – אין! מכל מקום, מדובר באלפים בודדים כל שנה, נתון זה היה ״עלול״ להרגיע הרבה אנשים במדינה…

 

״אבל אולי מספר המתים הנמוך הוא תוצאה של הסגר ושאר פעולות המדינה במלחמתה במגיפת הקורונה?״

מטרתו ותועלתו העיקרית של הסגר היא להאט את קצב ההדבקה, על מנת למנוע את קריסת מערכת הבריאות שאמורה לטפל בחולים האמיתיים בקורונה. בישראל הדבר הצליח במהירות וביעילות רבה כבר מזמן. הסגר אינו מפחית כלל את מספר החולים האמיתיים והמתים כל עוד מערכת הבריאות מתפקדת.

התועלת הבריאותית של המשך הסגר כנראה לא קיימת, בוודאי ששמים מול הסיכון הנמוך של קריסת מערכת הבריאות, את הסיכון הוודאי בנזק הבריאותי שנוצר מעלייה ברמות המתח, בבדידות, אלימות במשפחה, עוני, דיכאון והימנעות מהגעה לטיפול רפואי הכרחי בשל הפחד. כל אלה גובים מחיר ודאי ויקר מאוד!

 

״אבל תראה מה קורה בשבדיה שם לא עשו סגר – אלפי מתים במדינה בסדר גודל של ישראל!״

בשבדיה עשו בדיקה אמיצה, והגיעו למסקנה שמערכת הבריאות שלהם מספיק חזקה על מנת להתמודד עם מספר החולים הצפוי. ומאחר שסגר לא מפחית את מספר המתים והחולים הקשים כל עוד מערכת הבריאות מתפקדת – אז זו תגובה הגיונית.  נכון להיום נדבקו בשבדיה רק כ- 4000 איש יותר מישראל. מתו שם עד כה 244 אנשים על כל מיליון תושבים – מספר הדומה למדינות בהן כן עשו סגר כמו שוויץ ואירלנד, וזהו מספר נמוך בהרבה ממדינות כמו צרפת וספרד שגם בהן הטילו סגר על כלל התושבים. אז אולי מהנתונים הללו ניתן להסיק דווקא שסגר אינו משנה את שיעור התמותה?

בנוסף, מהמעט שקראתי בנושא, גם בשבדיה איחרו להבין את הצורך בטיפול-יתר באוכלוסיה המבוגרת. ובמיוחד הדבר חשוב מאחר שבשבדיה, כמו ברוב מדינות אירופה, האוכלוסיה מבוגרת בהרבה מישראל. ונתון זה כך הולך ומתבהר – הוא העיקרי שמשפיע על אחוזי התמותה.

*עדכון למי שרוצה להעמיק לגבי הקורונה בשבדיה: קראו את המאמר ״בשבדיה מצטברות הראיות: כל העולם טעה״ נכתב ע״י פרופ’ אמריטוס בביה”ס לבריאות הציבור של אוניברסיטת אריזונה, בוגר ביה”ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, ובעל תואר מוסמך באפידמיולוגיה מאוניברסיטת מינסוטה.

נקודה אחרונה לגבי הסגר היא שמדינות שפעלו הרבה יותר חכם מישראל – כמו יפן, סינגפור, דרום קוריאה והונג-קונג- נמנעו למיטב ידיעתי מסגר מלא, ושיעור התמותה שם נמוך בהרבה מישראל:

תמותתקורונה ישראל לעומת מדינות המזרח

 

״ואיך אתה מסביר את מה שקורה באיטליה, ספרד וארה״ב?״

איטליה היא המדינה האירופאית הראשונה שנחשפה לשפעת הקורונה, הבהלה היתה רבה, וכך גם הטעויות. בנוסף, באיטליה יש כל העת שכיחות גבוהה מאוד של תמותה משפעת, כפי שאפילו ניתן לקרוא כאן במאמר מדעי שפורסם בנושא כחודשיים לפני התפשטות הקורונה. ולסיום, למען הפורפוציות, בחורף 2017 נפטרו משפעת עונתית באיטליה כ 35,000 איש, שזה כעשרת אלפים יותר מהקורונה הנוכחית.

לגבי ארה״ב אוכל בעיקר לציין שיש להם את אחת ממערכות הבריאות הגרועות בעולם. עבור מרבית התושבים, גישה לרפוא מקצועי או אשפוז בבית חולים פירושם תשלום של אלפי דולרים. ועל הנשיא שלהם ותפקודו – כל מילה מיותרת…

לגבי ספרד – לא בדקתי… נגמר לי הזמן והעניין… מה שכן – בספרד הטילו סגר כללי אפילו לפני שעשו זאת בישראל. נראה שזה לא עזר להם.

ולכן רשמתי בהתחלה, יתכן ובמספר מדינות בודדות בעולם ״מגיפת״ הקורונה הנוכחית היא אכן ברמה של ״שפעת עונתית קשה״.

 

״אבל בכל העולם יש היסטריה מהקורונה הזו!״

אכן היסטריה. לא בטוח שמסיבה מוצדקת. ארגון הבריאות העולמי גם הוא בלחץ רב, וכנראה יש לו אינטרס להחמיר את תמונת המצב, אחרת אין לי מושג מדוע בהגדרות הרשמיות שלו, ניתן להגדיר את סיבת המוות של אדם כ״קוביד 19״, גם אם הוא נפטר מוירוס הסארס, גם אם הוא נפטר מסוג אחר של קורונה (ישנם הרבה סוגים מזה מספר שנים), וגם אם בדיקת המעבדה לא איתרה ״קוביד 19״. לא מאמינים? ראו את הרשימה הבאה מהאתר של ארגון הבריאות העולמי, וכנסו לקישור הזה וגם למדריך בקישור הזה:

איך מגדירים מוות מקורונה - ארגון הבריאות העולמי

״ומה לגבי הגל השני של הקורונה?״

הגל השני צפוי והוא יקרה, השאלה היא עד כמה הוא יהיה רציני, וכיצד תגיב המדינה והתקשורת.

כולי תקווה שמה שיניע את מקבלי ההחלטות להחמיר מחדש צעדים בעקבות הגל השני – תהיה אך ורק מידת היכולת של מערכת הבריאות להתמודד היטב עם מספר החולים שיעלה. לפי מה שאני קורא, רק מספר אלפים של חולים קשים, ובתוכם מאות רבות של מונשמים – יקרב את מערכת הבריאות למצב בוא הטיפול לא מיטבי.

 

״מה הדבר העיקרי שחסר לדעתך בתגובת המדינה למצב הקורונה?״

הדבר שזועק לשמיים הוא חוסר ההתייחסות לדבר המשמעותי ביותר שיפחית את חומרת ה״מגיפה״ והוא חיזוק מערכת החיסון האנושית!!!

מדהים שעדיין לא מאפשרים לאנשים לצאת לטבע ולים, עצוב שלקח כל כך הרבה זמן עד שאפשרו לעשות פעילות גופנית כמו שצריך – וממש חסרות ההמלצות הרבות הנוספות מטעם משרד הבריאות, שיעודדו את הציבור לחזק את מערכת החיסון.

מי שרוצה לדעת יותר – מוזמן/ת לצפות בהרצאה שלי על נושא חיזוק מערכת החיסון בזמן הקורונה

 

ראיון עם פרופסור מיכאל לויט, חתן פרס נובל, לעניין מגיפת הקורונה, הבעיתיות של הסגר, וכיצד מדינות היו אמורות להגיב למשבר ביותר חכמה:

 

 

בריאות

אופרי פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז