תה מוריד לחץ דם

סקירת מחקרים נרחבת בדקה את הקשר בין צריכת תה לבין לחץ דם.
נמצא כי צריכה קבועה של תה, ובעיקר תה ירוק, הורידה את ערכי לחץ הדם.
המחקר אומנם גדול, מרשים ומעודד, אך אני חייב לציין שהירידה בערכים היא יחסית קטנה. שינויים אחרים בתזונה ובאורח החיים מביאים לרוב לשיפור גדול בהרבה, לעיתים עד כדי הפחתת הצורך בתרופות.
ניתן לקרוא כאן למטה תקציר בעברית של המחקר, כפי שהופיע באתר של חברת univadisGang L et al. J Am Coll Cardiol. 2014;64

החוקרים חיפשו במספר מאגרי מידע (MEDLINE, EMBASE, Cochrane Controlled Trials Register) מחקרים שנעשו בקבוצות מקבילות או עם הצלבה (crossover design) מ-1966 עד ינואר 2014, בהם נבדק לחץ הדם לפני ואחרי קבלת תה שחור או ירוק במשך שבוע לפחות. השוני בממוצע המשוקלל חושב עבור שינויים נטו בלחץ הדם בעזרת מודלים fixed-effects או random-effects. כמו כן, נערכה אנליזה של תת-קבוצות שהוגדרו מראש במטרה לבחון השפעה של מאפיינים שונים.

במחקר נכללו 21 מחקרים הכוללים 1,323 משתתפים. תוצאות המחקר הראו כי לאחר צריכת התה, ממוצע לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי היה נמוך בהשוואה לקבוצת הביקורת ללא תה ב-−1.8 mmHg (95% CI −2.4 – −1.1) ו-−1.4 mmHg (95% CI −2.2 – −0.6), בהתאמה. ניתוח תת-קבוצות העלה כי השפעה זו של ירידה בלחץ הדם נראתה במשתתפים שצרכו תה למשך זמן חציוני של 12 שבועות (לחץ דם סיסטולי/דיאסטולי −2.6/−2.1 mmHg, P < 0.001). בחלוקה לסוג התה, תה ירוק הוריד משמעותית את לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי ב- −2.1 mmHg (95% CI −2.9 – −1.2) ו- −1.7 mmHg (95% CI −2.9 – −0.5), בהתאמה, ותה שחור ב- −1.4 mmHg (95% CI −2.4 – −0.4), ו- −1.1 mmHg (95% CI −1.9 – −0.2), בהתאמה. האפקט המטיב של צריכת תה לא הושפע מקבוצה אתנית, מינון הקטצ’ין (catechins) בתה, מצב בריאותי או צריכת קפאין.

המטא-אנליזה הראתה שצריכה ארוכת-טווח (מעל 12 שבועות) של תה, ירוק או שחור, מורידה באופן משמעותי את לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי.

שאלה:

תרצה להמליץ על מקום בו ניתן לקנות תה ירוק אמיתי ?”

תשובה:

שלום,
תחילה חשוב לדעת כיצד מזהים תה ירוק אמיתי… תה ירוק איכותי תחילה צריך להיות באמת ירוק! ומאוד מר יחסית.
שנית, אני מאוד ממליץ על השילוב הבריאותי יחד עם פרחי יסמין.
שלישית, מוצרים עליהם רשום sencha להבנתי מאוד איכותיים.
כעת אצלי במרפאה יש גם תה מאוד איכותי מסין, מחברת “מזרח-מערב” שמייבאת אותו. קופסה יפה בכתום-צהוב. כיתוב בסינית ללא שם של חברה שמצאתי בעברית.

קונים כמובן בחנויות הטבע, בחנויות של “מזרח-מערב”, ובחלק מהסושיות הטובות, בהן מוכרים גם מוצרים איכותיים מהמטבח היפני.

מאחל בריאות ואושר
אופיר פוגל
נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז