עתיד כדור הארץ מטריד אותך?

לכל מי שרוצה להיות ״ירוק״, לדאוג לעתיד כדור הארץ עבור הנכדים, לשמור על מאגרי המים, אדמה והאויר הנקי שמתדלדלים לנו, כדאי לקרוא את הכתבה הבאה על מנת לדעת מה באמת צריך לעשות.

הכתבה המלאה בארץ בקישור זה. 

עבור מי שאין לו מנוי, מובאות כאן הפסקאות הראשונות:

כדור הארץ פשוט לא יכול לשאת את צריכת הבשר של המדינות המפותחות
פרופ’ מרסלו שטרנברג, בן 52, ביולוג ומומחה לאקולוגיה, פרופסור בבית הספר למדעי הצמח ואבטחת מזון באוניברסיטת תל אביב. איפה: בית קפה בתל אביב. מתי: רביעי, 9:00
איילת שני25.05.2017 06:00
בוא נדבר על האסון האקולוגי ששמו גידול בשר בקר למאכל. נניח בצד, לרגע, את האספקטים המוסריים והתרבותיים, ונתייחס רק להשפעה הסביבתית.
כדי להבין, בעצם, למה לגידול בקר יש השפעה כל כך הרסנית על הסביבה, קודם כל חשוב להזכיר שהבקר הוא בעל חי מבוית, שמאוד רחוק מבעל החיים המקורי. רק לפני כ–10,000 שנה נוצר בעל החיים שאנחנו מכירים היום, והוא בנוי, בעצם, כדי לספק שירותים לאדם. בשר, חלב, עור — כל החלקים שלו משמשים בכל התעשיות. האדם פשוט פיתח את החיה הזאת כדי לצרוך אותה.
והבעיה היא שיש הרבה באגים בגרסה.
החיה הזאת, מבחינה אנרגטית, מאוד לא יעילה. היא מתקיימת על עשבים וצמחייה שתכולת החלבון שלהם מאוד נמוכה, ולכן היא פשוט צורכת כמויות עצומות של אוכל. יש לה מערכת עיכול מאוד מפותחת, שאורכה כ–25 מטר. במערכת הזאת מתקיימים הרבה מאוד חיידקים שאחראים על פירוק המזון הצמחי שהיא אוכלת. תוצר הלוואי, כמובן, הוא פליטה של כמות עצומה של גזי חממה, שפוגעים באקלים ותורמים להתחממות הגלובלית. ההערכות הן שתעשיית הבקר לבדה אחראית על כ–18% מכלל גזי החממה בעולם. פרה ממוצעת פולטת כ–150 ליטר גז ביום. תכפילי את זה במספר העצום של ראשי בקר שיש כרגע בעולם.
שהוא?
כמיליארד ו–400 אלף. על כל חמישה אנשים בעולם יש פרה.
אני לא אוכלת בשר, וחשבתי שאני מכירה, פחות או יותר, את הנתונים. טעיתי. כשמסתכלים על המספרים, זה נראה ממש כאילו הינדסו את החיה הזאת כדי שתגרום מקסימום נזק סביבתי ותצרוך כמה שיותר משאבים.
הן צריכות הרבה שטח מרעה — 30% משטח העולם מוקדש למרעה, וזה רק הולך וגדל. כל פרה שותה משהו כמו 45 ליטר מים ביום. כמות המים שנדרשת כדי לייצר קילו בשר, בשיטה האמריקאית, של גידול במקומות סגורים עם מזון מוגש, זה 15 אלף ליטר לקילו. שוב, 15 אלף ליטר מים לקילו אחד של בשר. זה כמעט בלתי נתפס.
זה די דמגוגי, אני מודה, אבל המזון שצורך הבקר שמיועד למאכל היתה יכולה גם לפתור את בעיית הרעב העולמי.
כן, פרה ממוצעת אוכלת כ–40 ק”ג מזון ביום. לאורך חייה, שהוא כשלוש שנים, מהיוולדה לשחיטה, היא צורכת כ–1,300 ק”ג תבואה ו–7,200 ק”ג מספוא. 8,500 ק”ג מזון עבור פרה אחת. שוב, כדי לייצר את כמות המזון הזה נדרשים כ–3 מיליון ליטר מים.
תעשיית הבקר היא הנזק הסביבתי הגדול ביותר כרגע, בעולם. יותר ממכוניות, יותר מכל דבר אחר.
כן. בפירוש.

……


מאחל בריאות ואושר
אופיר פוגל
נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז