על הקשר בין שתיית חלב לסרטן השד

מחקר חדש שיוצא מבית היוצר של אקדמיית אוקספורד, מצביע על חשש לקשר לא מוצלח בין שתייה מרובה של חלב, לבין עלייה בסיכון לסרטן השד. 

במחקר זה עקבו במשך כ-8 שנים אחר יותר מ 50,000 נשים. במהלך התקופה תיעדו את תזונתן של הנשים ואת שיעור גילוי של סרטן שד חדש (בתחילת המחקר כולן היו ללא סרטן). 

מניתוח התוצאות עולה ששתייה מרובה של חלב פרה מעלה בעשרות אחוזים את הסיכון לפתח סרטן שד, יחסית לאלה ששתו מעט מאוד חלב פרה. 

במקביל בדקו גם השפעה של שתיית חלב סויה, ובמקרה זה לא נמצאה עלייה בסיכון, אלא כמובן נטייה לירידה בסיכון. והינה עוד סיבה טובה לשתות חלב סויה איכותי.

חשוב לזכור שהתפקיד הטבעי של חלב בטבע הוא לעזור ליונקים לגדול, להתפתח. לכן מדובר במזון מושלם לעגלים עבור פרות, ולתינוקות-אדם בהקשר של חלב אם. 

בחלב מהטבע יש הורמון גדילה, כי זה התפקיד של מזון זה – לעזור בגדילה, בחלוקת תאים ובהתפתחות. המצאות של הורמון גדילה בגוף האדם נחשדת במספר עדויות מדעיות כבעייתית מאוד לבריאות בכלל, ולסרטן בפרט.

סוגים בריאים של חלב כוללים מוצרים טבעיים, לא מהונדסים גנטית, וללא תוספת סוכר וחומרים מזיקים אחרים כמו משקה שיבולת שועל, משקה סויה, משקה אורז, משקה שקדים וכדומה. 

בקישור הבא ניתן למצוא מספר מתכונים להכנה ביתית של חלב צמחי בריא 

התייחסות בעברית למחקר זה, המצטרף למחקרים דומים מהעבר, ניתן לקרוא בקישור הזה.

בריאות לרוב

אופיר

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז