נאטו : אחד המזונות הבריאים בעולם

נאטו (Natto) הוא מאכל יפני משמעותי ובריא. מדובר בפולי סויה שעברו התססה בעזרת חיידק מיוחד, והוא נאכל לרוב בערבוב עם רוטב סויה, מעט חרדל ואורז חם. זהו אחד המאכלים הדומיננטים בתזונה היפנית המסורתית, ויש הטוענים שהוא חלק מ״סוד אריכות החיים״ שלהם.

רשימת השפעות הבריאותיות–רפואיות של הנאטו ארוכה, וחלקה מאוד ייחודית למאכל זה. הינה עיקרי הדברים:

נאטוקינאז – אנזים חשוב שעוזר לאיזון דילול הדם, ומספר נתונים מדעיים מרמזים על יתרונותיו למניעה או אף סיוע בפתיחת עורקים סתומים (טרשת עורקים) בלב ובעורקים חשובים נוספים בגוף.

ויטמין k2– קריטי לבריאות העצמות וטיפול באוסטיאופורוזיס, טרשת עורקים ואולי גם סרטן. הנאטו הוא המקור התזונתי העשיר ביותר בויטמין קיי2 חשוב זה, בפער ניכר לפני כל מזון אחר.

PQQ– מרכיב יקר ערך והכרחי לייצור אנרגיה במיטוכנדוריה (״מפעל האנרגיה״ של כל תאי הגוף).

פרוביוטיקה / ״חיידקים טובים״ –  תהליך התססת הנאטו גורם ליצירת חיידקים רצויים התורמים לבריאות מערכת העיכול / מיקרוביום בריא.

איזופלאבונים / פיטואסטרוגנים – חומרים בריאים בעל השפעה מאזנת מבחינה הורמונאלית. בעבר טעו רבים וחששו שלאכילת מזונות עשירים בפיטואסטרוגנים עלולה להיות השפעה לא בריאה בשל עודף אסטרוגן, אבל פרסומים מדעיים רבים שללו חשש זה. תזונה עשירה בפיטואסטרוגנים טבעיים עוזרת להפחית סיכון, ולעיתים אף לטפל, בבעיות מחזור, בעיות פוריות, תפעות גיל המעבר, סרטן השד, שחלות פוליציסטיות ועוד.

לנאטו, כמובן, גם היתרונות הבריאותיים כמו כל קטניה – סיבים מסיסים במים, אינדקס גליקמי נמוך, עושר של מינרלים ועוד. השפעות פזיולוגיות בריאות של אכילת מוצרי סויה איכותיים כוללים בין השאר חיזוק מערכת החיסון, השפעה נוגדת חמצון ומאזנת דלקת.

כמובן שהיתרונות הבריאותיים הרבים של אכילת נאטו, הביאו לכך שיזמים הפכו אותו לתוסף תזונה, הנמכר בעיקר לשיפור מצב הלב והעצמות. עלינו לזכור, שתמיד אכילת המזון תהיה מומלצת יותר ממיצוי לתוסף תזונה.

(בתמונה: נאטו מעורבב היטב עם אורז חם. כך אוכלים את זה)

הנאטו מביא עמו גם אתגר הקולינארי מאוד משמעותי לאנשי המערב. מדובר במזון שנראה ומריח באופן חריג… ניתן לצפות בסרטון שבקישור הבא בו אני מסביר לפרופסור רפי קרסו כיצד לאכול את הנאטו, על מנת לאוהב אותו יותר. התוצאה משעשעת ביותר… זכרו שברגע שמסירים את החששות מהשונה, התוצאה טובה. בנותיי וילדים נוספים אוכלים את זה בכיף. אין מי שיפחיד אותם נגד מרקמים וריחות שאינם מוכרים.

(בתמונה: כך הוא נמצא בבתי מלון ביפן)

 

 

מתכונים להכנת נאטו בצורות מיוחדות

תבשיל סויה נאטו עם עגבניות

תבשיל נאטו עם ירקות

מתכון לנאטו עם פפריקה.

 

היכן קונים נאטו בישראל?

למיטב ידיעתי, בארץ ניתן להשיג נאטו רק ברכישה ישירה מאדם נעים הליכות, העושה לבדו את הנאטו ומוצרי בריאות נוספים מסויה איכותית ביותר. ניתן ליצור עמו קשר ישיר: רועי גרנט – 054-7771920

ב- 2020 שמעתי גם על עדן מקיבוץ עין המפרץ: 053-4233453. מקווה שאכן כך.

 

מי שרוצה להצטרף למסע הבא להעמקת החווייה היפנית, התזונה המסורתית מהלכה למעשה, והבנת ״סודות״ אריכות החיים של המדינה הבריאה בעולם – ניתן ללחוץ על קישור זה.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז