כמה טונה מותר לילדים לאכול?

מה אומר ארגון רופאי הילדים על אכילת טונה בגילאים צעירים?

 בפורטל YNET מאמר מאת ד”ר איתי גל הסוקר את ההמלצות החדשות של איגוד רופאי הילדים האמריקני בנושא אכילת טונה על ידי ילדים.

איגוד הרופאים יוצא בהזהרה החדשה לאחר שקבוצת חוקרים בדקה את כמות הכספית שיש בפועל בקופסאות השימורים הפופולאריות שילדים ומבוגרים אוכלים. כפי שמפורט במאמר, כמויות הכספית היו גבוהות בהרבה ממה שדווח בעבר. הסכנות שבצריכה מוגברת של כספית ידועות מזה זמן רב, וגם הן מפורטות במאמר עצמו. ההמלצה שלהם היא שילדים צריכים להגביל את אכילת הטונה ללא יותר משתי קופסאות בחודש!

למיטב ידיעתי הנתונים וההסברים המובאים במאמר נכונים. מזה שנים אנו מוטרדים מהכמות ההולכת וגדלה של כספית, ומתכות אחרות, במוצרי מזון מהים. לצערנו, גם את האוקיינוסים האנושות הורסת לאט אבל בטוח.

מה אומרים הארגונים הרשימיים הנוספים על כספית בדגים?

לפני כעשור ארגון הלב האמריקני בדק את הסוגיה מאחר והוא ממליץ על צריכת דגים עשירים באומגה 3 למניעת מחלות לב וכלי דם. המסקנות שלהן הן שלנשים בהריון, נשים מניקות וילדים – מומלץ לאכול עד שתי מנות דגים עשירים בכספית בשבוע. ברשימת הדגים שציין הארגון היו כריש, דג חרב ומקרל. פרסומים מאוחרים יותר ציינו גם את הטונה כבעייתית.

דעות נוספות לגבי בטיחות אכילת טונה ודגים נוספים עם חשש לכספית?

מן העבר השני של קשת הדעות, ישנם רופאים מובילים בתחום מדע התזונה הממליצים לא לצרוך בכלל דגים מהים, ולהסתפק בכמוסות אומגה 3 בלבד.

 

אז מה עושים?

ראשית, “פורפורציות”: כמות החומרים המזיקים שניתן למצוא במזונות מהים עדיין קטנה בהרבה ממה שכנראה יש באופן קבוע במוצרי הבשר, בעוף ובמוצרי החלב שקונים במרכולים בארץ. מי שרוצה להפחית למינימום את הסכנה לחשיפה לחומרים בעיתיים, מוזמן לעבור להיות טבעוני אדוק שאוכל רק אוכל אורגני. אבל מהלך זה לא מתאים למרבית האנשים, וזה מביא אותנו לדבר השני שאפשר לעשות: לבחור בתבונה. הדגים המכילים את הכמות הגדולה ביותר של חומרים לא טובים הינם הדגים הגדולים ביותר שצוינו קודם. הדגים הבטוחים יותר הם הדגים הקטנים יותר: סרדינים, אנשובי, פילה סול קטן שניתן להשיג בארץ ועוד.

זכרו, לגבי כספית ומתכות בדגים – the smaller-the better!

שנית, ניתן להיעזר ברשמת הדגים הבריאים והמומלצים יותר.

והמלצה אחרונה – בדקו מה אוכלים הילדים או הנכדים שלכם בפעוטון ובגן. במרבית המקומות נותנים כל יום טונה…

 

בריאות לרוב,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז