חילבה – לא רק לאיזון סוכר

ידוע היטב כי אכילת חילבה תורמת לאיזון ערכי הסוכר בדם, אולם מצטרפים לאלה יתרונות בריאותיים נוספים שמתגלים במחקרים מהשנים האחרונות.

אומנם אני לא חושב שחילבה יכולה לפתור בעיות בריאותיות רבות מאוד כפי שנטען במאמרים שונים כמו זה שבקישור, אבל נראה שמצטברת עדות מדעית מרשימה לגבי היכולת של חילבה לעזור לא רק לחולי סכרת, אלא גם לאזן טוב יותר את ערכי הכולסטרול השונים, כמו גם בהורדת שומני הדם – הטריגליצרידים.

ניתן להתרשם משני מחקרים חדשים שהתפרסמו בנושא – אחד בקישור זה סיכם 14 מחקרים לגבי השימוש באבקת חילבה, והשני שבקישור זה שם סיכמו 15 מחקרים בהם נעשה שימוש באבקה או בעלים או בזרעים עצמם.

 

את תמצית המסקנות בעברית ניתן לקרוא כאן, כפי שסוכם על ידי הצוות של אתר  נטורופדיה המומלץ לאנשי מקצוע

 

בסקירה הראשונה נכללו עשרה ממחקרים בהם הוערכה ההשפעה של חילבה בקרב חולי סוכרת סוג 2 וביתר המחקרים נכללו משתתפים עם עודף משקל או עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות או יתר שומנים בדם או משתתפים בריאים. במחקרים אלה נעשה שימוש בחילבה בצורת אבקה או במיצוי מיימי. בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי בהשוואה לפלסבו, נטילת תוספי חילבה הייתה מלווה בירידה מובהקת ברמת הגלוקוז בצום (הפרש ממוצע של 12.94 מ”ג/דצ”ל), ברמת ההמוגלובין המסוכרר (הפרש ממוצע של 0.58%), ברמת הכולסטרול הכללי (הפרש ממוצע של 9.13 מ”ג/דצ”ל), וברמת ה-LDL (הפרש ממוצע של 11.11 מ”ג/דצ”ל).החוקרים מסכמים כי לתוספי חילבה הייתה השפעה מיטיבה על מדדי הסוכר והשומנים בדם, אולם יש לפרש את הממצאים בזהירות בשל שונות גדולה בין המשתתפים בהתייחס לאיזון הגליקמי ונדרשים מחקרים נוספים לאישוש המסקנות.

Kajal Khodamoradi, et al. The Effects of Fenugreek on Cardiometabolic Risk Factors in Adults: A Systematic Review and Meta-analysis. Complementary Therapies in Medicine, Volume 52, 2020.

בסקירה השנייה הוערכה ההשפעה של חילבה על פרופיל השומנים בדם. במחקרים שנסקרו נכללו משתתפים בריאים, משתתפים עם סוכרת סוג 2 ומשתתפים עם יתר שומנים בדם. במחקרים אלה נעשה שימוש בחילבה בצורות שונות (אבקה, עלים או זרעים) – באופן אקוטי או לתקופת התערבות של עד 3 שנים. בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי נטילת תוספי חילבה הייתה מלווה בירידה מובהקת ברמת הכולסטרול הכללי, ההכולסטרול ה״רע״ והטריגליצרידים, וכן בעלייה מובהקת ברמת הכולסטרול ה״טוב״, בהשוואה לקבוצת הביקורת. מגמה זו הייתה משמעותית יותר בקרב חולי סוכרת סוג 2. החוקרים מסכמים כי לחילבה השפעה מיטיבה על פרופיל השומנים בדם, ונדרשים מחקרים נוספים להערכת היעילות הקלינית.

Heshmat-Ghahdarijani K, Mashayekhiasl N, Amerizadeh A, Teimouri Jervekani Z, Sadeghi M. Effect of fenugreek consumption on serum lipid profile: A systematic review and meta-analysis . Phytother Res. 2020;10.

בריאות ואושר,
אופיר פוגל, נטורופת
shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז