איך העם הבריא בעולם מפחית נזק ממתח ולחץ?

העם היפני הוא עדיין הבריא בעולם, למרות כל התחרות, הלחץ ומוסר העבודה הבלתי נגמר. נראה שמשהו ״מגן״ עליהם מפני הנזקים שמתח ולחץ עושים לרוב בני האדם.

לקראת סיומו של עוד מסע להיכרות עם התרבות והאוכל המסורתי, הנאה מהטבע העוצמתי, המסורת, האסטטיקה, האומנות וההיסטוריה, אני מנסה כאן לסכם כמה מהדברים שמהווים כנראה חלק מהתשובה לסוגיה זו:

  1. החיבור לטבע – העם היפני מאוד מחובר לטבע. רואים את זה באירועים, בחגיגות השלכת ופריחת הדובדבן, בכניסה לכל בית מלון, מסעדה או בית. במקומות אלה ואחרים תמיד יהיה ציון לטבע, יותאמו התמונות לעונות השנה ועוד.
  2. ״פינות השקט״ – אימון בטקס התה, אומניות לחימה וקליגרפיה, הן רק דוגמאות אחדות מיני רבות בהן היפני ״מתנתק״ מהשגרה, מתחבר לעצמו ולסנסיי (״המורה״).  אימונים (״חוגים״) שכאלה דורשים תשומת לב, נשימה וריכוז. לא ניתן להגיע לרמה גבוהה באלה ללא תרגול מדיטציה והרפיית הנפש והגוף.
  3. החברותא – האנשים ביפן נוהגים להתאגד בקבוצות, להיפגש ולשמור על קשרים חברתיים די ענפים. הם כנראה לא ״פתוחים״ ומשתפים בקלות ברגשות שלהם כפי שנראה לעין מערבית כדבר רצוי, אך יש להם את הדרכים שלהם להתקרב ולחלוק בעומסים ובצרות. באוקינאווה, למשל, מאוד נהוג עד היו מפגשים חברתיים מאוד משמעותיים המכונים ״מואיי״. תרבות ההונסן (מרחצאות מים חמים טבעיים), הם מקום נוסף בו נפגשים חברים ושכנים להירגע, לדבר ולחלוק.
  4. ״מרחב אישי מוגן״ – ביפן ישנה תחושת ביטחון מאוד גבוהה. אם תאבד דבר מה בתחנת רכבת הומת אדם, סיכויים רבים מאוד שהאבידה תחכה לך בתחנת איסוף המיועדת לכך. ישנו הרבה מאוד סדר ותחושת ביטחון – גם בערים וגם באיזורים הכפריים. קל להתמצא, קל להסתדר, ואנשים רבים יחפצו לעזור לכל מי שזקוק לכך. ביפן עדיין נהוג שיש לכל שכונה ״שוטר מקומי״ – כזה המכיר את כולם באופן אישי, ונעים וקל להיעזר בו (ממש כמו שייקה אופיר בתפקידו הבלתי נשכח בסרט ״השוטר אזולאי״).
  5. אמונות מעצימות – ביפן אין דת כפי שאנו מכירים אותה במערב, אלא שתי תפיסות עולם / פילוסופיות חיים המשתלבות אחת בשנייה: בודהיזם ושינטו. גמישות, חיבור האדם לעצמו, החיבור לטבע, תרגול מדיטציה ותפילות עוזרים מאוד לרבים לחזק את תחושת הביטחון והשלווה.

בכל פעם שאני חוזר מיפן עם קבוצה נעים ללמוד משהו חדש, וללוות חברים בקבוצה שלא רק נהנים, אלא לוקחים ערך מוסף חזרה לחיים בארץ שלנו, היכן שיש הרבה מאוד צורך לדעת כיצד להתמודד עם מתחים לא בריאים.

בקישור הבא ניתן לקרוא עוד על הנסיעה הבאה אל האנשים הבריאים בעולם

 

בריאות

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

תגובה אחת על “איך העם הבריא בעולם מפחית נזק ממתח ולחץ?

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז