אודות אופיר פוגל

תוכן עניינים

רקע והכשרה
בריאות הלב
אריכות חיים בריאה
מוח, דמנציה ואלצהיימר
עשייה כיום

רקע אישי והכשרה

שמי אופיר. במקצועי אני נטורופת, ומאחורי שנים רבות של עשייה רבה בתחום הבריאות הכוללת טיפולים אישיים, סדנאות, הוראה, טיפולים ומחקר רפואי בבית חולים, הרצאות לקהל הרחב ולקהל המקצועי-רפואי, פרוייקטים בתקשורת ואף טיולי בריאות מהנים ומלמדים מעבר לים.

נולדתי ב 1972 בקיבוץ כפר גליקסון בו גדלתי וחייתי עד אמצע שנות העשרים לחיי. עשיתי שנת שירות בתנועת נוער ושירתי כקצין ביחידה קרבית בחיל האוויר, וחלק ניכר משנות המילואים בגדוד הסיור של גולני.

בגיל 24 עברתי אירוע קשה ששינה את מהלך חיי. בזמן פעילות ספורטיבית נפצעתי קשה מאוד בברך – פציעה שאילצה אותי להתאשפז במשך חודשיים שלמים להתאוששות ושיקום לקראת ניתוח מורכב שציפה לי. לאחר ההלם הראשוני הגדול, החלטתי לגייס את כל משאבי הבריאות שעמדו לרשותי על מנת להחלים. חוויתי תהליך ריפוי מדהים ובלתי צפוי, אשר בסופו חזרתי לתפקוד מלא ללא כל התערבות כירורגית. לראשונה בחיי התחוור לי שברפואה ובריפוי קיימים הרבה יותר מכדורים וסכין המנתחים. גיליתי לראשונה כי בטבע, ובטבע האדם, קיים פוטנציאל ריפוי עצום שיכול לעזור לרבים להגיע לבריאות ואושר אופטימליים. את החוויה והמסר הזה אני נושא עמי בעומקו של כל היבט טיפולי בו אני עוסק כיום.

כיום אני אב לכליל ולאלה, נשוי ליערה ומתגורר בישוב תובל שבגליל המערבי. משתדל כמיטב יכולתי לממש את הייעוד שלי, כפי שאני מבין אותו: ״לקרב כמה שיותר אנשים אל עבר בריאות אופטימלית״.

את הכשרתי המקצועית קיבלתי בבית הספר לרפואה משלימה של המכללה למינהל, שם למדתי ארבע שנים במסלול מקיף לנטורופתיה, כולל שנת לימודי קליניקה- סטאז’ בבית החולים “אסף הרופא”. מאוחר יותר למדתי במשך שנה קורס ״בודהיזם למטפלים״ במרכז הישראלי לרפואת גוף ונפש שהועבר על ידי הפסיכולוגית ד״ר אסתר אליצור. בקורס קיבלתי כלים אישיים וטיפוליים משמעותיים שמאפשרים לי כיום לעזור טוב יותר לאנשים המתמודדים עם מתח ואתגרי החיים בעזרת מדיטציה, נשימות, תובנה והתבוננות.

מסיום לימודי עבדתי במשך 9 שנים במרפאת שיר״מ – שירותי רפואה משלימה בבי״ח ״אסף הרופא״.

מורים/חברים עיקריים שהשפיעו עלי במהלך הדרך הם בין השאר ד״ר דני קרת, פרופסור רפי קרסו, פרופסור יעקב רז, פרופסור שי אפרתי.


מחלות לב, לחץ דם, סוכרת, כולסטרול

במשך כחמש שנים עבדתי כנטורופת במרכז ההחלמה ושיקום הלב “לב בריא” המתמחה בטיפול ובשיקום חולי לב לאחר התקף לב, צנתור וניתוח מעקפים. עזרתי לאלפי אנשים להשתקם מהאירוע, לחזור לחיים ממקום יותר טוב ולהפחית למינימום את הסיכון לאירוע נוסף. כל זאת בעזרת תזונה, מגע, פעילות גופנית מודרכת וטכניקות שונות להתמודדות עם מתח ורגשות לא בריאים.

ההתפתחות בהמשך והניסיון שנצבר הביאו גם לכתיבת הספר: “הלב – המדריך המלא לבריאות ולשיקום” יחד עם פרופ’ רפאל קרסו. שלוש וחצי שנות העבודה עם פרופ’ קרסו זיכו אותי בלימוד רב, היכרות עם אדם יוצא דופן ועמידה בלא מעט אתגרים כחלק מפרויקט כל כך גדול ומשמעותי.

יחד עם ד”ר דני קרת העברתי בבית חולים “אסף הרופא” מספר סדנאות עומק בשיטת ד”ר דין אורניש לחולי לב שרצו לעצור את תהליך המחלה, ולתת לגוף שלהם את מקסימום הכלים להתחיל לפתוח עורקים שכבר נסתמו בלב ובמקומות אחרים.

בהמשך הענקתי ייעוץ מקצועי למנהל בית חולים ״מירב״ בהקמת מחלקת שיקום לב מקיפה והוליסטי.

הידע הרב והניסיון בתחום זה, עוזר לי מאוד היום בטיפולים האישיים ובסדנאות בריאות בהם אנשים רבים רוצים לשפר את בריאות העורקים שלהם (למניעת מחלות לב, מוח ועוד), ולהבריא או לאזן את גורמי הסיכון העיקריים: סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול, השמנה, לחץ נפשי, שומני דם וגורמי סיכון רגשיים משמעותיים.

בעת עבודתי במרפאת שיר״מ בבבית חולים ״אסף הרופא״, פיתחתי יחד עם ד״ר דני קרת סדנה ייחודית להורדת לחץ דם והפחתת תרופות. לאור תוצאותיה יוצאות הדופן של הסדנאות הראשונות שהעברנו, הצלחנו לגייס את יחידת המחקר של בית החולים על מנת לבדוק את בטיחותה ויעילותה בכלים מדעיים. שלוש שנות מחקר, שכלל 142 נחקרים, הראו שכנראה פיתחנו את ההתערבות הלא תרופתית היעילה ביותר בעולם להורדת לחץ דם. במהלך המחקר מעל ל – 70% מהמשתתפים הצליחו להגיע למצב שהרופא המומחה מוריד או מפחית להם את התרופות. שמחנו לראות גם שיפורים ברמות הכולסטרול, הסוכר ושומני הדם ובעיקר עליה באיכות החיים כפי שנמדדו בכלים מדעיים. המחקר המלא פורסם בעיתון רפואי השייך ל – NATURE.

הסדנאות שאני מעביר כיום הן תוצר של כל הידע והניסיון שצברתי בתחום. כותרת הסדנה בהתחלה היתה כמו בבית החולים ובמחקר: “סדנה להורדת לחץ דם והפחתת תרופות”. אולם כיום, בשל ההצלחות הרבות בתחומי בריאות נוספים, מרבית המשתתפים בסדנאות מצטרפים אליה לא בשביל להוריד לחץ דם, אלא על מנת לאזן טוב יותר את ערכי הכולסטרול, לרדת במשקל, להבריא מסוכרת, או פשוט בשביל לעבור תהליך ניקוי גוף משמעותי ולשפר את איכות החיים.
מטרת העל של הסדנה היא לעזור ליהנות משיפור עמוק ומתמשך באורח החיים, אשר יביא עימו שיפור בבריאות ובאיכות החיים למשך שנים רבות. המיקוד בסדנה הוא שיפור התזונה, הפעילות הגופנית ודרך ההתמודדות עם מתח ורגשות לא בריאים.

במהלך השנים התבקשתי לעשות עריכה מדעית לעברית של הספרים ״לא לסוכרת״ מאת ד״ר מארק היימן, ו- ״איך לא למות״ של ד״ר מיכאל גרגר, העוסקים גם הם במחלות לב וגורמי הסיכון הנלווים כמו כולסטרול ולחץ דם. על נושאים אלה אני מעביר כל השנים הרצאות, סדנאות וקורסים שונים לקהל הרחב ולקהל מקצועי.

האנשים הבריאים בעולם- אריכות חיים מוצלחת

מאז תחילת שנות האלפיים אני חוקר בהתלהבות את המכנה המשותף של האנשים הבריאים בעולם. מדובר בעיקרון הלמידה מהצלחות, במקום הלמידה מכישלונות הנפוצה כל כך במחקרים ברפואה. אני מעדיף ללמוד לעומק מה אנשים עושים נכון על מנת להגיע לגיל מופלג בצלילות וללא מחלות לב, דמנציה וסרטן, יותר מאשר ממחקרים המנסים לטפל בבעיות אלה לאחר שהן כבר פרצו.

אני נהנה ללמוד ממצטייני איכות החיים בעולם מה הם עושים נכון, וכשאני מגלה שאנשי סרדיניה באיטליה, אוקינאווה מיפן ועוד אחרים בעצם עושים בבסיס את אותם הדברים – זה מסמן לדעתי את הכיוון בו עלינו ללכת. כל אדם הבוחר לשפר את איכות חייו יכול ליישם את מרבית הדברים שאותם מצטיינים עולמים עושים.

המידע, הידע והניסיון שצברתי בפרויקט משמש אותי כיום בטיפולים, בסדנאות ובהרצאות רבות שאני מעביר על הנושא.
החל משנת 2012 התחלתי אף להוביל קבוצות של אנשים המתעניינים בנושא למסעות ״מיטבי חיים״ לסרדיניה וליפן.
מסעות אלה משלבים מפגש אותנטי וישיר עם אנשי המקום, התרבות, האוכל המיוחד והרגלי החיים שעושים אותם לבריאים בעולם.

הפרויקט זכה לחשיפה גדולה בתקשורת החל משנת 2009, בעיקר בסדרה של 13 כתבות בויינט, 20 כתבות עומק ב״לאישה״, ועוד ראיונות רבים ברדיו ובטלוויזיה. ב 2016, לאחר חזרתי ממסע למידה ראשון באוקינאווה שביפן, נוספה עוד סדרה של 4 כתבות מצולמות ב YNET בהן צפו קרוב לחצי מיליון איש. כתבות אלו ניתן למצוא בעמוד “הופעות בתקשורת”, המציג חלק ממה שהופיע בתקשורת.

בשנת 2015 יצא לאור ספרי השני: ״לרקוד (גם) בגיל מאה – לחיות טוב כעת. סודותיהם של האנשים הבריאים בעולם״. 2000 העותקים של הספר נמכרו, וכעת ניתן לקרוא את הספר באתר, בחינם וללא עלות.

על המכנה המשותף והסיבות לאריכות חיים מוצלחת (successful aging) כתבתי גם מאמר רפואי יחד עם פרופסור שי אפרתי. את המאמר (בעברית) ניתן לקרוא כאן באתר.


בריאות המוח: זיכרון, דמנציה, אלצהיימר

בשנת 2016 החלטתי להעמיק את הידע והעשייה בתחום בריאות המוח, כשהבנתי שדמנציה ואלצהיימר הופכות להיות המגפה הבאה. בעוד שלרפואה הקונבנציונאלית אין כמעט דבר להציע לאנשים אלה, הסיבות למחלות מוח אלה נעוצות עמוק בתוך העשייה והידע הנטורופתי: טרשת עורקים (סתימות עורקים), דלקת כרונית, בעיות סוכר, חסרים תזונתיים, עומס חמצוני, חוסר שינה, תנועה ושמש.
בשביל לעשות זאת, לקחתי לראשונה מאז 2003 הפסקה של סימסטר מהוראה, ובמשך שמונה חודשים, יום בשבוע הוקדש ללימוד נושא זה לעומק. נעזרתי מאוד במידענית רפואית מבית החולים שביחד מצאנו וקראתי מאות מחקרים בתחום.

בעת כתיבת שורות אלה אני מוביל עם שותפים שונים שלושה מחקרים קליניים בתחום. המחקרים מיועדים לבדוק את יעילות הדרכים הטבעיות השונות לעזור לאנשים בתחילת דמנציה. חלק מהמחקרים מתעמקים בתזונה, חלק במזונות מיוחדים שיכולים לסייע, ואחד אחר בקשר שבין המיקרוביום (פלורת החיידקים במעיים) לבין בריאות המוח.

הידע שכבר צברתי בנושא הביא לכך שהוזמנתי לעשות עריכה מדעית לעברית של הספר ״אלצהיימר ובעיות זיכרון – מניעה, טיפול ותקווה״.

בתקופה זו אני פועל להקמת מיזם אינטרנטי שיאפשר קבלת ידע נגיש, עדכני, מגובה מחקרית ושימושי לכל מי שרוצה לשמור או לשפר את תפקוד המוח ולהפחית למינימום את הסיכון לסבול מדמנציה או אלצהיימר. לקבלת המידע יש לקליד כאן: ״מוח בריא״.

 


עשייה כיום

הייעוד שלי, כפי שאני רואה אותו כיום, הוא לקרב כמה שיותר אנשים אל עבר בריאות אופטימאלית. הדרכים בהן אני פועל כיום הן מגוונות.

 • טיפולים אישיים
 • סדנאות עומק למי שרוצה וזקוק לשיפור משמעותי וארוך טווח בבריאות ובאיכות החיים.
 • סדנאות תמיכה והעמקה – מיועדות למי שעבר סדנת עומק או תהליך טיפולי אישי איתי.
 • הרצאות – לקהל הרחב ולקהל מקצועי. בארץ ובחו״ל.
 • סדנאות יום וארועים מיוחדים – גופים שונים מזמינים אותי להרצאות, וכל כמה חודשים אני מארגן יום מרוכז/מפגש/ערב סביב נושא מקצועי-בריאותי.
 • מסעות חווייה ולמידה בחו״ל אל המקומות המובילים בעולם באריכות חיים בריאה: סרדיניה באיטליה ויפן.
 • הענקת מידע מגובה מחקרית ונגיש לקהל הרחב עבור מי שנרשם לניוזלטר, עוקב אחרי בפייסבוק ורשום אצלי לקבלת עדכונים מאתר זה.
 • הענקת מידע בתחום בריאות המוח למי שנרשם ל״שירות מוח בריא״.

הובלת מחקרים קליניים בתחום בריאות המוח, תזונה ואורח חיים (כולם בשלבי הנעה ראשונים):

 1. שייקים של מזונות בריאות לשיפור תפקוד קוגניטיבי. שת״פ של ״מיגל״ מכון למחקר ויחידת המחקר בבי״ח ״אסף הרופא״.
 2. התאמת תזונה ופרה-ביוטיקה לשיפור המיקרוביום עבור אנשים המתמודדים עם דרדור קוגניטיבי. שת״פ עם מכללת תל -חי.
 3. איתור בעיות עומק וטיפול טבעי באנשים עם צרכים מיוחדים. שת״פ עם ״כישורית״.

מלמד נטורופתיה ב״קמפוס ברושים״ אוניברסיטת תל אביב.