תזונה צמחונית ודמנציה

תזונה היא אחד מגורמי ההשפעה המוכרים לדמנציה ואלצהיימר, אולם לגבי תזונה צמחונית ישנם חילוקי דעות. מחקר חדש שפורסם שופך אור ואופטימיות לגבי השפעתה האפשרית של התזונה הצמחונית על בריאות המוח. ארשום כאן את עיקרי התוצאות והחוזקות של המחקר. ולבסוף אזהרה חשובה לגבי תזונה צמחונית ובריאות המוח.

השפעתה של תזונה צמחונית על דמנציה

תוצאות המחקר העיקריות מצביעות על ירידה של כ – 33% בסיכון לסבול מדמנציה עבור צמחונים בהשוואה ללא צמחונים. המחקר נערך בטאיוואן, כאשר במהלכו עקבו אחר קרוב ל 6000 נבדקים במשך קרוב ל 9 שנים.

כמה מחוזקות המחקר הנוכח:

 1. החוקרים בדקו את תזונת האנשים החל מאמצע החיים (שנות החמישים לערך), ועקבו אחריהם למשך כעשר שנים קדימה באשר לסיכוי לפתח דמנציה. מבנה זה של מחקר מצביע על האפשרות הריאלית של שיפור תזונה באמצע החיים על מנת להפחית משמעותית סיכון למחלה קשה בהמשך.
 2. בניתוח תוצאות המחקר נטרלו החוקרים אפשרות ש״מערפלנים״ רבים וחשובים שיבשו את התוצאות. הם וידאו שנתונים כמו גיל, מגדר, עישון, שתייה, השכלה, פעילות גופנית, תחלואה נלווית ואפילו נישואין לא יהוו את מה שמבדיל בין הצמחונים ללא-צמחונים שבמחקר. במחקרים דומים אחרים, לא נעשה תקנון כזה מקיף של גורמי השפעה אפשריים על התוצאות.

כמו ב(כמעט) כל המחקרים האחרים בתחום הדמנציה והאלצהיימר, החיסרון הברור גם במחקר זה הוא היותו תצפיתי ולא התערבותי. מחקר תצפיתי ופרוספקטיבי כמו זה נותן לנו כיוון ובסיס מידע חשוב, אך נוכל לדעת בוודאות רבה יותר מה משפיע על מה רק כשנעשה / יעשו מחקרים התערבותיים ברמה מספקת.

 

מדוע תזונה צמחונית עלולה לפגוע במוח?

תזונה צמחונית לא מאוזנת עלולה לפגוע בבריאות הקוגניטיבית מכמה סיבות:

 1. מחסור אפשרי בחומצות שומן חשובות למוח מסוג אומגה 3. הדבר נכון בעיקר למי שנמנע מאכילת דגים בריאים ולא פועל בדרכים יעילות אחרות על מנת לאזן את המצב.
 2. רמות לא מספקות של ויטמין B12. יחד עם זה, מי שאוכל מספיק ביצים ו/או מוצרי חלב לא צפוי לסבול ממחסור אם מערכת העיכול עובדת כמו שצריך.
 3. מחסור בויטמין D. גם ויטמין זה מצוי בעיקר במזונות מהים, אבל בעיקר אנו אמורים להפיק אותו מחשיפה בריאה לשמש.
 4. צמחונות מתועשת עלולה להיות עשירה בהרבה מרכיבים לא בריאים, ובעיקר בכאלה שמעלים את רמות הסוכר.

 

בריאות,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז