שיפור תפקודי מוח ומניעת דמנציה

מחקר ראשוני מצא כי תרגול יוגה ומדיטציה עשויים להיות אפקטיביים יותר מאשר תרגילים לשיפור הזיכרון.
במחקר השתתפו אנשים עם סימנים ראשוניים של אלצהיימר/דמנציה, והצליחו למדוד שיפורים בתפקוד הקוגניטיבי אצל אלה שהחלו לתרגל באופן קבוע יוגה ו/או מדיטציה.תקציר המחקר בעברית כפי שמופיע באתר של חברת יוניבאדיס :
מחקר ראשוני מצא כי יוגה ומדיטציה עשויים להיות אפקטיביים יותר מאשר תרגילים לשיפור הזיכרון.

טרם נעשה מחקר שבדק את השפעת היוגה על ירידה קוגניטיבית וקישוריות תפקודית ב-resting-state. מחקר חדש של אוניברסיטת UCLA אשר פורסם ב- Journal of Alzheimer’s Disease, בדק את הקשר בין הביצועים במבחני זיכרון לקישוריות תפקודיות בזמן ב-resting-state, לפני ואחרי התערבות יוגה, לעומת פיקוח פעיל על מטופלים עם ליקוי קוגניטיבי מתון (MCI)

לצורך המחקר השתתפו מטופלים (≥ 55 y) עם ירידה קלה בתפקוד הקוגניטיבי (MCI שחולקו באופן אקראי לקבלת שיעורי יוגה או לפיקוח פעיל, כלומר אימון שיפור הזיכרון (MET)), במשך 12 שבועות. fMRI resting-state שימש למיפוי קורלציה בין רשתות מוחיות ושינויים בביצועי הזיכרון במהלך הזמן.

רשת ברירת המחדל (DMN), שפה ורשתות פריאטליות נבחרו לצורך ניתוח השינויים בביצועים של הזיכרון הוורבאלי והחזותי-מרחבי.

14 אנשים שתרגלו יוגה ו- 11 אנשים שתרגלו MET סיימו את המחקר. קבוצת האנשים שתרגלו יוגה הראתה שיפור מובהק בדיכאון ובזיכרון החזותי-מרחבי. נראה שיפור בביצוע הזיכרון הוורבאלי בקורלציה עם קישוריות בין ה- DMN הצד הקדמי-פנימי של הקורטקס, קורטקס של פיתול החגורה הקדמי, הצד האמצעי של הקורטקס הימני (חצידור ימני), קורטקס של פיתול החגורה האחורי, הצד הצדי/החיצוני של קורטקס עורפי שמאלי (חצידור שמאלי).

ביצוע זיכרון ורבאלי משופר היה בקורלציה טובה עם קישוריות מוגברת בין עיבוד שפה וגירוס קדמי תחתון. ביצוע זיכרון חזותי-מרחבי משופר היה בקורלציה הפוכה עם קישוריות בין רשת פריאטלית עליונה וקורטקס פריאטלי פנימי.

מסקנות החוקרים הן שיוגה עשויה להיות יעילה כמו MET בשיפור הקישוריות התפקודית ביחס לביצוע זיכרון מילולי. ממצאים אלו צריכים להיבחן במחקר פרוספקטיבי רחב יותר.


מאחל בריאות ואושר
אופיר פוגל
נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז