פיזור שומן בגוף: משמעות וכיצד ניתן לשנות

המדע יודע כבר שנים רבות ש״לא כל השומנים בגוף שווים״. משמע, יתכן שלשני אנשים יהיו אותה כמות ואותו אחוז של שומן בגוף, אבל עדיין לאחד יהיה שומן שמסכן את בריאותו הרבה יותר מהאחר.

מרבית האנשים כבר יודעים ששומן בטני הוא המסוכן ביותר, אולם כאן בטקסט ובעזרת הסרטון, אנסה להסביר את ההבדל בין השומן שמתחת לעור, לעומת השומן שבתוך השרירים עצמם. בנוסף, יוצגו כמה מסקנות ממחקרים שהראו אילו כיווני תזונה עוזרים או מחמירים את המצב, בדגש על אנשים עם עודף משקל ו/או עם סוכרת.

בתמונות שבתחילת הסרטון ניתן לראות ולהבין את ההבדל בין שומן תת עורי שאינו מסוכן, לבין שומן בשרירים עצמם שקשור עם עלייה לא בריאה בתנגודת לאינסולין.

תזכורת: תנגודת רבה לאינסולין לא רק גורמת לעלייה בסיכון לסכרת ולסיבוכיה, אלה גם כמובן להשמנה, סיכון מוגבר לעורקים, ללב, למוח ועוד. כולנו רוצים תנגודת נמוכה לאינסולין – כך שהאינסולין יופעל ביעילות והגוף לא ״יקשה״ עליו.

 

בסדרת המחקרים המוצגת בסרטון עולים הממצאים הבאים:

 1. למרות שתהליך ירידה במשקל מביא לירידה מבורכת בתנגודת לאינסולין, כשהשוו ״דיאטה רגילה״ לדיאטה עשירה בחלבון, מצאו שזו העשירה בחלבון לא הביאה לירידה בתנגודת לאינסולין.
 2. במחקר אחר נתנו לאנשים המתמודדים עם סכרת שתי תוכניות תזונה שוות קלוריות: האחת על פי הכללים של האגודה האמריקאית לסוכרת, והשנייה תזונה צמחונית. רק בתזונה הצמחונית נמדדה ירידה חשובה וטובה בשומן התוך שרירי המזיק.
 3. מסתבר שלא רק שלטבעונים יש פחות סיכון לחלות בסכרת, אלא שגם בהשוואה של אוכלי כל עם טבעונים, נראה שלטבעונים פחות שומן מזיק בתוך השרירים.
 4. במחקר אחר נמדדה עליה של 54% בשומן התוך שרירי תוך שבוע בלבד של דיאטה עשירה בשומן.
 5. קבוצת אנשים עם עודף משקל קיבלה שתי תוכניות תזונה שונות, אך בשני המקרים המטרה היתה לאכול פחות מ- 1400 קלוריות, ולהמשיך כך עד לירידה של 10% ממשקל הגוף בתחילת הדרך. ההבדל בין הקבוצות היה בכמות החלבון בתפריט המוצע. אצל הקבוצה שאכלה את הכמות הגדולה של החלבון, לא נמדדה ירידה בתנגודת באינסולין, גם לאחר שירדו את כמות המשקל המומלצת.
 6. מספר מחקרים מראים שהבעיה בעודף חלבון בתזונה רלוונטית רק לגבי חלבון מהחי, ולא חלבון מהצומח. נראה כי לחלבון מהצומח ישנם רק יתרונות גם בעניין זה.

 

והינה הסרטון הקצר של ד״ר מיכאל גרגר.

כרגיל, ישנה אפשרות להציג כתוביות, ואז לבחור את השפה העברית לתרגום

 

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז