רוצים משקל ומטאבוליזים תקינים? תתרחקו ממזגנים!

זה אומנם נשמע מוזר, אבל לטמפרטורה בה אנו שוהים ישנה השפעה על קצב חילוף החומרים שלנו, ומכאן שגם על משקל הגוף. בנוסף לכך, טמפרטורת הגוף שלנו מושפעת גם ממידת הקור/חום של סביבתנו. באופן כללי, ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, כך אנו ״שורפים״ יותר קלוריות.

 

כיצד מידת הקור בחדר משפיע על המטאבוליזם והמשקל שלנו?

במאמר שבקישור זה, מתארים חוקרים את מה שמצאו לגבי חשיפה ממושכת למזגנים וטמפרטורת סביבה נמוכה. לדבריהם, חום גופנו נע בין 36 ל- 38 מעלות באופן טבעי בתלות בין השאר לטמפרטורת הסביבה בה אנו נמצאים. ממצאיהם מעידים על כך שהבדל במעלה אחת בטמפרטורת הגוף יכול להעיד על הבדל של 7% בקצב חילוף החומרים.

 

מהי טמפרטורת הגוף התקינה ועל מה היא משפיעה?

במרבית הספרות הרפואית מדובר על כך שטמפרטורת הגוף הרצויה/ממוצעת היא 36.7. אולם ישנן טענות שהטמפרטורה הרצויה היא בסביבות 37 מעלות. ד״ר אלכס ארדיטי הינו רופא בולט בישראל בנושא זה. הוא ורופאים אחרים טוענים שטמפרטורת גוף הנמוכה מ 36.5 עלולה להעיד על תקפוד איטי מדי של בלוטת התריס, דבר הגורם לרבים לעלייה במשקל, בשומני הדם, לעייפות ועוד.

 

איך נדע מה באמת טמפרטורת הגוף האמיתית שלנו?

מומלץ למדוד במשך כמה ימים טמפרטורת גוף מיד עם היקיצה. עבור נשים, יש לשים לב שיש הבדל של כחצי מעלה בין החל הראשון של המחזור החודשי (מהווזת ועד הביוץ), לחצי השני של המחזור.

 

מה ניתן לעשות במידה והטמפרטורת הגוף נמוכה מדי?

אם הטמרפטורה נמוכה מדי, כדאי לעשות בירור מקיף יותר לגבי תפקוד בלוטת התריס. המדד הכי חשוב לגבי תפקוד בלוטת התריס בבדיקות הדם נקרא T3. גם הערך של T4  חשוב. אם ישנה בעיה בבלוטה, כדאי לקבל טיפול מקיף ומדוייק בשורש הבעיה, ולא מיד לרוץ לקחת תרופה ש״תחליף״ או תמסך את תפקוד החסר בבלוטה. ראו בקישור הבא עוד מידע על הסיבות הרבות שעלולות לפגוע בתפקוד הבלוטה.

הדבר המתבקש הנוסף הוא כמובן לשים לב לטמפרטורת החדרים בהם אנו שוהים –  שלא יהיה קר מדי… בדיקות שנעשו בעבר הראו כי הדבר הטוב ביותר לשריפת קלוריות הוא מעבר מחדר בטמפרטורה חמה לקרה ולהיפך. נראה ששינוי הטמרפטורה ״מאלץ״ את הגוף להשקיע אנרגיה בויסות החום הפנימי, דבר שתורם לתפקודו התקין של הגוף.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז