מנטה נענה: מתי להשתמש ומתי להיזהר?

כולנו מכירים את הצמח הפשוט הזה, אבל כנראה שרובנו לא מכירים את התועלות והסכנות הבריאותיות שבשתיית חליטת עלי נענע.

עלים מצמח הנענע גדלים באדניות ובגינות רבות. אנסה לעשות מעט סדר ביתרונות ובחסרונות האפשריים הנובעים משתיית חליטות עלים מצמח המנטה.

חליטת נענע לבריאות

 

עלי הצמח הרלוונטי מכונים ״נענע חריפה״, או ״מנטה״. באנגלית, מדובר ב Mentha piperita, או בשמה העממי: Peppermint

השימוש הרפואי בעלי הנענע נעשה בצורה עדינה בשתיית חליטת עלי נענע פשוטה, אולם במקרים רבים כשרוצים להשיג תועלת רבה או חזקה יותר – משתמשים בשמן או מיצוי של עלי הנענע.

 

תועלות בריאותיות אפשריות בשתיית חליטת עלי נענע

השימוש הנפוץ ביותר הוא להקלה על מערכת העיכול. בעיקר על רקע אי נוחות או כאב עוויתי. במקרים של תסמונת המעי הרגיז, משתמשים לעיתים גם במיצוי של שמן עלי הנענע כחלק מטיפול טבעי כולל בבעיה.

הצמח עשוי להקל במצבים של בחילות, גזים, כאבי מחזור, שפעת, הצטננות, ובמצבים שונים הקשורים בזיהום במערכת הנשימה ו/או מערכת העיכולת העליונה. לצמח כנראה פעילות הממריצה את דרכי המרה, דבר שעשוי לסייע בטיפול באבנים בדרכי המרה אך הוא מומלץ אך ורק תוך כדי ליווי רפואי-מקצועי.

בשימוש חיצוני, מיצוי איכותי של נענע עשוי להקל על כאב, כולל כאבי בטן עיוויתיים, כאבי שרירים וכאבי ראש.

באינהלציה, משתמשים לעיתים במנטה במצבים של אסתמה או במצבים אקוטים של ברונכיטיס. אין לעשות שימוש שכזה ללא המלצה וליווי רפואי-מקצועי.

 

החששות הבריאותיות האפשריות שבשתיית חליטת עלי נענע

באופן כללי, תופעות לא רצויות יחסית נדירות. בודאי אם מקפידים על שימוש מתון בצמח עצמו או שימוש במינונים המומלצים במוצרים איכותיים.

כשמשתמשים בשמן נדיף של מנטה / נענע, עלולים להיווצר אצל הרגישים לכך תגובות אלרגיות המתבטאות בין השאר כאבי ראש, צרבות, דופק איטי.

שימוש חיצוני על העור עלול להביא לפריחה אצל רגישים לצמח. בשום מקרה אין להשתמש עם שמן מנטה לא מדולל ישירות על העור. אין למרוח את השמן הנדיף באיזור הפנים והחזה של תינוקות וילדים קטנים, במיוחד לא באיזור האף.

לא מומלץ להשתמש בנענע כשיש צרבות או ריפלוקס או בקע סרעפתי. החומרים שבנענע עלולים להחליש את הסוגר שבין הקיבה לוושת ובכך להחמיר את הבעיה.

יש ליטול את הצמח בנפרד מתוספי ברזל, אבץ, ויטמיןB1 ותרופות/צמחים המכילים אלקלואידים, מאחר והוא עלול לפגוע בספיגתן המרכיבים בפעילים. 

נענע חריפה אסורה לשימוש פנימי במצבים של חסימה בדרכי המרה, דלקת בכיס המרה (cholecystitis), מחלת כבד חמורה ודלקות במערכת העיכול.

השימוש בצמח בתקופת הריון נתון לחילוקי דעות.

 

ניתן לקרוא כאן מגוון דרכים לטיפול טבעי בשפעת ובהצטננויות.

 

בריאות לכל,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז