מה למדתי מהביקור האחרון ביפן

לאחרונה חזרתי ממסע-טיול-סדנה ביפן, אליה יצאנו מעל 20 איש לשבועיים של חוויה אותנטית ומהנה. את הטיול הובלתי יחד עם המדריך אייל פרלמן וארגון חברת ״דרכים״.
זה הביקור השני של ביפן, לאחר שכבר מעל לעשור אני קורא ולומד המון על המדינה המיוחדת הזו מספרים, סרטים ומחקרים רבים.שמחתי לראות, להעמיק, ולהתרשם מחדש מכמה ״תופעות״, מנהגים והרגלים שהם חלק מהסיבות שהופכות את יפן למדינה הבריאה בעולם (עדיין, הם בירידה…):- גם יפנים ״רגילים״, ולא רק המבוגרים ותושבי האי אוקינאווה, מכירים את הברכה החכמה לפני האוכל ״הארה האצ׳י בו״. משמע, ״תאכל עד שמונים אחוז שובע״.

– רמת הניקיון וההגיינה באי ברמה אחת מעל כל מה שראיתי במדינות אחרות, כולל באירופה. רואים את זה ברחוב, בחנויות ובבתים. נכנסים לבית, חולצים נעליים ועוברים לנעלי בית. בכניסה לשירותים יהיו נעלי בית שמתאימים רק לשירותים… בשירותים תהיה מערכת בידה לניקוי עם שפריץ מים שזו דרך פי אלף יותר הגיינית מנייר הטואלט המטעה שלנו. תרבות ה״הונסן״ – מרחצאות מים חמים טבעיים מאוד עמוקה ועדיין קיימת. הלוואי עלינו.

– אסטטיקה ותשומת לב כמעט בכל דבר. זה לא רק הגנים היפנים והאומנות, זה נראה אפילו באוכל. ארוחה יפנית מסורתית נראית כל כך טוב – מדוייקת, עדינה, מקושטת. האוכל עצמו, הכלים וצורת הגשה. פשוט רמה מטורפת של תשומת לב. אי אפשר לראות ארוחה יפנית ו״להתנפל עליה״… מבט על הארוחה מרחיב את הלב, מזמין תשומת לב ונחת. תמונות להמחשבות כאן למטה בפוסט.

– בטיול הקפדנו שכמעט בכל ארוחה נאכל אוכל יפני-אמיתי-מסורתי. דבר שקבוצות ישראליות ליפן עושות בדרך כלל רק פעם אחת בטיול שלם… שמחתי לראות שכשמבקשים מיפנים להכין את האוכל האמיתי שלהם, הוא בריא (וטעים) ברמות שקשה לדמיין. מגוון ירקות, סויה איכותית, תמיד ירק או משהו אחר מותסס, אורז טעים, מרק מיסו, נאטו, דגים איכותיים בכמות זעירה, אם יש קינוח – יהיה הוא לרוב פירות. תה ירוק איכותי מאוד. אצות, פטריות בריאות ועוד.

– החיבור לטבע ניכר בכל מקום, כמעט בכל דבר. זו האמונה הבסיסית של רבים מהם – השינטו – שמחוברת לטבע בטבורה. אלה הגנים, השלכת והפריחה. הקישוטים בבתים, במקומות האכילה. זה אפילו בפרסומות בחנויות הגדולות. מחוברים לטבע, ולעונות השנה. מדהים.

 

המסע הבא ליפן יצא באביב 2019.

בריאות ואושר
אופיר פוגל, נטורופת
050-5795155

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז