מגנזיום – סוכרת

רבים מכירים את חשיבותו הרבה של המינרל מגנזיום לבריאות בכלל, ולמתמודדים עם סוכרת בפרט. אבל לא כולם מכירים את מגבלות טכניקת המדידה של מגנזיום בגוף, המינונים המומלצים, ומה שהתחדש לי הפעם היא קבלת סקירה בנושא מאת אחד הרופאים המובילים בארץ בנושא הסוכרת: פרופסור איתמר רז, אנדקרינולוג מומחה לסוכרת, מנהל היחידה לסוכרת בבי״ח ״הדסה״.

אביא כאן את עיקרי הדברים, ומי שרוצה יותר – ניתן לצפות כאן בסקירת וידיאו של כעשר דקות מאת פרופסור רז.

מה חדש, ומה חשוב להזכיר לגבי הקשר בין מגנזיום לסוכרת?

 1. סכרתיים סובלים יותר ממחסור במגנזיום. אני לא חשוב שברור לגמרי האם זו תוצאה של סוכרת, או אחת הסיבות לסכרת.
 2. ישנה קורולציה בין רמות מגנזיום בדם לבין ערכי הסוכר כפי שנמדדים במדד החשוב ״המוגלובין מסוכרר״ – HbA1c. ככל שרמת המגנזיום גבוהה יותר, כך רמת הסוכר נמוכה יותר.
 3. לסכרתיים שחסר מגנזיום סיכון רב יותר לסבול ממספר רב של סיבוכים. על חלקם מפרט פרופ׳ רז בסקירתו: אי ספיקת לב, פרפור פרוזדורים, אי ספיקת כליות, פגיעה בעיניים, כפות רגליים ועוד.
 4. בבדיקות רגילות מודדים את רמות המגנזיום בדם, למרות שעיקר המגנזיום בגוף נמצא במוח העצם, בכבד ובמקומות אחרים. מי שרוצה לדעת את רמות המגנזיום האמיתיות שלו יצטרך להשקיע ולערוך בדיקות מתקדמות יותר באופן פרטי.
 5. גם פרופסור רז מסביר כי הסיבה לכך שאין מספיק מחקרים ברמה גבוהה מאוד לגבי יעילות תוסף המגנזיום לאנשים המתמודדים עם סוכרת, היא מאחר ואין לאף אחד אינטרס כלכלי לעשות את זה. מדהים לשמוע הסבר זה מדמות רפואית כל כך בכירה.
 6. פרופסור רז ממליץ כמעט באופן גורף לכל אדם עם סוכרת להיעזר בתוסף מגנזיום מספר פעמים בשנה. בליווי רפואי כמובן. הוא ממליץ על מינונים של 300-500 מ״ג ליום. אני מזכיר שהיעילות עולה כשמקפידים שיהיה מספיק ויטמין בי6.

 

בקישור הבא ניתן לקרוא עוד על מגנזיום – סיבות לחוסר, מקורות תזונתיים, נטילת תוסף מגנזיום ועוד

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

תגובה אחת על “מגנזיום – סוכרת

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז