ליקוריץ – השפעות בריאותיות ורפואיות

צמח הליקוריץ (גליצריזה, שוש קירח) מוכר היטב בעולם הרפואה הטבעית מזה שנים רבות, אבל האם הוא יכול ״לנקות עורקים סתומים״?

בשנים האחרונות מוצף שוק תוספי התזונה במוצרי ליקוריץ עם הבטחות רפואיות מרחיקות לכת. מחקרים בבעלי חיים הראו הטבה חשובה בבריאות העורקים ובפרמטרים שונים, לאחר מכן הגיע מחקר ראשון בבני אדם שהראה שליקוריץ מסוגל ביעילות רבה להפחית את חמצון הכולסטרול. חמצון כולסטרול היא תופעה מאוד חשובה, יש הטוענים שחמצון הכולסטרול חשוב יותר מרמות הכולסטרול בדם. אני לא יודע האם השפעת מוצר הליקוריץ רבה יותר מאשר מנה של רימונים, קייל או אוכמניות – אבל בכל מקרה זו השפעה חיובית מאוד.

הפתיע ושימח אותי לקרוא את המאמר הבא של ד״ר גיל יוסף שחר, המציג גם מחקרים שנעשו בבני אדם והראו סימנים של פתיחת עורקים סתומים. אלה נתונים מאוד מעודדים. אני מקווה שיגיעו גם המחקרים טובים שיראו שנטילת התוסף גם משפרת המצב הקליני, משמע – הפחתת אירוע לב, מוח וכדומה. בנתיים, למיטב הידע והנסיון שיש ברשותי כיום, תוסף ליקוריץ איכותי עשוי להיות כלי עזר חשוב בהפחתת חמצון כולסטרול, וכחלק מטיפול כולל ויעיל לטרשת עורקים.

בקישור הבא ניתן לקרוא עוד על הליקוריץ מאתר המיועד למטפלים, אבל בשפה ברורה למי שרוצה להבין יותר – שימושים רפואיים בליקוריץ. שימו לב שישנן גם אזהרות!

ומכאן קישור למוצר שעבר את המחקרים בישראל (ללא קשר למוצר השום השחור).

 

עדכון 2021: כתבת עיתון ״הארץ״ נדהמה מהצגת תוסף הליקוריץ בטלביזיה, וערכה כמה בדיקות עם משרד הבריאות ועורכי המחקר עצמו בטכניון. מתברר שהמציאות המדעית לא לגמרי ברורה.

 

בריאות לכל

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז