כורכום כטיפול תומך בזמן קורונה?

עם הזמן מתפרסמים עוד ועוד מחקרים המוצאים תועלת של מספר ויטמינים, מינרלים ותרופות טבעיות כטיפול תומך לאנשים המתמודדים עם קורונה. כאן אביא מחקרים לגבי כורכום וקורונה, ובקישור הבא ניתן לקרוא על עוד תוספי תזונה ותרופות טבעיות והשפעתם על קורונה.

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף ננו-כורכומין בקרב חולי קורונה מאושפזים. במחקר נכללו 48 מטופלים אשר חולקו אקראית לקבלת 160 מ”ג/יום ננו-כורכומין או פלסבו למשך שישה ימים.

מדדי המטרה העיקריים היו חומרת התסמינים ומשך האשפוז. נמצא כי בקרב המטופלים בקבוצת ההתערבות ממוצע ריווי החמצן בדם היה גבוה יותר באופן מובהק בהשוואה לקבוצת הפלסבו. בנוסף, בקבוצת ההתערבות חומרת התסמינים במערכת הנשימה הייתה נמוכה יותר ומשך האשפוז היה קצר יותר, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית (6.31 לעומת 8.87 ימים). לא נמצאו הבדלים מובהקים בין הקבוצות בספירת הדם, ברמת ה-CRP ובצילום ריאות.

החוקרים מסכמים כי תוסף ננו-כורכומין נמצא יעיל לשיפור ריווי החמצן ולשיפור חומרת התסמינים ולפיכך עשוי לתרום כטיפול תומך להאצת תהליך ההחלמה בקרב חולי קורונה מאושפזים.

 

בסקירה שיטתית של מחקרים קליניים הוערכה ההשפעה של תוספי כורכומין על התוצאות הקליניות והפרופיל הדלקתי בקרב חולי קורונה. בסקירה נכללו שישה מחקרים, מהם חמישה מחקרים אקראיים מבוקרים ומחקר נוסף לא אקראי. בארבעה מחקרים נעשה שימוש בתוסף Sinacurcumin® במינון של 160 מ”ג ליום, ובמחקר אחד נעשה שימוש בתוסף Curcumin Complex® עם פיפרין במינון 500 מ”ג ליום.

בכל המחקרים נמצא כי ההתערבות הייתה מלווה בשיפור חומרת התסמינים, משך האשפוז ושיעור התמותה. מעבר לכך, מחקרים אלה הראו כי נטילת כורכומין תרמה להפחתת ההשפעה של סערת ציטוקינים אשר נחשבת לגורם המרכזי בהחמרת מצב החולה. מגמה זאת התבטאה בירידה בציטוקינים פרו-דלקתיים ובעלייה בציטוקינים אנטי-דלקתיים. בהתבסס על ממצאים אלה החוקרים מציעים כי ההשפעה המיטיבה של כורכומין נובעת, לפחות באופן חלקי, משיפור האיזון בין הפעילות הפרו-דלקתית והאנטי-דלקתית.

הם מסכמים כי השימוש בתוספי כורכומין עשוי להוות אפשרות יעילה ובטוחה לשיפור התוצאות הקליניות בקרב חולי קורונה, אולם יש לאשש את הממצאים במחקרים נוספים עם שימוש בתוספים בהם מינון מתוקנן של הרכיבים הפעילים.

סיכום המחקרים כאן מובא מהאתר המומלץ למטפלים ״נטורופדיה״

 

אחת הדרכים הטעימות והטובות ביותר להכניס כורכום טרי לגוף היא משקה טעים בשם גולדן מילק.

 

בריאות וחוסן,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז