טיפול טבעי תזונתי בפסוריאזיס

פסוריאיזס היא מחלה עמוקה ומורכבת. יש לה רקע גנטי מסויים, אולם מספר מחקרים, כמו גם הניסיון קליני, מראים שישנה השפעה גדולה מאוד להיבט הרגשי, לזיהומים שונים ובוודאי לתזונה. למרות שאחד מהטיפולים המוצלחים ביותר שהיו לי באדם עם פסוריאזיס היה בחודשים הראשונים שלי כמטפל (ראו תמונות בהמשך) – גם אני הבנתי עם השנים שלא כל אדם עם פסוריאזיס מרוויח מהטיפול הטבעי והתזונתי. מנסיוני, 60-70 אחוז מהאנשים הנותנים הזדמנות אמיתית לשינוי תזונתי ולטיפול טבעי נהנים מהעלמות סמפטומים מלאה, או כמעט מלאה, למשך תקופות ארוכות מאוד.

לפני שאציין כאן את עקרונות הטיפול הטבעי-תזונתי בפסוריאזיס, אפשר לראות כאן תמונות ידיו של המטופל הראשון שלי עם פסוריאזיס. כפי שניתן לראות, הביטוי העיקרי והדרמטי ביותר של הפסוריאזיס שלו היה הידיים. כך הן נראו בתחילת הטיפול:

פסוריאזיס בידיים

 

וכך נראו הידיים לאחר כחודשיים של טיפול תזונתי וטבעי בפסוריאזיס:

ידיים נקיות מפסוריאזיס

 

מהם עקרונות הטיפול הטבעי תזונתי בפסוריאזיס?

הטיפול הטבעי והתזונתי בפסוריאזיס מתבסס על כמה עקרונות, הבנות וכיווני פעולה. לחלקם יש ביסוס מדעי איתן, וחלקם האחר הוא תוצאה של הבנת תפקודו התקין של הגוף, לעומת תפקודו בזמן בעיות רפואיות כמו פסוריאזיס.

 1. סטרס ומצב רגשי. התייחסות למתחים, רגשות לא בריאים ובאופן כללי למצב הרגשי של האדם. פעמים רבות אירוע טראומתי מהווה טריגר להתפרצות המחלה. ופעמים אחרות תקופות של לחץ מחמירות את הסימפטומים ולהיפך. לא תמיד הטיפול פשוט וקל. לא תמיד מצליחים לעזור.
 2. השלמת חסרים תזונתיים. בהתאמה אישית לאדם. פעמים רבות נשקול מתן תוספי אומגה 3 וויטמין D. גם נוגדי חימצון עומדים על הפרק אולם לרוב נשלים אותם דרך התזונה.
 3. תזונה אנטיאלרגנית. על פי ההבנה של הרפואה הטבעית, המגובה חלקית במאמרים רפואיים, לרבים מהמתמודדים עם פסוריאזיס ישנה רגישות או אי סבילות למזון אחד או יותר. החשודים העיקריים הם גלוטן, חלב וביצים, אולם יכולים להיות עוד הרבה אלרגנים כמו פירות הדר, תירס בוטנים ועוד.
 4. תזונה אנטידלקתית. נגע של פסוריאזיס מתבטא בין השאר בדלקתיות יתר. תזונה אנטידלקתית לרוב נדרשת ומשפרת את המצב.
 5. תמיכה בכבד. לכבד תפקיד מהותי בנטרול עודפי רעלים בגוף. על פי ההבנה של הרפואה הטבעית לתפקוד תקין של הכבד חשיבות רבה בהקשר לפסוריאזיס. כשיש למטופל עם פסוריאזיס הרבה מוטיבציה, פעמים רבות אציע לו לעבור תהליך ״ניקוי גוף״ כזה או אחר.
 6. תמיכה במערכת העיכול. אם על ידי חיזוק המיקרוביום, ואם על ידי מנגנונים נוספים.
 7. חיזוק ואיזון מערכת החיסון.

 

בנוסף לנסיון הקליני, ישנה גם ספרות מדעית המראה את היעילות והרלוונטיות של טיפולים תזונתיים ואף תוספי תזונה לפסוריאזיס. כך מסכמים באתר ״נטורופדיה״ את המסקנות מתוך סקירת המאמרים הזו: ״…יש להתאים את התזונה באופן אינדיבידואלי למטופל. יחד עם זאת, ההמלצות הכלליות כוללות הימנעות מאלכוהול, שומן מהחי, בשר אדום, פחמימות פשוטות ומזונות מעובדים מאוד וכן צריכה גבוהה של פירות וירקות כמקור לנוגדי חמצון, שמנים צמחיים, אגוזים, דגים עשירים באומגה 3, דגנים מלאים וקטניות. יש לשקול דיאטה נטולת גלוטן ותיסוף ויטמין D, בהתאם לצרכי המטופל.״

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז