טיפול טבעי באנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס הינה מחלה שכיחה בקרב נשים בגיל הפוריות ועלולה לגרום סבל לא פשוט. מוצג כאן הסבר קצר על הבעיה ובעיקר כיווני הטיפול של הרפואה הטבעית מבוססת המדע ונסיון קליני. אנדומטריוזיס גורמת לרוב לכאב ופוגעת באיכות החיים של נשים רבות, הטיפול הקונבנציונלי הינו סימפטומתי ויחסית מוגבל, ואלה חלק מהסביות מדוע כדאי להכיר את כיווני הטיפול התזונתיים והטבעיים הנוספים.

מה זה אנדומטריוזיס?

אצל הסובלות מאנדומטריוזיס ישנה נדידה של רקמת רירית הרחם (אנדומטריום) אל מחוץ לרחם. תאי רירית הרחם מתמקמים בעיקר במערכת הרבייה הנשית והאגן: בשחלות, בחצוצרות, ברצועות התומכות ברחם, בצוואר הרחם, באזור הפנימי בין הנרתיק והחלחולת, על פני הרחם ובאגן. לעיתים ״נודדת״ רקמה גם לאיברים אחרים בגוף.
רקמות רירית הרחם מגיבות לשינויים הורמונליים של מחזור האישה וחלקן אף מדממות בכל חודש במקיבל לווסת. מאחר שאין לדם לאן להתנקז נוצרת סביב הרקמה דלקת הגורמת לכאבים ועוויתות.
אם הבעיה חמורה ומתמשכת עלולות להיווצר הידבקויות או ציסטות אשר פוגעות בתפקוד האיברים, ולעיתים נפגעת יכולת הפוריות.

לצערנו, עד כה טרם הובהרה במדע סיבת השורש לבעיה ורבים מהמנגנונים הקושרים אליה אינם ברורים מספיק טוב. במרבית המקרים הטיפול בבעיה מכוון להפחתת סימפטומים. יחד עם זה, ברפואה הטבעית ישנן כמה השערות מדוע נגרם אנדומטריוזיס.

 

עקרונות הטיפול הטבעי באנדומטריוזיס

ברפואה הטבעית מתייחסים לכמה עקרונות חשובים בניסיון לטפל בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס. בתמצית, אנו מנסים להפחית חשיפה להורמונים (אסטרוגן), להגביר אכילת מזונות עשירים בפיטואסטרוגנים, להיעזר בתזונה אנטידלקתית, להגביר צריכת נוגדי חמצון, להפחית חשיפה למחמצנים (כמו ברזל) ולמזהמים, ולעודד את תפקוד מערכות גוף חשובות ובעיקר את הכבד.
בשנים האחרונות יש אף מי שמוצא קשר בין חוסר איזון במיקרוביום לבין אנדומטריוזיס. יתרה מכך, אנשי מדע ורפואה שונים מוצאים קשר בין תסמונת המעי הרגיש לבין אנדומתריוזיס.
בנוסף לכל אלה, כמובן, ישנה בטיפול הטבעי לאנדמתריוזיס התייחסות לצד הרגשי המלווה את המחלה כמו גם לפעילות גופנית הקשורים בהפחתת הסיכון לסבול מהבעיה.

 

טיפול טבעי באנדומטריוזיס – מידע מסודר ומדע.

חשיפת יתר להורמונים: אנו חוששים שהורמונים סינטטים קיימים בחומרי ריסוס שונים ובמזונות מהחי כמו בשר ומוצרי חלב מהתעשייה. בנוסף, חומר בשם ביספינול איי ידוע כמשבש פעילות הורמונלית ונאסר לשימוש בחלק מהמזונות/תכשירים, אבל עדיין נמצא באריזות מזון שונות שמומלץ להמנע מהן.

הורמונים ואנדומתריוזיס

מזונות עשירים בפיטואסטרוגנים עשויים לעזור.

חומצות שומן: תזונה עשירה בחומצות שומן אומגה 3 וענייה ככל הניתן בשומן טרנס.

עודף משקל: נראה כי עודף משקל בנערות, כמו גם פיזור שומן בבטן מעלה סיכון לבעיה. בעיקר בנשים שטרם ילדו.

מזונות שעדיף להמנע מהם בתחילת הטיפול: סוכר, חלב מבעלי חיים, בשר, קפאין ואלכוהול. 

מזונות להמנעות באנדוטריוזיס

 

עוד מחקרים

צריכת ירקות ירוקים ופירות טריים מהווים גורם מגן, לעומת צריכת בשרים אדומים ולבנים המהווים גורם סיכון.

נראה כי המנעות מגלוטן עוזרת לחלק מהנשים להפחית את הסימפטומים.

 

 

בריאות לכל,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז