חשיבות תחושת תקווה לבריאות ככלל, ולמתמודדי סרטן בפרט

כל כך מעודד לקרוא מאמר מדעי על חשיבותה של תחושת התקווה לבריאות, ובעיקר כשמדובר על פרסום באחד העיתונים הרפואיים החשובים בעולם – ״לנסט״. ואם נוסיף לזה שהמאמר נכתב על ידי צוות רופאים מבי״ח ישראלי – התענוג גדול אף יותר!

לתקווה יש משמעות רפואית – טיפולית. למיטב הידע והנסיון שיש ברשותי כיום – תחושת תקווה היא כמו תרופה. אם לוקחים ממנה במינון הנכון ובזמן הנכון – היא לרוב תעזור. היא לא תציל אותנו מכל צרה, אבל בהחלט יכולה למשל לתרום לחיזוק מערכת החיסון, לעודד ריפוי, ובוודאי לשמור על הבריאות שלנו טוב יותר. והדבר נכון גם, ואולי בעיקר, במצבים רפואיים קשים. במצבים אלה, ההיפך מתקווה הוא לרוב ייאוש, חוסר אמונה ודכדוך. לכל אלה יש השפעה טיפולית שלילית!

רבים מזהירים מפני נטיעת ״תקוות שווא״ למטופלים המתמודדים עם מחלות קשות. ואני תוהה, האם הויתור על תחושת התיקווה אינה כמו ויתור על תרופה שעשויה לעזור?

את המחקרים הראשונים אליהם נחשפתי בתחום קראתי בספרים כמו ״הראש הוא המרפא״ של נורמן קאזנס, וגם ב״אהבה רפואה וניסים״ של ד״ר ברני ס. סיגל. בתחום הסרטן ישנם את הספרים המשמעותיים ״סרטן כנקודת מפנה״ של ד״ר לורנס לה-שאן, ו״לא לסרטן״ של ד״ר דויד סרוואן-שרייבר. ואפילו אני, הקטן, כתבתי על כך בספרי המשותף יחד עם פרופסור קרסו ״הלב – המדריך המלא לבריאות ולשיקום״ (ע״מ 301, למי שרוצה לקרוא עוד…).

 

אני מביא כאן כמה ציטוטים מתוך תיאור המאמר החדש שפורסם, כפי שמובאים ע״י ד״ר עמית עקירוב בפורטל E-MED:

״הכותבים סבורים כי תקווה עשויה להיות יעד טיפול והם סוקרים את העדויות המציגות את השפעה של טיפולים להגברת תקווה.

המומחים מסבירים כי תקווה הינה מונח קונטקסטואלי בעל קונוטאציות שונות בהתאם לנסיבות וכעת ביקשו לבחון את חשיבות התקווה באונקולוגיה. תיאוריית התקווה (Hope Theory) של צ’רלס ריצ’רד שניידר זכתה לתשומת הלב הרבה ביותר בספרות הרפואית במהלך 30 השנים האחרונות. על-פי התיאוריה הנ”ל, תקווה הינה מרכיב קוגניטיבי עם השלכות אפקטיביות והתנהגותיות. בהתאם, הבסיס לנוכחות תקווה הוא מטרה או יעד לקוות להם. במסגרת זו, לתקווה יש שני מרכיבים הקשורים זה בזה: מסלול להשגת היעדים ומסלול שני הנוגע למחשבות שיש למטופלים אודות יכולתם להתחיל ולהמשיך לנוע במסלולים נבחרים לכיוון יעדים אלו.

החוקרים השלימו סקירה של המחקרים שהציגו תקווה כמתווך ישיר או עקיף של התוצאים…

מספר מחקרים הראו כי קשר בין רמה גבוהה של תקווה ובן התנהגות מעודדת-בריאות, כולל אי-עישון, הקפדה על פעילות גופנית סדירה ותזונה נכונה. להשלכות אלו עשויות להיות השפעות חשובות במיוחד עבור חולים עם מחלות ממאירות…

לאור האפשרות כי תקווה עשויה להשפיע על התוצאות האונקולוגיות בחולים עם מחלת ממאירות וההזדמנות להביא לשיפור איכות החיים, המומחים מציעים להשלים מחקרים נוספים בנושא זה.״

 

המאמר באנגלית נקרא The science of hope. בול!

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז