האם שמן קוקוס מעלה כולסטורול? תשובה מתוך מחקר חדש וחשוב

ישנם חילוקי דעות מתמשכים לגבי ההשפעות הבריאותיות של שמן קוקוס.

עיקר החשש בעניין הקוקוס נובע מתכולה גבוהה מאוד של שומן רווי. אולם יש הטוענים מנגד,  שהשומן רווי בקוקוס שונה בהרכבו מהשומן הרווי ה״רגיל״ והמזיק, ולכן הקוקוס מזין וטוב יחד עם תועלות בריאותיות אחרות.

במחקר סקירה ומטא-אנליזה חדש ומקיף, נראה שוב כי למרות השינוי במבנה הכימי של השומן הרווי בקוקוס, שימוש בשמן קוקוס אכן מעלה את רמות הכולסטרול ה״רע״ ( LDL). זו אומנם השורה התחתונה במחקר, אבל לדעתי יש לשים לב שעליית הכולסטרול ה״רע״ היתה רק בכעשרה אחוז. לא שולי, אבל גם לא הבדל מאוד גדול. בנוסף, ישנה גישה יחסית חריגה (אבל ממש לא שולית) בעולם הרפואה, הטוענת שהסתכלות רק על ערכי הכולסטרול ה״רע״, רחוקה מלתת את התמונה הנכונה לגבי הסיכון ללב ולמוח מטרשת עורקים. למחלות אלה, חשוב בהרבה לבדוק את איכות הכולסטרול, האם הוא מחומצן או לא, ועוד פרמטרים שנטען שהינם בעלי משמעות גדולה יותר.

מי שיצא מבולבל ותוהה לגבי השורה התחתונה – האם קוקוס בריא וטוב או מזיק ומסוכן – ניסיתי בעבר לעשות מעט סדר במאמר שבקישור הזה על בריאות שמן הקוקוס. לצערי, התמונה מבחינה מדעית טרם הובהרה עד הסוף, כך שאין מסקנה והמלצה חד משמעית – אבל את השורה התחתונה מבחינתי – ניתן לקרוא בסוף המאמר.

 

בריאות

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז