האם כורכום יכול לעזור גם למתמודדים עם סוכרת?

תרומתו של כורכום איכותי לבריאות מוכרת מזה שנים רבות בתחום איזון הדלקת, פעילות נוגדת חמצון, תמיכה בתהליכים אנטי-סרטניים, תמיכה בכבד, בעורקים, במוח ועוד. בשל כך מעט הפתיע אותי לקרוא פרסום מדעי שבדק האם כורכום יכול לתרום גם לאיזון סוכר אצל המתמודדים עם סוכרת.

מובא כאן סיכום המחקר כפי שמופיע באתר ״נטורופדיה״ המומלץ לאנשי מקצוע, ולאחר מכן כמה הערות שלי.

בסקירה שיטתית של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של כורכומין בקרב חולי סוכרת סוג 2. בסקירה נכללו 16 מחקרים בהם כ- 1,300 משתתפים בגיל 18 עד 85, מרביתם עם סוכרת סוג 2 (במחקר אחד נכללו גם משתתפים עם סוכרת סוג 1). במחקרים אלה נעשה שימוש בתוספי כורכומין בצורות שונות ובטכנולוגיות שונות בטווח מינונים שנע בין 80 ל-2,100 מ”ג ליום, למשך 2-4 חודשים.

באופן כללי נמצא בסקירה כי נטילת תוספי כורכומין הייתה מלווה בירידה מובהקת בחמצון השומנים, ברמת הגלוקוז בצום, ההמוגלובין המסוכרר, הטריגליצרידים, הכולסטרול הכללי, ה-LDL, CRP ולחץ דם סיסטולי ודיאסטולי, וכן בעלייה ב-HDL וביכולת נוגדת החמצון. יחד עם זאת, דווח על השפעות שליליות שכללו בעיקר כאבים וחוסר נוחות בבטן עליונה.

 

כמה הערות לגבי השימוש בכורכום בחולי סוכרת ובכלל:

  1. הדרך שבה כורכום משפר את איזון הסוכר אינו ברורה למדע עדיין. ישנן רק כמה השערות.
  2. בחלק מהמחקרים השתמשו בכמות גדולה מאוד של כורכומין, דבר שלרוב אינו מומלץ. יתכן וזו הסיבה שהיו גם תופעות לוואי אצל חלק מהנחקרים.
  3. בחלק מהמחקרים השתמשו רק בכורכומין, שנחשב למרכיב הפעיל-המוכר העיקרי, אבל הוא אינו המרכיב היחיד שחשוב. אני ממליץ בחום, בכל פעם שניתן, להשתמש בשורש הכורכום כולו. עדיף בצורתו הטרייה (ניתן להשיג גם בארץ!).
  4. שימוש בתוסף כורכום, בעיקר במינונים מאוד גבוהים, יש לעשות בזהירות רבה בעיקר אצל אנשים שנוטלים תרופות חזקות לדילול הדם.
  5. אישית אני מעדיף את הכורכום הטרי בתוך ה״גולדן מילק״ שאני אוהב להכין בבית, וגם בטיולים…

 

עדכון 2022: פורסם מחקר נוסף המראה על יעילות של תוספי כורכום לאיזון מדדים הקשורים לסוכר, הפעם נבדקו נשים המתמודדות עם שחלות פוליציסטיות. בעיה זו גם קשורה בבסיסה באיזון לא תקין של סוכר בגוף.

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז