גישות שונות לטיפול באוטיזם

אוטיזם הינה בעיה רפואית מורכבת, ונראה כי כל ניסיון להציע סיבות לא גנטיות להיווצרותה, או אפשרות לשפר את מצבם של האנשים המתמודדים עם אוטיזם – נתקל בביטול ו/או סקפטיות רבה.

במאמר זה של רופא שקדן וקפדן ניתן למצוא שלל נתונים חשובים לגבי אוטיזם, והלוואי יימצא מי שישקיע בחקירתם יותר לעומק.

 

אנסה להביא כאן את עיקרי הסיבות האפשריות למניעה וטיפול באוטיזם אליהן נחשפתי.

 

האם יש קשר בין אכילת מוצרי חלב ומזונות עם גלוטן לאוטיזם?

אחת התיאוריות המובילות בתחום האוטיזם, גורסת שאי סבילות לקזאין (ממוצרי חלב) וגלוטן, מהווה חלק מגורמי הסנדרום האוטיסטי. לתיאוריה זו עלו לא מעט התנגדויות מסיבות שונות. אחת הסיבות היתה קושי לשחזר תוצאות של מחקרים ראשונים שנעשו בתחילת שנות האלפיים שזיהו שאריות של חומרי – תוצר של מזונות אלה בשתן של ילדים עם אוטיזם, ולא אצל מגבילהם ה״בריאים״. מחר חדש המתואר בסרטון שבהמשך מראה כי כשעושים כיום את הבדיקות הללו בטכניקות מתקדמות, אכן כן מוצאים עדות לפירוק לא תקין של מוצרי חלב אצל אותם אנשים אוטיסטים. ואפילו נמצא מתאם בין חשיפה מוגברת למוצרי חלב, לבין חומרת האוטיזם.

מחקר ישן מ 1995 בדק את השפעת הורדת החלב והגלוטן מהתפריט של 36 אוטיסטים, והראה תוצאות מאוד מעודדות.

מחקר מתחילת שנות האלפיים תוכנן בצורה טובה יותר, אך כלל רק 20 ילדים, אבל גם הוא הראה תוצאות מעודדות.

בתחתית מאמר זה סרטוני וידיאו קצרים המציגים עדויות נוספות התומכות בכיוון זה. אבל גם סרטון  המציג גם את מגבלות המחקרים שנעשו עד כה בתחום, ומטיל ספק במסקנותיהם.

 

גורמים הנוספים שעשויים להשפיע על אוטיזם?

בעבר הצגתי כאן את המחקר המאוד אופטימי לגבי התועלת האפשרית של נבטי ברוקולי לאוטיזם. וגם את הקשר האפשרי בין חומרי הדברה וזיהום אויר לאוטיזם.

ד״ר גיל יוסף שחר סיכם במאמר משלו את הקשר האפשרי בין אומגה 3 לאומגה 6 באצל האם ההרה, לבין הסיכון של התינוק לגדול עם הספקטרום האוטיסטי שנים לאחר מכן.

סיבות נוספות שעלו כהשערות במהלך השנים כוללות חסרים תזונתיים המשפיעים על מערכת העצבים, חשיפה מוגברת לרעלים, רגישות יתר של המוח לסוכר ועוד. לגבי האפשרות שחיסוני ילדים מהווים גורם – אין לי מספיק ידע וכלים מדעיים להתייחס לכך בצורה מספקת.

 

תזונה נטולת קזאין וגלוטן לאוטיזם:

 

על אוטיזם וחלב פרה:

 

מחקר על תזונה ואוטיזם:

 

יתרונות וחסרונות של מחקרים בנושא תזונה ואוטיזם:

 

בריאות לכל,

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז