אומגה 3 וסרטן

הרבה מאוד מחקרים בעבר הצביעו על התועלות האפשריות של אומגה 3 בהקשר מניעה, טיפול ו/או הפחתת תופעות לוואי של סרטן. לאחרונה פורסמו שתי סקירות-על של מחקרי עבר ששופכים עוד אור על התועלת שבאכילת מזונות עשירי אומגה 3 ו/או תוספים גם כמניעה לסרטן ואפילו בזמן כימותרפיה.

סקירת המחקרים הראשונה כללה 21 מחקרים שנעשו בנושא בעבר. המסקנה העיקרית היא שאכילת מזונות עשירים באומגה 3 מהים מפחיתה את הסיכון למות מסרטן. קצת יותר פרטים בנקודות הבאות:

 • יחסית למי שאכל מעט מאוד דגים עשירים באומגה 3, אלו שאכלו הרבה דגים היו בסיכון נמוך ב-13% לתמותה מסרטן באופן כללי. מחקר אחד שנעשה עם מתמודדות עם סרטן השחלות הראה ירידה של 26% בסיכון לתמותה מאותו סוג של סרטן.
 • אכילה מוגברת של אומגה 3 ממקורות ימיים בלבד הייתה קשורה בסיכון נמוך ב-19% לתמותה מסרטן באופן כללי. שני מחקרים הראו כי הסיכון היה נמוך עד כדי 38% לתמותה אצל אנשים המתמודדים עם סרטן ערמונית (וזאת בניגוד למחקר עבר שהראה קשר הפוך ועשה הרבה ״רעש״).
 • עבור צריכת אומגה 3 ממקורות ימיים נמצא שכל עלייה של 300 מ”ג ליום הייתה קשורה בירידה של 13% בסיכון לתמותה מסרטן.

סקירת מחקרים שנייה כללה 31 מחקרים שבדקו מתמודדי סרטן שסבלו מרמות שונות של תת תזונה. במחקרים אלה נתנו למתמודדי הסרטן תוספי תזונה עשירים באומגה 3, ולצערנו לא נבדקה ההשפעה התזונתית של מזונות עשירים באומגה 3.
בניתוח כלל הנתונים לא נצפה שיפור באיכות חיים, במשקל גוף או במסת שריר. לעומת זאת, כן תועדה ירידה של 80% בסיכון לסבול מנוירופתיה. נוירופתיה מתבטאת בכאב עצבי מטריד אשר נפוץ אצל אלה המקבלים כימותרפיה.

ניתן לקרוא כאן על עוד טיפוליים טבעיים העוזרים לטיפול בנוירופתיה על רקע סרטן או סכרת.

ובהקשר של דגים בכלל, ודגים עבור אומגה 3 בפרט, חשוב לבחור את הדגים הבריאים ביותר שניתן למצוא בארץ. הם אולי לא נמצאים בכל מכולת שכונתית, אבל בהחלט נמצאים במרבית המרכולים הגדולים, ועוד יותר במעדניות איכותיות.

 

בריאות,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

  1. שלום,

   אני לא מכיר מחקרים טובים על יעילות של אומגה 3 מהצומח בנושא זה.

   ניתן לקרוא במאמר הבא על היתרונות/חסרונות/חששות של השימוש בשמן דגים לעומת אומגה 3 מהצומח:
   https://ofir-vogel-naturopath.co.il/q-and-a/קראתי-מאמר-של-רופא-הטוען-שכמוסות-אומגה-3/

   בריאות

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז