תה ירוק – סוגים ויתרונות

לתה הירוק סגולות רפואיות נפלאות. מכיל שלל נוגדי חמצון, עוזר “להלחם” במספר סוגי סרטן, בריא לעורקים ועוד הרבה. פרט למקרים רפואיים מאוד מסויימים, אני ממליץ לכל אדם לשתות תה ירוק. במאמר הבא תוכלי ללמוד, כמוני, על הסוגים השונים והאיכויות השונות של התה ירוק היפני. מהמאמר ניתן גם ללמוד כיצד לשתות את התה הירוק “נכון” יותר – הן מבחינת הטעם, והן מבחינה רפואית. אני קראתי והשכלתי.

למען הסר ספק – אין לי שום קשר מסחרי או אחר עם מחבר המאמר ו/או החברה המסחרית שמייבאת את סוגי התה הללו. הדברים כאן מובאים באישורו של מחבר המאמר ועל כך תודתי אליו.

בריאות ואושר, אופיר פוגל, נטורופת

סוד הקסם התה היפני

דודי כהן – דניאל’ס תה

היסטוריה של התה ביפן

יחד עם סין יפן היא ארץ בעלת ההיסטוריה העתיקה ביותר של תה. כבר יותר מ 1,200 שנים התה מלווה את תרבות יפן ומעצב אותה, לראייה טקס התה היפני שעוצב במאה ה 16 ומאז השתמר עד היום והידע עליו עובר מדור לדור.

ליפנים יחסים הדוקים עם התה ולמבקר ביפן מתגלה תרבות מדהימה של תה החל במכונות תה אוטומטיות לתה קר או תה חם הפזורות במרכזי קניות, מרכזי ערים ועוד, נוהל הגשת תה אוטומטית בכל המסעדות ביפן כולל בסושיות, מסעדות עממיות ומסעדות יוקרתיות כאחת, היפני מוצא תמיד סיבה לשתות תה בכל שעות וארוחות היום.

בשנים האחרונות למדו היפנים להביא את התה הירוק שהם כה אוהבים גם לקינוחים, גלידות, למאכלים ולכל מקום אפשרי, כשנכנסים לסופרמרקט בטוקיו הצבע הירוק שולט במדפים וניתן לראות כמעט כל מותג עולמי עם הגרסה היפנית שלו בטעם תה ירוק.

בניגוד לארצות התה האחרות, ביפן מייצרים ושותים רק תה ירוק, יפן היא אם התה הירוק והיפנים הביאו את יצור התה הירוק לדרגות שלמות כפי שהם עושים בכל תחום שבו הם עוסקים, מבחינתם יצור תה הוא אמנות ויש לשלוט בתהליך יצור התה בדיוק האופייני כל כך ליפנים.

למרות שהיפנים מייצרים רק תה ירוק, יש להם סוג תה לכל אירוע וחיך, במדריך הבא ננסה לתת סקירה על סוגי התה היפנים ואיכותם ולעזור לכם למצוא את התה היפני המתאים ביותר עבורכם.

תהליך יצור תה ביפן

יפן היא מדינת התה המפותחת ביותר טכנולוגית מבין כל מדינות התה, אם תוסיפו לכך את הרצון האובססיבי היפני לשלמות תקבלו תהליכי יצור תה מתוחכמים ייחודיים ליפן.

כאמור ביפן מייצרים רק תה ירוק, את שדות התה מגדלים חוואים שלמדו את דרכי גידול התה ויצורו במסורת מדורי דורות, ביפן אין קואופרטיבים של  חוואים גדולים בעלי שטחים גדולים, רוב החוואים ביפן קטנים בעלי שדות תה קטנים אשר שדות אלו הם כל עולמם.

מאחר שצמח התה נוטה לנבול מהר, תוך כ 24 שעות מרגע הקציר שלו, כל תהליך היצור הראשוני של התה חייב להיעשות בסמוך למקום גידול שדות התה ע”י החוואים, היפנים מנסים ומצליחים לייצר את התה שלהם שיהיה הקרוב ביותר גם במראה וגם בטעם למצב שהוא היה בעת הקטיף כך כששותים תה יפני נהנים כאילו שותים תה טרי שנקטף זה עתה ובכך יחודו של התה היפני.

החוואים קוצרים את התה ביפן באמצעות מכונות/ קומביינים (בניגוד לשאר מדינות התה שם הקטיף נעשה ידנית, למעט קטיף הטנצ’ה והגיוקורו שהעלים שלהם נבחרים ונקטפים ידנית כדי לקבל את העלים המובחרים, הצעירים והטובים ביותר), משם מובלים עלי התה למפעל הסמוך לשדות התה שבו הם יעברו תהליך אידוי, גלגול ויבוש, ובעצם בתום 3 התהליכים הללו התה יקבל את צורתו וטעמו, תה זה שהוא בעצם חומר הגלם שממנו יפיקו לאחר מכן סוחרי התה את המוצר הסופי והוא נקרא ארצ’ה, הארצ’ה הוא הבסיס שממנו מופקים כל סוגי התה ביפן.

מפעלי התה המקומיים בסמוך לשדות התה ביפן סטריליים, מודרניים ומזכירים מאוד חדרים נקיים בחברות היי טק ובכך בעצם השוני הגדול בין התה היפני לסוגי התה במדינות התה האחרות, היפנים מקפידים על אחידות ביצור כך שתמיד כשנרכוש תה יפני נוכל לדעת למה לצפות מבחינת מראה,איכות וטעם, לעולם לא נופתע, בטח לא לרעה.

טעם התה היפני הוא מרענן, עשבי וטרי ביותר וצבע כוס התה היפנית היא הקרובה ביותר לירוקה שניתן לצפות מתה ירוק.

סוגי התה הירוק היפני

סוגי תה שעברו הצלה לפני קטיף:

טנצ’ה – Tencha  ממנו מייצרים את המאצ’ה, תה פרימיום שעבר הצלה של 10-20 יום.

גיוקורו – תה יפני פרימיום הנחשב ביותר, עבר הצלה של 10-20 יום.

קבוסצ’ה – תה איכותי שעבר הצלה של מספר ימים בלבד.

שינצ’ה – עלי תה צעירים ועליונים מקטיף אביב ראשון, בד”כ מתה גיוקורו או קבוסצ’ה.

סוגי תה שלא עברו הצלה:

סנצ’ה – התה היפני הפופולארי ביותר ביפן ובעולם כולו.

בנצ’ה – בנצ’ה הוא בעצם סנצ’ה שנקטף בקטיף מאוחר יותר בקיץ או בסתיו.

סוגי תה שעוברים תהליכים נוספים:

גאינמאיצ’ה – תה ירוק, בד”כ סנצ’ה שמוסיפים לו אורז תפוח וקלוי.

הוג’יצ’ה – תה ירוק שעובר “טיגון” ב”מחבתות” חמר גדולות ומקבל גוון של תה שחור ומעושן.

מוצרי לוואי:

קוקיצ’ה – תה ירוק, סנצ’ה בד”כ בתוספת גבעולי עלי תה, שילוב שיוצר תה ייחודי ביותר.

קונאצ’ה – שאריות עלי התה מסוגי התה המובחרים, גיוקורו וקבוסצ’ה, תה איכותי במחיר נמוך.

מלכת התה הירוק היפני המאצ'ה – Matcha Tea

ללא ספק – מלכת התה הירוק, התה היפני הנחשב ביותר וזה המשמש לטקס התה היפני המסורתי כבר כ 400 שנה, בסוף המאה ה 16 יצר נזיר הזן ואמן התה סאן נו ריקיו את טקס התה היפני, בטקס זה אשר השתמר עד היום שותים תה מאצ’ה ומתוקף זה הפכה המאצ’ה לכל כך חשובה בתרבות ובמסורת היפנית והם כמעט מקדשים אותה ואת יתרונותיה וטעמה.

המאצ’ה מיוצרת מעלי טנצ’ה צעירים שנקטפו ונבחרו באופן ידני ועברו הצלה 10-20 יום לפני הקציר שלהם, הצלה זו גורמת לעלי התה להפריש חומצת אמינו, כלורופיל בשםTheanine   L- הידוע כמרגיע ותורם לחדות ולריכוז, המאצ’ה אשר יוצרה לראשונה לפני כ – 800 שנה ע”י בודהיסטים נזירי זן, ידועה ביכולת שלה לתרום לשעות הרבות של מדיטציה שנזירי הזן נוהגים. כמו כן כלורופיל זה גורם לצבע עלי הטנצ’ה שמהם מייצרים את המאצ’ה להיות בהיר יותר והעלים מרים הרבה פחות, מסיבה זו ניתן בעצם לשתות את העלים ללא ממתיק. לאחר שנבחרו בקפדנות נטחנים עלי הטנצ’ה לאבקה דקה בתהליך מסורתי על ידי אבני רחיים מיוחדות, ואת האבקה הזו שהיא בעצם המאצ’ה אנחנו שותים, כך שבעצם אנחנו נהנים מכל הערכים התזונתיים הבריאים של עלי התה בניגוד לחליטות תה שם אנחנו זורקים את עלי התה לאחר חליטתם.

למאצ’ה יש כמות עצומה של אנטי אוקסידנטיים אשר ידועים כבוני תא ועוזרים במניעת וריפוי מחלות רבות, ויטמינים רבים, מינרלים וסיבים תזונתיים. יתרה מכך השילוב במאצ’ה של כלורופיל האמינו L-Theanine עם קפאין התה יוצרת תופעה ייחודית בגוף האדם של התרוממות רוח, אנרגיה גבוהה, פוקוס מחשבתי בשילוב של רגיעה ושלווה, מנה אחת של מאצ’ה תיתן לכם התרוממות כזו למשך 3-6 שעות.

טעם המאצ’ה פרשי מאוד, חזק ומרוכז, מעין האספרסו של התה הירוק, היפנים קוראים לטעם של התה – אומאמי שפירושו טעם נרכש ובעצם האומאמי מהווה את הטעם החמישי עבור היפנים (בנוסף למתוק,מר,חמוץ,חריף), טעם זה הוא טעם נרכש וככל שמתרגלים אליו כך אוהבים אותו יותר ויותר.

סוגי תה פרימיום שעברו הצלה:

גיוקורו:

בנוסף לטנצ’ה, זהו סוג התה המוערך כטוב ביותר ביפן וכנראה בעולם כולו. גיוקורו שפירושו טיפות ירק הוא תה ירוק שעבר הצלה של 10-20 יום, הוא יוצר צבע כוס ירוק, עשבי ופרשי ויש לו את טעם האומאמי היפני הידוע. רק העלים הצעירים והטובים ביותר נקטפים באופן ידני עבור תה הגיוקורו ותמיד בקטיף הראשון של האביב שהוא הקטיף הטוב ביותר – האיצ’י בנצ’ה, הגיוקורו מגולגל כמחט ירוקה ארוכה, בעל טעם מתקתק וצבע ירוק בהיר ויפה.לכן כשרוצים להתענג על הטוב ביותר כדאי לבקש תה ירוק גיוקורו. את הגיוקורו כמו כל סוגי התה היפני מכינים עם מים טריים וקלים בטמפרטורה של 80 מעלות צלזיוס, מוסיפים כ 12 גרם של עלי גיוקורו לכל ליטר מים וחולטים למשך כשתי דקות, עוצמים עיניים ונהנים.

קבוסצ'ה:

תה ירוק פרימיום בדרג שבין הגיוקורו לסנצ’ה. גם הקבוסצ’ה כמו הגיוקורו עובר הצלה לפני קטיף אבל במשך של עד 7 ימים בלבד, צבע העלה של הקבוסצ’ה ירוק כהה יפהפה, וגם הוא מגולגל כמחט ארוכה ויפה. בקבוסצ’ה ניתן להנות משתי העולמות, מן הטעם המיוחד של תה מוצל כמו הגיוקורו ומן הטעם המלא הנפלא של תה פרימיום לא מוצל כמו הסנצ’ה, צבע הכוס ירוק כהה/זהוב יותר מן הגיוקורו, אופן ההכנה דומה, 12 גרם לליטר של מים טריים ונקיים בטמפרטורה של 70-80 מעלות צלזיוס, לחלוט במשך כשתי דקות.

סוגי תה שלא עברו הצלה:

סנצ'ה:

סנצ’ה הוא תה היפני הירוק הפופולארי ביותר ביפן ובעולם כולו. זהו תה שעבר את תהליך יצור הארצ’ה הסטנדרטי של אידוי, יבוש וגלגול. ניתן להשיג אותו במגוון רחב של רמות איכות וטעמים, הטובים מבין סוגי הסנצ’ה יעלו כמעט כמו קבוסצ’ה ואפילו כמעט כמו גיוקורו, לעומת זאת ניתן להשיג גם סנצ’ה ברמות איכות נמוכות יותר שידמו יותר לבנצ’ה גם במראה, גם בטעם וגם במחיר. כדי לעזור להבין איזה סוג סנצ’ה טובה יותר, כשהעלים של הסנצ’ה כהים יותר, רכים יותר, נראים טריים יותר ויש להם ארומה חזקה יותר לפני החליטה – מדובר בסנצ’ה מאיכות גבוהה יותר. סנצ’ה טובה תגיע בדרך כלל מקציר ראשון באביב, בסביבות חודש אפריל למרות שניתן להשיג סנצ’ה טובה גם מקטיפים מאוחרים יותר. צבע הכוס של הסנצ’ה ינוע מירוק כהה כמו בקבוסצ’ה ועד לצבע זהוב כמו בבנצ’ה, בסנצ’ה יש כמויות גדולות של ויטמין C והוא כאמור התה הנשתה ביותר ביפן. גם את הסנצ’ה נכין עם מים טריים, נקיים בטמפרטורה של 80 מעלות צלזיוס, נחלוט 12 גרם תה לליטר מים במשך כשתי דקות.

בנצ'ה:

 הבנצ’ה הוא בעצם סנצ’ה שנקטף בקטיף מאוחר בדרך כלל בקיץ או בסתיו, בשל כך בדרך כלל עליו יהיו גדולים ובשלים יותר וטעמו יהיה מלא וחזק יותר. לבנצ’ה יש פחות קפאין ולכן הוא מתאים יותר כתה לשעות הערב, טעמו והארומה שלו חזקים יותר, מעט מריר, צבע הכוס ירוק צהוב. אופן ההכנה: על כל ליטר של מים טריים ונקיים בטמפרטורה של 90 מעלות צלזיוס נוסיף 12 גרם תה בנצ’ה ונחלוט למשך דקה אחת בלבד.

סוגי תה שעוברים תהליכים נוספים:

הוג'יצ'ה:

הוג’יצ’ה הוא התה היפני המעניין ביותר לטעמי, הוא נולד כתה יפני ירוק לכל דבר בתהליך יצור הארצ’ה שלו ולאחר מכן הוא עובר תהליך של “טיגון” ב”מחבתות” חמר גדולות שמעניקות לו גוון שחור, מעושן. הוג’יצ’ה מיוצר מתה הבנצ’ה, לכן למרות החזות השחורה שלו, הוא תה שמתאים מאוד לשתייה בערב שכן כמות הקפאין בו נמוכה מאוד, יש לו טעם מעושן, אגוזי שנשאר בפה, צבע ברנדי כהה ויפה וניתן לחלוט אותו מספר פעמים בטעם מלא, הוג’יצ’ה הוא בעצם התה השחור היפני, וגם כאן הצליחו היפנים לייצר תה ייחודי, מעניין וטעים. את ההוג’יצ’ה נכין עם מים טריים ונקיים שרתחו ל 100 מעלות צלזיוס, נוסיף 12 גרם תה לליטר מים ונחלוט במשך   30-45 שניות בלבד.

גאינמאיצ'ה:

הגאינמאיצ’ה הוא אולי התה שמאפיין יותר מכל את יפן ומייחד אותה מכל, תה סנצ’ה ירוק איכותי שמוסיפים לו אורז מטוגן ותפוח, השילוב שמתקבל יוצר תה נפלא בעל ארומות וטעמים מלאים ומיוחדים. האגדה מספרת שתה זה נולד בתקופת מלחמת העולם השנייה עת שבה היה מחסור גדול בתה, מחסור זה גרם לאנשים לנסות להוסיף אורז מטוגן לתה, ראו כי טוב, ומאז נותר התה להיות פופולארי מאוד ביפן בעיקר אבל גם בעולם כולו. את הגאינמאיצ’ה מכינים עם מים טריים ונקיים בטמפרטורה של 80 מעלות צלזיוס, מוסיפים 12 גרם תה לכל ליטר מים וחולטים למשך 90 שניות.

קוקיצ'ה:

אחד מן הסוגים המיוחדים ביותר מכל סוגי התה היפני הוא הקוקיצ’ה. הקוקיצ’ה הוא בעצם שילוב של תה סנצ’ה עם גבעולים של עלי התה, הטעם והארומה של הקוקיצ’ה ייחודיים ביותר ויוצרים תה טעים להפליא, צבע הכוס של הקוקיצ’ה זהוב ירוק. אופן ההכנה שלו: מוסיפים לכל ליטר של מים טריים ונקיים בטמפרטורה של 70 מעלות צלזיוס, 12 גרם של קוקיצ’ה וחולטים למשך שתי דקות ונהנים.

טיפים שיעזרו לכם ליהנות יותר מן התה היפני שלכם:

טמפרטורה נכונה – תה טוב וטעים חייב להיות מוכן בטמפרטורה הנכונה, מרבית האנשים אינם שמים לב לטמפרטורה שבה הם מכינים את התה שלהם, תה ירוק בכלל ותה יפני בפרט רגישים ביותר לטמפרטורה והכלל הוא ברור וקל, ככל שהתה איכותי יותר הטמפרטורה של החליטה צריכה להיות נמוכה יותר והחליטה לזמן ארוך יותר.

מים טריים ומסוננים – המים שהם המרכיב העיקרי בתה חייבים להיות מסוננים וטריים וכאמור בטמפרטורה הנכונה, הסינון של המים יבטיחו לנו מים עם רמת PH נמוכה שנדרשת כדי לקבל טעם טוב יותר ומעכבת את החמצון של המים, וטמפרטורה נכונה תבטיח לנו את הטעם האמיתי, הנכון והטוב של התה, אם אין לנו טרמומטר לבדוק את הטמפרטורה הנכונה נשתמש ב”שיטות סבתא”, העברה של מים רותחים מן הכלי החם לכלי קר תוריד בכל העברה כ 5-7 מעלות צלזיוס, שיטה אחרת היא המתנה לאחר הרתיחה, המתנה של 10 דקות תוריד את טמפרטורת המים לכ 80 מעלות שהיא בדרך כלל הטמפרטורה המתאימה לרוב סוגי התה הירוק היפני.

זמן החליטה – בניגוד לחליטות צמחים, פירות או אף לתה שחור שבהם זמני החליטה ארוכים וניתן “לשכוח” את החליטה במים מבלי שהדבר ישפיע על הטעם הרי שתה ירוק בכלל ותה יפני בפרט רגישים מאוד לזמן החליטה וחליטת יתר תיצור מרירות ותה לא טעים, חבל לקלקל את ההנאה של תה יפני יקר ואיכותי בגלל זמני חליטה לא נכונים.

זכרו תה יפני טוב לעולם לא יהיה מר, רק חליטת יתר או חליטה בטמפרטורה לא נכונה יכולים לגרום למרירות בתה יפני איכותי.

הכוס הראשונה – היא גם הכוס הטובה והטעימה ביותר, יש מאמרים רבים ברשת שמספרים שבאסיה זורקים את הכוס הראשונה של החליטה ומתחילים לשתות רק לאחר מכן,ובכן עם תה יפני זה פשוט לא נכון, הדבר היה נכון אולי בימים שבהם ההיגיינה הייתה נמוכה והכוס הראשונה שימשה כמעין “שטיפה” לעלי התה, היום כשהתה היפני מיוצר ברמות היגיינה וסטריליות גבוהות כל כך הדבר פשוט לא נכון והכוס הראשונה היא גם הטעימה והטובה ביותר.

מספר חליטות מאותו התה – בתה יפני איכותי ניתן וכדאי לחלוט מספר פעמים כ 3-4 פעמים בטעם מלא, הדרך הנכונה לחליטות נוספות היא להעלות את הטמפרטורה של כל חליטה ולקצר את זמנה, בכל חליטה בטמפרטורה גבוהה יותר נקבל ערכים תזונתיים נוספים מעלי התה ולכן מספר חליטות אף מומלצות, הסייג היחיד הוא הזמן בין חליטה לחליטה, עשו זאת מיד, אל תחכו שעות שכן עלי תה חמים הם כר נוח לחיידקים, לכן או חלטו שוב מיד או אל תחלטו שוב בכלל, למען בריאותכם.

מחיר התה היפני:

מחיר התה היפני הוא לא זול, לפחות לא ביחס למחירים של סוגי תה מארצות תה אחרות, אולם בעבור שלמות, טעם ייחודי כל כך, ערכים תזונתיים בריאים רבים וביטחון מהיכן הגיע התה ואיך הוא יוצר, בעבור כל אלה כדאי וצריך לשלם. אם נתקלתם בתה יפני, בעיקר מהסוגים היוקרתיים כמו המאצ’ה, הגיוקורו, הקבוסצ’ה ואפילו סנצ’ה איכותי, במחיר זול, כנראה שזה לא תה יפני או שזה לא תה יפני איכותי. בטבלה הבאה תוכלו לראות לאיזה מחיר עליכם לצפות שידרשו מכם בעבור תה יפני, כל סטייה משמעותית ממחירים אלו צריכה להדליק לכם אור אדום.

טבלת מחירים לתה יפני

המחירים ביורו ל 100 גר’ תה

   

מאצ’ה – 30 גרם

שינצ’ה

גיוקורו בדרג גבוה ורגיל                                                   

קבוסצ’ה בדרג גבוה ורגיל

סנצ’ה בדרג גבוה ורגיל

בנצ’ה

קוקיצ’ה בדרג גבוה ורגיל

הוג’יצ’ה

גאינמאיצ’ה בדרג גבוה ורגיל

טמאריוקוצ’ה

תה יפני ירוק ובריאות: בתה ירוק יש ערכים תזונתיים רבים, אנטי אוקסידנטיים בכמות רבה, ויטמין C , סיבים תזונתיים ועוד. מחקרים הוכיחו ששתיית תה ירוק באופן קבוע תורמת לאיזון לחץ הדם, הורדת הכולסטרול הרע, מחזקת את המערכת החיסונית הטבעית של הגוף,עוזרת לחילוף החומרים בגוף פי 4 ובכך תורמת לשמירת משקל ונותנת הרגשה כללית טובה, מרגיעה ונעימה. שתו כל יום תה יפני ירוק ותרגישו בהבדל כבר לאחר מספר ימים.

 

לסיכום: תה יפני הוא הטוב ביותר שתה ירוק כלשהוא יכול להציע ולאחר שמתרגלים לשתות תה יפני כמעט ואי אפשר להמשיך ולשתות סוגי תה אחרים, נסו תה יפני וגלו עולם עשיר, מלא בטעמים, ארומות וערכים בריאותיים.

 

כותב המאמר דודי כהן ביחד עם אשתו מרינה מנהלים את חברת “דניאל’ס תה” אשר מתמחה ביבוא תה יפני מחברת aiya יצרנית מאצ’ה ותה יפני משנת 1888 ואביזרים לתה ולחליטות מתוצרת finum® יצרנית אביזרים משנת 1845.

דניאל’ס תה, הסתדרות 84,חולון, טלפון: 03-5018688,052-3922101

[email protected]www.DanielsTea.co.il

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז