תדירות אכילה מומלצת לשיפור ערכים בריאותיים

דילמה עתיקה בעולם התוזנה נוגעת לשאלה האם נכון לאכול מעט בתדירות גבוהה (לאכול בין הארוחות), או שאולי בריא יותר לאכול רק כשלוש ארחות ביום ולא לנשנש ביניהן?

דילמה זו נעשית עוד יותר רלוונטית בעת זו שרבים מקפידים על צום לילה ארוך. אז מה עושים כשמסתיים הצום ויש רק שעות ספורות לאכילה ביממה – האם זה הזמן לפזר את הארוחות בצפיפות או דווקא במרווחים גדולים?

 

כיצד בריא לפזר ארוחות במהלך היום?

במחקר שבקישור זה נעשתה סקירה וניתוח של נתונים שעלו ממחקרים שבדקו את סוגיית פיזור האכילה במהלך היום מתוך 21 מחקרים קליניים שתוכננו ברמה מדעית מספקת.

החוקרים הגיעו למסקנה כי אכילה בתדירות גבוהה הביאה לתוצאות בריאותיות טובות יותר. להלן עיקרי ההטבות הרפואיות שנמדדו אצל אלה שאכלו יותר ארוחות בהמלך היום:

  1. ירידה בערכי הכולסטרול הכללי, וירידה בערכי הכולסטרול ה״רע״ – LDL, תוך כדי שיפור היחס בין הכולסטרול ה״רע״ לבין הכולסטרול ה״טוב״ HDL.
  2. ירידה בערכי הכולסטרול ה״רע״ תועדה אפילו במחקרים בהם הקפידו מאוד שכל קבוצות הנחקרים יאכלו בדיוק את אותו מזון, רק בפיזור ארוחות שונה.
  3. במחקרים שערכו יותר מ- 12 שבועות תועדה ירידה גם בערכי הטריגליצרידים (שומני הדם), וגם עליה בערכי הכולסטרול ה״טוב״.
  4. באופן יחסית מפתיע, לא תועד שיפור בערכי הסוכר.

 

עם ובלי קשר לדילמה זו, מומלץ מאוד לשים לב למועד הרצוי לסיום אכילה בערב.

 

סיכום המלצותיי לגבי אכילה נכונה במהלך היום:

למיטב הידע וההבנה שיש ברשותי כיום, מומלץ מאוד לסיים את ארוחת הערב מוקדם ככל הניתן – עדיף 3-4 שעות לפני השינה. בנוסף, לאחר סיום האכילה בערב, מומלץ להימנע לחלוטין צריכת כל מזון או משקה שיש בו קלוריות, כולל שתיית משקאות שיש בהם קלוריות כמו חלב, לימון, דבש וכדומה.

באשר לתחילת היום, מומלץ למרבית האנשים להתחיל לאכול בבוקר רק כשיש רעב אמיתי של הגוף. חשוב לשתות מים בבוקר, דבר שמאפשר לנו לשים לב טוב יותר לתחושת הרעב האמיתית. לעומת זאת, שתיית קפה על הבוקר עלולה לשבש את תחושת הרעב האמיתית מאחר והקפאין נותן לנו אנרגיה ״משקרת״.

 

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז