על הקשר בין אכילת פחמימות לבין סיכון לסוכרת

רבים חושבים בטעות שאכילת מזונות עשירים ב״פחמימות״ מעלים את הסיכון לסוכרת.

אראה כאן בהמשך מחקרים שמצביעים על ההיפך, ואפילו דגן ספיציפי שאכילתו פעמיים בשבוע מפחיתה ביותר מ- 20 אחוז את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2.

אז ראשית, ברור שאכילת מזונות מתועשים ו/או עשירים בסוכרים פשוטים מעלים את הסיכון לסבול מסוכרת ושלל רחב נוסף של מחלות. אולם בנוגע לאכילת מזונות בריאים עשירים בפחמימות – כמו דגנים מלאים, ירקות שורש ואפילו פירות – מגנים על הגוף מפני סוכרת מסוג 2.

במחקר המפורט בקישור זה ניתחו נתונים מכמה מחקרים שכללו מעקב אחר 4.6 מיליון שנות-אדם, מהם עולה שמי שאוכל הרבה דגנים מלאים נהנה מירידה של כמעט 30% בסיכון לסבול מסוכרת מסוג 2. מאותו פרסום, עולה כי אלה שאכלו לפחות פעמיים בשבוע שיבולת שועל, לעומת אלה שאכלו רק פעם בחודש – נהנו מירידה של 21% בסיכון לחלות בסוכרת. אכילה בתדירות דומה של אורז חום או נבטי חיטה לוותה בירידה של 12% בסיכון, ואילו אכילה מרובה של פופקורן היתה קשורה לתוצאה הפוכה – עלייה בסיכון לסכרת.

 

במחקר המפורט בקישור זה, ניתחו נתונים ממחקר מעקב מ – 8 מדינות מאירופה, בהן נמצאו במהלך שנות המעקב יותר מ- 10,000 חולים חדשים בסוכרת. בניתוח הנתונים נמצא קשר בין צריכה מוגברת של ירקות ופירות, לבין סיכון מופחת לסוכרת מסוג 2. וזה כולל גם סמנים לצריכה מוגברת של ירקות שורש (רמת קרוטן גבוהה בדם) ועוד. מדד משולב שהעריך את כמות צריכת הירקות והפירות מעריך שצריכה מוגברת שלהם מפחיתה בעד כדי 50% את הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2.

 

מחקרים נוספים המצביעים על עובדות חשובות אלה ניתן למצוא בקישורים הללו: דגנים מלאים וסוכרת, דגנים מלאים פירות וסוכרת, והתזונה המתאימה ביותר לסוכרת מכאן.

 

לסיום, חשוב להדגיש שכל הנרשם כאן התייחס למניעת סוכרת. אנשים שכבר סובלים מסוכרת צריכים לקבל ייעוץ אישי מקצועי. חלקם ירוויחו המון מתזונה טבעית עשירה בפחמימות בריאות עם אינדקס גליקמי נמוך, וחלק אחר ירוויח יותר מתזונה טבעית-בריאה ענייה במזונות פחממתיים.

בריאות ואושר,

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז