מהפיכה בהבנת הגוף והבריאות

אנו יכולים "לשנות" את הגנים שלנו – מהפיכה בהבנת הגוף והבריאות

“ממצאים מדעיים חדשים מצביעים על כך שהמזונות שאנו אוכלים ממש מדברים עם הגנים שלנו. המידע שהגוף מקבל מהם מפעיל או מכבה את הגנים ומעביר לגוף הוראות שליטה…” כך על פי ד”ר מארק היימן (M.D.) מתוך ספרו החדש “לא לסוכרת” שהיתה לי הזכות לעשות עבורו את העריכה המדעית לעברית. דבריו מצטרפים לעדויות מדעיות נוספות המצביעות על כך שהגנים עמם נולדנו הם רק “נקודת הפתיחה” שלנו, אך למזלנו – הבחירות שאנו עושים בחיים יכולות להשפיע על הביטוי המעשי של הגנים, ומכאן על איכות החיים והבריאות.

להבנתי מדובר בתחילתה של מהפיכה מחשבתית/תפיסתית בהבנת תפקודו של הגוף ובגישה הטיפולית למחלות רבות. מדובר על יציאה מצורת המחשבה הישנה הרואה בתורשה ובגנים גזרה משמיים שלא ניתן לעשות לגביה דבר. ד”ר היימן מיטיב לתאר את לב העניין במילים הבאות: ” הקוד הגנטי עצמו אינו משתנה. מה שמשתנה הם הגנים שיבואו לידי ביטוי. זוהי תובנה חשובה. אנחנו לא יכולים לשנות את הגנים שלנו, אבל אנחנו יכולים לשנות את התפקוד שלהם ואת הדרך שבה הם באים לידי ביטוי. החוויה הכוללת של החיים שלנו הכוללת את הסביבה התוך-רחמית שבה גדלנו, התזונה, הרעלים, החיידקים, האלרגנים, גורמי הלחץ, הקשרים החברתיים, המחשבות והאמונות שלנו, קובעת אילו גנים יופעלו ואילו יכובו…ייתכן שיש לכם נטייה גנטית לסוכרת או השמנת יתר, אבל גורלכם לא נגזר. בכל רגע, יש לכם את הכוח לשנות את ביטוי הגנים שלכם ולרפא מחלות באמצעות שינוי המסרים וההוראות שאתם שולחים להם.”

תפיסה חדשה זו זוכה לגיבוי ממחקר קליני משמעותי שנערך לא פחות מאשר על חולי סרטן, במקרה זה סרטן הערמונית. במחקר שהובל על ידי ד”ר דין אורניש (M.D.), חולי סרטן בשלב ראשוני קבלו הדרכה ותמיכה לשינויים משמעותיים בתזונה (תזונה צמחית, טבעית, מלאה ודלת שומן), בתנועה ובהתמודדות עם מתחים (יוגה, דמיון מודרך ומדיטציה). כבר לאחר שלושה חודשים, שינויי אורח החיים השפיעו לטובה על למעלה מ-500 גנים הקשורים לסרטן. השינוי התבטא בכיבוי הגנים מחוללי המחלה או הפעלת הגנים המגנים מפניה.

ד”ר היימן, כמו אנשי מקצוע נוספים, הולך עוד צעד אחד קדימה ומסביר שאם סבתא שלנו אכלה יותר מדי סוכר, נחשפה לזיהום רב ולא קיבלה מספיק מגע אוהב – הביטוי הגנטי שאיתו התחלנו את החיים פחות מוצלח. אבל פעם נוספת – הכוח לשנות נמצא אצלנו: אם נעשה את מה שצריך נכון, נצליח כנראה לשנות את הביטוי הגנטי הלא מוצלח וכך גם להעלות את הסיכוי שצאצאינו יתחילו את חייהם מנקודת פתיחה טובה יותר. “אתם יכולים “לכבות” את הגנים שסבתא שלכם “הפעילה” לפני כמה דורות ” כותב בספרו ד”ר היימן.

אז מה ניתן לעשות? אם נתבונן בדברים המשפיעים על הגנים שלנו מבחוץ (אוויר, מים, תזונה, תרופות, מזהמים אורגניים, מתכות כבדות, קרינה וגורמי לחץ גופניים או נפשיים) ומבפנים (דלקת, ייצור רדיקלים חופשיים ולחץ חמצוני, אלרגנים, זיהומים ואפילו חיידקי המעי), נוכל להבין טוב יותר את הסיבות למגפת המחלות הכרוניות ואת הדרכים לטפל בה.

לקריאה נוספת אפשר לקרוא על המושג אפיגנטיקה בעברית או באנגלית: Epigenetic
ואפשר כמובן למצוא בקלות עוד מאמרים, הרצאות וסרטונים על הנושא ממילות החיפוש הנ”ל.