הורמונים והשפעתם על ירידה במשקל

ד״ר גיל יוסף שחר העביר ב 2020 הרצאה על השפעת ההורמונים על ירידה במשקל.

להלן תקציר הדברים העיקריים מתוך ההרצאה:

 1. תהליך ירידה ושמירה על משקל מושפע מאוד ממספר הורמונים חשובים, רובם לא מוכרים לציבור הרחב.
 2. הורמון לפטין משפיע על שובע – כשיש ממנו הרבה במוח, יש יותר שובע. ההורמון מושפע מכמות השומן בגוף, והוא פועל ומושפע לטווח ארוך.
 3. הורמון הגרלין משפיע על הרעב – כשיש הרבה ממנו במוח, יש יותר רעב. הורמון זה משתנה במהירות, פעמים רבות במהלך היום.
 4. שני ההורמונים הללו מושפעים בין השאר משינה ומסטרס. עוד סיבה מעולה לישון לפחות 7 שעות טובות, ולעשות כל מה שניתן על מנת להכניס לחיינו אנשים, מעשים ותרגילים שמרגיעים.
 5. הורמון הלוטאולין גם עוזר לירידה במשקל. הוא נמצא בהרבה מאוד ירקות, ובעיקר בסלרי, ברוקולי, גזר, רוזמרין, אורגנו ותימין. וגם בשמן זית.
 6. כל ארוחה עשירה בפחמימות, המלצה חמה לאכול כמות רבה של ירקות באותה ארוחה.
 7. כל שמן, אפילו שמן זית, מהווה אוכל ״לא שלם״. עדיף תמיד לאכול את האגוז או הפרי השלם, כולל הסיבים התזונתיים ושאר החומרים הנלווים.
 8. הוכח מדעית שלעיסות מרובות, גם בארוחה עם אותו מזון ומספר קלוריות, מביאה להפרשת איטית יותר של גרלין, מה שמעלה את רמת השובע.
 9. לעיסות מספקות – עד כדי עיסה לפני בליעה – תורמות מאוד להבראה מצרבות ודלקות במערכת העיכול כמו דלקת בקיבה, קרוהן, קוליטיס. ״רוב העיכול נעשה בפה, ואז המעי פנוי יותר להבראה״ אומר ד״ר יוסף שחר.
 10. אכילה כל 3 שעות עוזרת לחלק מהאנשים לרדת במשקל. אבל אדם שכל היום שבע, גורם לירידה רבה מדי ברמות הגרלין בגוף. ירידה מתמדת בגרלין אינה מומלצת כי היא מפחיתה ייצור NO (Nitric Oxide) שזה חומר מאוד חשוב לבריאות מערכת העצבים, העורקים ועוד.
 11. ״לא לפחד להיות מדי פעם רעבים״.
 12. תאי שומן חומים, בניגוד ללבנים, הינם תאי שומן בריאים. שומרים על חום הגוף. כמותם יורדת עם השנים מסיבות שונות. ד״ר יוסף שחר ממליץ לסיים מקלחת בלפחות דקה של מים קפואים על מנת לשמר תאים אלה. אני מציע גם לא לקרר/לחמם את כל חדרי הבית. מחקרים הראו ששינוי הטמפרטורה במעבר מחדר לחדר תורם לירידה במשקל.
 13. אכילת חריף (פלפל חריף כדוגמא מוצלחת), עבור מי שלא רגיל לאכול חריף – תורם לשימור תאי השומן החומים. כנ״ל לגבי קפה. הדגש כאן הוא חשוב – זה עובד רק למי שלא רגיל לאכול חריף/קפה באופן קבוע.
 14. מי שעלה במשקל בעבר בחייו, יתקשה יותר לרדת ולשמור על משקל גוף תקין בעתיד. זה מבאס. יחד עם זה, זה אמור ליצור אצלנו מוטיבציית יתר למנוע השמנה אצל הילדים/נכדים במשפחה.
 15. גם מבחינה הורמונלית, עדיף לרדת במשקל בתהליך איטי ומתמשך, ולא בדיאטה מהירה וחדה.
 16. הפעילות הגופנית שהכי חסרה לנו היא עלייה במדרגות. מעליות מיועדות לירידות… חיזוק שרירים גם חשוב מאוד לירידה ושמירה על משקל, ולא רק פעילות אירובית.
 17. אמילין – הורמון שמונע כניסת סוכר נוספת לזרם הדם, לאחר שיש כבר מספיק סוכר בתאים. הוא פועל על ידי האטת ריקון הקיבה ועיכול המזון, כמו גם על ידי שידור סימני שובע למוח. הורמון זה מגיע למירב השפעתו לאחר כ- 20 דקות בממוצע, מה שנותן ביסוס לאמירה הידועה שלוקח כעשרים דקות מתחילת הארוחה, עד שהמסרים מגיעים למוח בצורה מלאה.
 18. סטרסט מעלה קורטיזול. קורטיזול (סטרואידים) גורמים באופן ברור להשמנה. לכן ד״ר יוסף שחר משווה חיים עם מתח, לתקופה בה נוטלים סטרואידים.

מקווה שסכימתי נאמנה ובאופן ברור את ההרצאה.

ותודה לד״ר גיל יוסף שחר על ההרצאה

 

בריאות,

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז