האם קוקוס בריא?

מזה עשרות שנים ידוע במדע התזונה והרפואה ששמן קוקוס מסוכן לבריאות, מאחר שהוא עשיר בשומן רווי מזיק ש”סותם” את העורקים וגורם למחלות מסוכנות נוספות. מצד שני, בשנים האחרונות מתפרסמים מאמרים ואף ספרים שלמים הטוענים שקוקוס ומוצריו הם בסיס תזונתי מצוין לבריאות טובה, ואף יכולים להבריא אנשים משלל גדול של מחלות. במאמר זה אנסה לעשות “סדר” בטענות בעד ונגד, ולתת המלצות פרקטיות המתבססות על המידע הקיים כיום.

מזה כמה שנים שאני קורא ושומע מדי פעם על יתרונותיו המופלאים של שמן הקוקוס – החל מסרטוני וידיאו בהם נשבעים אנשים כי השמן הבריא אנשים מאלצהיימר מתקדם, המשך בקולגות למקצוע ואנשי חנויות הטבע שמנסים למכור תרופות פלא חדשה (וטעימה) לשלל מחלות, ועד מאמרים – מדעיים במידה מסויימת – הטוענים ששמן קוקוס עומד בבסיסה של תזונת תושבי איים אקזוטיים בפסיפיק שבריאותם מעוררת קינאה.

קראתי ושמעתי הרבה על הנושא, להלן מסקנות ביניים לקיץ 2018:

 • טענה ראשונה – אנשי האיים הבריאים אוכלים הרבה מאוד קוקוס

הטענה הבסיסית והראשונה המוצגת בספר המהלל את נפלאות הקוקוס היא שתזונתם של איי מלזיה, פולינזיה ועוד כמה איים שכנים, מבוססת על צריכה גבוהה מאוד של קוקוס ומוצריו: שמן קוקוס, חלב קוקוס וה”בשר” (החלק הלבן של הקוקוס). ולמרות שתזונתם כוללת בשל כך כמות רבה של שומן רווי – בריאותם נהדרת והם נהנים מאריכות חיים איכותית. זאת ועוד, כאשר הגיע האדם הלבן לאיים אלה, התזונה השתנתה, צריכת הקוקוס פחתה, ובמקביל בריאות תושבי המקום התדרדרה.

לצערי לא מצאתי מחקרים או מאמרים המעידים שתושבי איים אלה אכן נהנים מבריאות יוצאת דופן או אריכות חיים מרשימה. כן מצאתי עדויות לכך שכאשר אנשי האיים הללו עברו לאורח חיים מערבי יותר, רמת בריאותם התדרדרה, כפי שקרה להרבה אוכלוסיות שעברו שינוי דומה (כמו למשל התימנים והאתיופים שעלו לישראל). זאת ועוד, מצאתי מחקר אחד שבדק מה מבדיל בין המקומיים הבריאים לפחות בריאים ולא נמצא קשר לצריכת קוקוס! כן נמצא שמקומיים שנהנו מבריאות טובה יותר אכלו יותר סויה ואורז, ופחות בשר וקפה…

 • טענה שנייה – השומן הרווי שבקוקוס שונה משמעותית משומן רווי אחר

טענות בסיסיות נוספות מתארות תגובה כימית ופיזיולוגית שונה של השומן הרווי שבקוקוס בהשוואה לשומן רווי אחר. לא אנסה להסביר כימיה, ביוכימיה ותהליכי עיכול מורכבים במאמר זה, אך אציין את ה”שורה התחתונה”:

 1. השומן הרווי בקוקוס מורכב מחומצות שומן באורך בינוני, ולא חומצות שומן ארוכות כפי שקיים בשומן רווי מזיק מעולם החי.
 2. השומן הרווי בקוקוס נספג בצורה אחרת במערכת העיכול וכנראה לא מעלה את רמות הכולסטרול ואינו “סותם עורקים”.
 3. השומן הרווי בקוקוס הינו בעל תכונות שהורגות שלל גדול של מזהמים (חיידקים, פרזיטים וכדומה).

מהידע שיש ברשותי כיום מרבית ההבנות הללו נכונות ומעודדות.

יחד עם זה, במהלך 2017, פרסום איגוד הלב האמריקאי הצהרה רשמית ואזהרה מפני צריכת שמן קוקוס בהקשר לכולסטרול ובריאות הלב. מובא כאן סרטון בו מסביר ד״ר גיל יוסף שחר את התייחסותו לנושא:

 

 • טענה שלישית: שמן הקוקוס מהווה תרופה לשלל גדול של בעיות רפואיות

להלן רשימת הבעיות הרפואיות שנטען בספר כי ייטבו אם רק נשלב מספיק שמן קוקוס לתזונה, ולידן הגיבוי המדעי שמצאתי לטענות.

מחלות כלי דם ולב, כולסטרול, יתר לחץ דם, סוכרת וסיבוכיה. לא מצאתי מחקרים קליניים שמאשרים זאת. לגבי השפעת הקוקוס על רמות הכולסטרול, ישנם מחקרים המראים תוצאות סותרות.

הגברת רמת השובע וירידה במשקל. מספר מחקרים באיכות לא גבוהה הראו תוצאות סותרות.

הגנה על העור מנזקי שמש וגיל, טיפול בפסוריאזיס, אקזמה ודרמטיטיס. ישנם כמה מחקרים אופטימיים לגבי שימוש מקומי על העור ליובש ואפילו לאקזמה (גרב/”אסטמה של העור”) כולל טיפול בזיהומים על העור. בנוסף, מהווה שמן עיסוי יעיל לתינוקות.

הרג של שלל מזהמים המפורטים להלן – לא מצאתי מחקרי קליניים.

 • וירוסים כמו מונונוקליאוזיס, שפעת, הפטיטיס C, הרפס, איידס.
 • חיידקים שגורמים בין השאר זיהומים במזון, עששת, דלקת קרום המוח, גנוריאה.
 • פטריות כמו קאנדידיה
 • פרזיטים כמו ג’יארדיה.
 • מחוללי זיהום בעור

הפחתת חומרה ו/או סימפטומים של מחלות כיס מרה, קרוהן, קוליטיס וכיבים בקיבה, דלקת בלבלב,  טחורים. תסמונת העייפות הכרונית, הגדלת ערמונית, אפילפסיה. לא מצאתי מחקרי קליניים.

מגנים מפני מחלות כליות וזיהומים בשלפוחית השתן. לא מצאתי מחקרי קליניים.

חיזוק עצמות, חניכיים ושיניים והגנה מפני אוסטיאופורוזיס ומחלות כבד. לא מצאתי מחקרים קליניים.

ה”שורה התחתונה” למיטב הבנתי:

 1. יש מקום לנסות להיעזר בשמן קוקוס לטיפול בבעיות עור בשימוש חיצוני.
 2. למצב התחלתי או בינוני של אלצהיימר, למרות שאין עדיין מחקרים קליניים מספקים, שווה לנסות להיעזר בשמן קוקוס למשך כמה חודשים על מנת לראות האם יש שיפור. טיפול זה אינו מומלץ בשלב זה למי שנמצא בסיכון גבוה למחלות לב ומוח.
 3. שמן קוקוס הינו טעים ובעל מרקם ותכונות קולינאריות ייחודיות יחסית למזון צמחי-טבעי. להבנתי הוא יכול להוות חלק קטן בהכנתם של מזונות מיוחדים בהם רוצים למצוא תחליף ראוי וטעים לחמאה או שומן אחר מעולם החי.
 4. אם כבר קונים שמן קוקוס, מאוד חשוב לקנות אותו בכבישה קרה, ולא בקופסאות שימורים שחשודות כמכילות ביספינול A (חומר בעל השפעה הורמונאליות ויתכן מסרטנת).
 5. למיטב הידע שיש ברשותי כיום, עבור בריאות אופטימאלית כדאי לשלב בתזונה שקדים ואגוזים, כולל קוקוס בצורתו הראשונית (ה״בשר״ של הקוקוס).
 6. אמתין בקוצר רוח למחקרים שיראו תועלת לבעיות בריאות נספות…

 

עדכון 2022: מאמר סוקר את החסרונות של שמן קוקוס לבריאות.

 

בריאות לרוב

אופיר פוגל, נטורופת

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאותי

 • סינון לפי צמחוניטבעוני

 • סינון לפי סוג אוכל

 • סינון לפי זמן בישול

 • סינון לפי שלב דיאטת אורז