הסכנה הגדולה ביותר מהקורונה

חוסר האמון של חלקים גדולים בציבור בהנהגת הבריאות במדינה הוא הדבר המסוכן ביותר שכרגע קיים על רקע הקורונה החדשה (קוביד 19).

רשומות כאן בהמשך הסיבות העיקריות שלהבנתי הביאו למצב מסוכן זה, ובסוף גם תמונה אחת המייצגת ואולי ממחישה את העניין בצורה הכי חדה ומהירה.

 

מדוע המצב הנוכחי מסוכן?

אני מניח שכל בר דעת מבין שאם הציבור מאבד אמון בהנהגת הבריאות המדינה, אם תתפרץ מגיפה, או שיידרש שיתוף פעולה מלא מהציבור מסיבה כזו או אחרת – המצב יהיה רע.

אפשר לקרוא לזה גם ״סנדרום זאב-זאב״…

 

מדוע אני חושב שחלקים גדולים של הציבור איבדו אמון בהנהגת הבריאות?

 • כי זה מה שרואים ברחובות, בחנויות ובמרבית המקומות.
 • כי כולם רואים איך מתנהגים, ועד כמה לא מקפידים על הכללים, גם חברי הכנסת ובעלי תפקידים אחרים.
 • כי כל מי שנמצא מדי פעם ברשתות החברתיות, קורא דעות של רופאים ואנשי מדע רבים שטוענים אחרת ממה שהנהגת הבריאות טוענת, וממה שערוצי התקשורת המובילים מראים לציבור. פוסטים מובילים בנושא מגיעים לעשרות אלפי קוראים כל אחד, המידע הסותר מתפשט, ולא מקבל מענה הגיוני וראוי מהנהגת הבריאות. או התקשורת שתיפקודה מעורר שאלות קשות…
 • כי יוצא לי לדבר עם כמה רופאים מהמערכת, להסתובב במסדרונות של כמה מוסדות בריאות – לראות, להבין לשמוע.
 • ובשורה התחתונה אני שומע מהמוני אנשים סביבי על אובדן האמון במערכת, הנהגה שמלבה היסטריה ופחות שקיפות ועובדות, ובשורה התחתונה המחשבה המחלחלת ש״מגיפת הקורונה״ אינה כצעקתה.

 

מדוע רבים כל כך איבדו אמון בהנהגת הבריאות?

 • כי ההפחדות הקשות מתחילת המצב לא התממשו.
 • כי עניין אמינות הבדיקות מטריד ומעורר מחשבות קשות. התבטאויות של המשנה למנכ״ל משרד הבריאות בנושא (רק כ- 1 מכל 20 בדיקות חיוביות אכן מדובר בחולה), הדברים שמתפרסמים על חוסר ההבדלה בין שאריות נגיף שכבר מת לעומת נגיף חי ופעיל, והשאלה שתשובה ברורה אין לה: מדוע לא בודקים כעת את כל האוכלוסיה בבדיקה הכי אמינה שיש?
 • כי רבים כבר מבינים ש״חיובי בבדיקה״ הוא נשא של וירוס (אחד מיני רבים), ואינו חולה. מעטים מהם חולים.
 • כי רבים כבר מבינים שמרבית האנשים נפטרו ״עם קורונה״, ולא ״בגלל הקורונה.״
 • כי יותר ויותר אנשים מבינים שגם ארגון הבריאות העולמי בבעיה, ואולי אף חלק מהבעיה. כך למשל, הוא מגדיר שניתן ״לספור מתים״ מקורונה (קוביד 19), גם עבור חולים שנמצאו שליליים בבדיקות ו/או אובחנו עם קורונה משנת 2002 או מסוגים אחרים. רק הפנמת הנתון הזה היה משנה את הבנת המצב בישראל ובכל העולם. אני יודע שקשה להאמין לזה, לכן אני מזמין להיכנס לקישור הזה, לגלול למטה, ולקרוא לבד.
 • כי זה מזמן לא רק פרופסור יורם לס, שהתקשורת מנסה להוציא כמגוחך/רגשי/לא רלוונטי, אלא עוד עשרות רבות של רופאים ואנשי מדע. עצוב לראות שרופאים רבים ממערכת הרפואה כיום מפחדים להביע דעתם בגלוי. אבל החשש שלהם בהחלט מובן.
 • כי חלק מההנחיות לא ריאליות. מישהו שבאמת מלמד בבית ספר חושב שניתן ללמד בקפסולות? מישהו חושב שניתן לשמור על 2 מטר בין ילדים בהפסקות? אשמח לקבל תגובות אם אני טועה בעניין זה.
 • כי המחיר לא פורפוציונאלי! המחירים בבריאות הנפש והמחירים האדירים במצב הכלכלי שאנו אולי רק מתחילים לדמיין את עומקו –  יש להם השפעה בריאותית אדירה וגדולה בהרבה ממה שנראה כעת שהמצב עם הקורונה החדשה (קוביד 19 בלבד).
 • כי כבר רבים ראו את התמונה הבאה, ודומות לה. שימו לב לתאריך הפרסום! מאמצע החורף!!!

 

תמותה משפעת בישראל

 

אז מה עושים?

 1. מקפידים היטב אחר ההנחיות החשובות למניעת התפשטות מהירה של הוירוס.
 2. מקווים שהנהגת הבריאות במדינה תבחר כיוון פעולה והסברה מאוזנים ושקופים יותר.
 3. מחזקים את מערכת החיסון! זה הדבר החשוב והמשמעותי ביותר שיש לעשות. כל כך עצוב שמערכת הבריאות במדינה לא עושה דבר בכיוון…

בריאות ואושר

אופיר פוגל, נטורופת

 

shalev

 1. הי אופיר. תמיד מעניין לשמוע אותך ונקודת המבט שלך שהוא מאד עוזר בבחירת האוכל וסגנון חיים שלי. בקטע על קורונה, היה משהו בסוף שלא היה לגמרי ברור. אמרת שחשוב להקפיד על כללי משרד הבריאות החשובים. לא היה לגמרי ברור מה נחשב חשוב ומה לא.

  1. שלום,
   שאלת שאלה טובה – אולי ניסיתי להתחמק מלהתבטא באופן ברור…
   חשוב לזכור שאין לי כמובן שום סמכות להמליץ אחרת ממה שאומר משרד הבריאות!
   להבנתי, החשוב ביותר זה עניין ההגיינה הבסיסית, ואם למישהו יש חום או סימפטומים – שיישאר בבית ולא ידביק אחרים.
   בעניין הריחוק החברתי – יש בזה הגיון. יחד עם זה, להשאיר לבד אנשים מבוגרים/חולים/במצוקה – נשמע לי לא נכון מבחינה רפואית ואנושית. אבל קטונתי…

 2. אם משרד הבריאות סוגר בפעם השנייה את ברכות השחייה הציבוריות, שלא ידוע בכלל על הדבקות שקרו בהן, שרובן פתוחות לשמיים והכלור שבהן הורג את הווירוס, אבל משאיר את הברכות הטיפוליות (המכוסות), ברכות השחיינים המקצועיים וברכות בתי המלון פתוחות, איך אמורים להרגיש השחיינים הקבועים, שהשחייה היומיומית היא דרך חיים שלהם? אם המומחים טוענים שאי אפשר להידבק במי הכלור, מדוע סגרו את הברכות בפעם השנייה בעוד שהשאירו את המקומות המועדים ביותר להדבקה כמו בתי הכנסת והישיבות פתוחים? זה נקרא שיקול רפואי או פוליטי? זה טובת הציבור ובריאותו? הרי הברכות תורמות כל כך הרבה לבריאות הגופנית והנפשית של השחיינים הקבועים, בפרט המבוגרים שבהם, שחלק גדול מהם עוסקים בשחייה כספורט היחיד (רבים מהם אינם מסוגלים לעסוק בספורט אחר). כה הרבה שחיינים מבוגרים נכנסו לדיכאון בתקופה הסגר הראשונה בגלל סגירת הברכות, ועכשיו הם נכנסים לדיכאון בפעם השנייה. אז מה הקשר בין משרד הבריאות לדאגה לבריאות הציבור?

  1. שלום שירה,
   לצערי אני תוהה אותם תהיות כמוך. גם לי לא ברור מדוע סוגרים בריכות שחייה ואת חופי הים הבריאים והמבריאים…
   נקווה שמשרד הבריאות יחזור בו בעניין זה במהרה…

   ושנהיה בריאים!

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

 • סינון לפי מצב בריאות

 • סינון מאכלים לצמחונים


 • סינון לפי סוג אוכל


 • סינון לפי זמן הכנה


 • סינון לפי שלב דיאטת אורז