המתקה בריאה – איך בריא להוסיף מתיקות לאוכל ?

האם סוכרזית עדיפה מדבש או להיפך? האם צריך להימנע מפירות יבשים? סילאן ומייפל זה טוב או רע?

התשובות לשאלות אלה הן כמובן משתנות מאדם לאדם, בעיקר אם ברקע יש סוכרת או בעיות דומות. יותר חשוב מכך, התשובה לשאלות אלה היא תמיד תשובה יחסית. למשל דבש בריא יותר מסוכר, אבל פחות מתאים יחסית להמתקה בעזרת קינמון.

״פירמידת ההמתקה״ שיצרתי אמורה לעזור לעשות סדר. בהמשך הפוסט – הסבר על כל ״שלב״ בפרמידה

על מנת שיהיה קל יותר לעשות בחירות נכונות, אנסה כאן לתת מדרג של האפשרויות הבריאות יותר ופחות להמתקה המזון:

הכי מומלצץ: להמתיק אוכל בעזרת קינמון או עלי סטיביה. בשתי האפשרויות אין קלוריות כלל, ולכן הוספת קינמון או סטיביה אינם מעלים את רמת הסוכר בדם. למעשה, ישנן אפילו כמה עדויות המצביעות על כך שקימנון / סטיביה עוזרים לאזן רמות סוכר בדם.

אפשרות בריאה נוספת: ליהנות מירקות מתוקים כמו גזר, גמבה, עגבניות שרי ועוד. בנוסף, כולם יודעים שבטטה זה מעדן מתוק ובריא, אבל לא כולם עדיין גילו את טעמם הנהדר של הקולורבי והשומר לאחר שיצאו מהתנור רכים ומתוקים.

אפשרות ג׳: פירות מתוקים. עבור הסובלים מסוכרת (או בעיות דומות), כדאי להקפיד על הפירות שפחות מעלים סוכר יחסית לאחרים: תפוח, אגס, משמש, שזיף, אשכולית, תות, תפוז הנאכל עם קליפתו הלבנה ומרבית פירות היער.

אפשרות ד׳: פירות יבשים.

אפשרות ה׳ = המתקה נוזלית: מוצרים איכותיים של דבש, מולסה ללא תוספת גופרית, סילאן ללא תוספת סוכר, מייפל אמיתי מקנדה ואגבה מהסוג הטוב (זה שלא הוסיפו לו פרוקטוז).

אפשרות גרועה: סוכר לצורותיו השונות ובשמותיו השונים.

אפשרות גרועה נוספת: ממתיקים מלאכותיים. הם אומנם לא מעלים מיד אחר אכילתם את רמת הסוכר בדם, אך יותר ויותר עדויות מדעיות רומזות על נזקם המתמשך לבריאות בכמה רבדים. הינה כמה דוגמאות: נזקם של משקאות ממותקים ללא סוכר,,  ממתיקים מלאכותיים ונזקם לסוכרת ולחיידקי המעי,  אספרטיים וממתיקים נוספים והשפעתם על המוח והנפש, סוכרזית ושאר ממתיקים מלאכותיים והסכנה לשבץ מוחי, דמנציה ועוד.

 

חשוב לשים לב שלא כל מזון שרשום בו ״ללא תוספת סוכר״ אכן בריא ומומלץ. לחלק מהריבות, למשל, אומנם לא מוסיפים סוכר, אבל הן עשויות ברובן מרכז פרי עתיר סוכר פירות שצפוי לעשות נזק לאיזון הסוכר. דוגמא נוספת היא פירות יבשים (כמו חמוציות) ללא תוספת סוכר. במקרים אלה, פעמים רבות מוסיפים סירופ תפוחים מתוק לפרי היבש, והופכים אותו למזיק מאוד לאיזון הסוכר.

ככלל אצבע שמכעט תמיד נכון – ככל שמזון מעובד/מתועש יותר, כך הוא צפוי להזיק יותר לבריאות בכלל, ולסוכר בפרט.

רוצים מתכונים בריאים לקינוחים? לחצו בקישור הבא על מנת ליהנות מעשרות מתכוני קינוח בריאים:  בצד ימין של הדף ישנה אפשרות להגדיר ״קינוח״ (מתחת ״סינון לפי סוג האוכל״), ואם רוצים ממש להחמיר מסמנים גם ״סוכרת״ (מתחת ״סינון לפי מצב בריאות״).

הינה כמה דוגמאות לקינוחים בריאים מתוך סדנאות הבריאות שאני מעביר:

ושלא נדע מסוכר,

בריאות,

אופיר פוגל, נטורופת

 

 

shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז