האם להאמין למחקרים שמתפרסמים בעיתונות הרפואית?

עולם המדע אשר אמור להוות אמת מוחלטת גם מתערער לפעמים.
לאחרונה, הובאו לידיעתי שני מאמרים מטרידים מאוד לגבי היכולת להאמין למאמרים רפואיים המתפרסמים בעיתונות הרפואיות המובילה בעולם. זו שאמורה להיות הכי אובייקטיבית ומבוססת מדע.
שני המאמרים נכתבו על ידי מי ששימשו כעורכים ראשיים בשניים מהעיתונים הנחשבים ביותר
להלן המאמר הראשון:
NEJM editor: “ No longer possible to believe much of clinical research published

להלן, הקישור למאמר השני.:
“There seems to be no study too fragmented, no hypothesis too trivial, no literature citation too biased or too egotistical, no design too wrapped, no methodology too bungled, no presentation of results too inaccurate, too obscure and too contradictory, no analysis too self serving, no argument too circular, no conclusions too trifling or too unjustified, and no grammar and syntax too offensive for a paper to end up in print.”

ותודה רבה לד”ר עופר שחר על המאמר השני

מפחיד ומערער לחשוב  שעל סמך עיתונים אלה נקבעות התרופות והפרוצדורות הרפואיות המומלצות לנו על ידי הרפואה השלטת.


מאת ד״ר עופר שחר:

“בתור מי שסיים את לימודי הרפואה שלו ועוד 4 שנות התמחות בבי״ח שמקדש את המחקר הרפואי ומפציר ברופאיו לבצע מחקר בכל הזדמנות, היה לי קשה מאוד להיחשף לאורך השנים לעובדה המדאיגה שחלק גדול ממנו אינו טהור ופשוט כמו שפעם חשבתי.
לי באופן אישי היה קשה מאוד להאמין שהעולם שלתוכו גדלתי נגוע באינטרסים, שחיטות, אגו והרבה מאוד כסף.
כשקוראים את דעותיהם של העיתונאים המובילים בעולם הרפואה, אלו שתפקידם הוא להבחין בין מאמר טוב, איכותי, אמיתי ששווה לפרסם לבין כזה שלא, נדהמים לגלות שיש גם צד אחר, אפל יותר לשבועת היפוקרטס. אם אנשים אלו שעמדו בשלב זה או אחר בתפקיד העורך הראשי של לפחות שניים מהעיתונים המשפיעים והמובילים בעולם הרפואה, כבר אינם מאמינים לשום דבר שמפורסם כיום.
אזי נשאלת השאלה המתבקשת – למה עוד אפשר להאמין?
אם כל דבר אפשר לסובב באמצעות סטטיסטיקה פשוטה לכיוון הרצוי לכותב המאמר, לדעותיו, לעמדותיו שפיתח במשך שנים,
אם כל חברת תרופות יכולה לבחור אם מתאים או לא מתאים לה לפרסם מחקר בהתאם למידה שבה תוצאותיו משקפות את תועלת המוצר שלה, אז למה עוד אפשר לצפות?
לעיתים זו נראית לי כמו מלחמה אבודה. הדוקטרינה השולטת תמשיך לשלוט והקולות השפויים הבודדים במערכה ישארו מעטים וחלשים.
בשבילנו זה אומר שכדאי שנחזור קצת להגיון הבריא. שנפסיק להאמין לכל דבר שמספרים לנו, לכל דבר שקוראים במדור הבריאות של עיתון זה או אחר , לכל המצאה מלהיבה, בעיקר אם מדובר בתרופה חדשה.
לדעתי הכל מתחיל בעובדה הפשוטה שלירקות יש לובי הרבה פחות חזק מלתרופות. אנחנו גם נורא אוהבים להראות חכמים ומדעיים ולפרסם את החכמה והידע שלנו בכל מקום גם אם זה אומר לקחת תלוליות עפר ולהפוך אותן להרים. לאחר אי אלו שנים במקצוע אני יכול להבטיח לכם שזה בדיוק מה שזה.
לאורך הדרך שכחנו שמאחורי התרופות והמחקרים יש אנשים. כל אחד מאיתנו שונה, לכל אחד צרכים משלו, העדפות משלו ואהבות משלו.
המחקר הרפואי לצערי איבד את דרכו עם השנים, לפחות זה העוסק בחקר המחלות הכרוניות השכיחות – סוכרת, יתר לחץ דם, היפרליפידמיה. המחקר הרפואי איבד את מטרתו האמיתית. חוקרים הפסיקו להיות פתוחים לגילויים חדשים לתאוריות חדשות להבנות חדשות. כיום נראה שיש רק אמת אחת. זו המוכרת. המקובלת. וכל מי שחושב קצת אחרת ימצא עצמו תוך זמן קצר מחוץ למשחק.
אז לפני שאתם מתפתים להאמין למחקר הבא, פנקו את עצמכם במנה הגונה של סקפטיות עם קצת הגיון בריא בצד. זה אולי יפריע לסנסציה התקשורתית אבל וודאי יקרב אתכם הרבה יותר לאמת.שבוע נפלא!
ד״ר עופר שחר
רופא משפחה”
shalev

כתיבת תגובה

סינון מתכונים

  • סינון לפי מצב בריאותי

  • סינון לפי צמחוניטבעוני

  • סינון לפי סוג אוכל

  • סינון לפי זמן בישול

  • סינון לפי שלב דיאטת אורז